П риносът на Скот Мактоминей към Наполи след пристигането му от Манчестър Юнайтед през миналото лято е огромен. Той се превърна в любимец на феновете от един пристрастен към футбола град.

През миналия месец стана първият шотландец, избран за футболист на месеца в Серия А, след като отбеляза пет гола. „Той е бандит, а не строител“, каза неаполитанският журналист Винченцо Кредендино. Бившият му треньор в Манчестър Юнайтед Оле Гунар Солскяр пък твърди: „Не мога да разбера как някой изобщо може да продаде Скот.“

Но как 28-годишният футболист успя толкова бързо да се адаптира в Наполи и да се превърне в златния жокер на Антонио Конте в битката за титлата?

Камък

Мактоминей започва в академията на Юнайтед, когато е едва на 5 и остава повече от 20 години. Миналото лято най-накрая напусна, желанието бе и негово, но и на шефовете. Англичаните го продадоха за 25,7 млн. паунда – изключително изгодна сделка за клуб, притиснат от правилата за финансов феърплей на Висшата лига.

Трансферът обаче можеше и да пропадне, тъй като по същото време халфът на Фрозиноне Марко Брешанини минаваше медицински прегледи и се готвеше да премине в клуба от Неапол. В последния момент италианският национал предпочете да отиде под наем в Аталанта и така Мактоминей остана единствената алтернатива.

Това се оказа правилният избор. Шотландецът пасна като дялан камък в схемата на Конте. Той вкара 11 гола в 32 мача от Серия А и още един от турнира за купата на страната. Именно той и Кристиан Пулишич от Милан са халфовете с най-много попадения в първенството през сезона. За сравнение: Скот има едва 19 гола в 178 мача във Висшата лига с екипа на Манчестър Юнайтед.

Схема

Промяната идва от новата му позиция и ангажирането с по-офанзивна роля. В по-голямата част от предишните си мачове за Юнайтед и Шотландия той играеше като дефанзивен халф. „Конте си промени схемата, за да му намери най-добрия възможен пост“, казва Кредендино. „Всичко това стана възможно заради ролята на Ромелу Лукаку, който участва както в завършването на атаките на отбора, така и в тяхното изграждане.“ Мактоминей, заедно с Пулишич, са единствените халфове, които докосват топката повече от 100 пъти на мач в наказателното поле на съперника. Той еднолично оглавява и класацията за най-много спечелени единоборства в Серия А.

„Може да сравните Мактоминей с други полузащитници, които са играли под ръководството на Конте. По време на престоя му в Ювентус 2011/12 и 2012/13 той имаше в отбора си Клаудио Маркизио и Артуро Видал, които вкарваха по 10 гола на сезон“, продължава Кредендино. „Нищо не е случайно. Мактоминей е перфектен за Конте и Конте е перфектен за Мактоминей.“

Сега обаче отборът е изправен пред важната мисия да спечели четвърта титла в историята си и на Скот се възлагат големи надежди. До края на сезона остават още два кръга, а Наполи има точка преднина пред втория Интер. Неаполитанците преследват четвърта титла в своята история. Днес те гостуват на Парма, а основният им конкурент за първото място приема Лацио.

Отварачката

В Неапол има само един футболен клуб и въпреки че не могат да се похвалят с много трофеи, футболистите винаги са били на пиедестал и със статут на местни герои. Най-яркият пример е Диего Марадона, а Мактоминей е новият любимец. Мактерминатора, Макгайвър, Отварачката, Макфратъм са само част от прякорите, които тифозите дадоха на шотландеца. Самият той харесва най-много Макфратъм, което в превод от неаполитански диалект означава Макбрат.

Един от феновете показва татуировка на крака си с точно този прякор и с номер осем, с който играе щотландецът. Вече има торти за рожден ден Мактоминей и дори мемета в интернет, в които е показан като новия папа.

„Видях страстните фенове, видях треньора, видях играчите и така видях своя шанс“, казва Мактоминей в интервю за Би Би Си.

„Тръгнах и не съм се обръщал назад. Взех решението бързо, защото знаех, че искам точно това. В живота никога не съжалявам за нищо. Щом реша нещо – точка, няма връщане назад. Обичам това място, обичам феновете, обичам моите съотборници.“

Пица

В Единбург има пицария „Сан Сиро“. Тя посреща гостите с шотландско знаме и следния надпис: „Наполи. Мактоминей. Пица. В тази последователност“. Заведението е собственост на братята Чиро и Санто Сарторе, които са шотландци с неаполитански корени. Чиро има свое обяснение за популярността на Мактоминей.

„Най-голяма тежест има трансферът му в Наполи. Феновете в Неапол обичат играчите, които се отнасят с любов към техния град. Той целува емблемата и показва колко много значи клубът за него. Това, че вкарва толкова много голове, също не трябва да се забравя.“

„Тифозите няма как да бъдат по-доволни. Той е емблемата на този Наполи със своята борбеност и всеотдайност“, допълва журналистът Кредендино. „Той целуна емблемата на мача с Палермо, учи италиански. Вече е станал неаполитанец.“

Друг начин да се харесаш на феновете е да похвалиш местните домати.

„О, Господи, доматите. У дома никога не съм ги ял. Там са много воднисти. Тук открих истинския вкус. Започвам с тях още на закуска. Ям всички плодове и зеленчуци. Всички са невероятни и свежи“, казва Мактоминей.

Емлин Бегли, ВВС