0

31-ото издание на Шампионската лига започва утре, като то може да се превърне в революционно. 
Причината е решението на УЕФА да въведе системата Ястребово око, която след това ще се използва и от ФИФА на световното в Катар.
Голямата цел на тази технология е да сложи край на споровете дали има или няма засада. Поне в Шампионската лига няма да се теглят линия, за да гледа дали ръкава на фланелката на Хари Кейн или нокътят на Мбапе е в засада, а веднага ще се подава сигнал какво е положението. Тази полуавтоматична технология се разработва вече 4 години, като е била пробвана на близо 300 мача. 

Как действа новата система

Ястребово око ще използва камери, които са разположени около и над терена. Те ще проследяват топката и 29 точки от тялото на играчите с 50 фрейма в секунда. По този начин може да се сглоби виртуален скелет, тъй като се събират 180 милиона парчета данни в хода на целия мач. Над терена ще има 12 камери, които ще следят специално крайниците на играчите.
В помощ на ВАР ще се появява триизмерно повторение на спорната ситуация само за броени секунди и да се произнесе. Разбира се, всичко в крайна сметка ще се решава от човешкия фактор, защото решението ще се взема от ВАР или главния съдия.

Колко време ще се губи

От ФИФА очакват процедурата да не е по-дълга от 25 секунди. Тоест – да е ясно дали има или няма засада още преди играчът да спрял да се радва. Това е значително по-малко от познатия ВАР за засади, който продължава средно по 70 секунди.

Дали феновете ще вярват на технологията

Тази технология бе тествана през миналия сезон от УЕФА в мачове от Шампионската лига, както и на европейското за жени. Проби имаше и на Световното клубно първенство. Официално тя влезе в употреба по време на финала за Суперкупата на Европа между Реал Мадрид и Айнтрахт Франкфурт.
Това е същото ястребово око, което се използва в тениса и крикета, а при тях светкавичното показване на спорните моменти спечели доверието на всички.

Ще се разбира ли кога се е играло с топката

Това е много важен момент. На световното в Катар ФИФА ще използва топки с вграден сензор, който ще предлага още по-голяма точност. На мачовете от Шампионската лига ще се използват само камерите около и над терена.

Какви са очакванията

Те са положителни, като се очаква да се сложи край на споровете дали има или няма засада.
Лошата новина е, че по този начин отново ще се върнат така наречените „засади на нокътя“. Все пак ястребовото око ще предлага най-голямата възможна прецизност.

Какво ще подобрява занапред

Засега технологията ще се използва само за засади и при дузпи, за да се следи дали вратарят е излязъл пред голлинията. Може да се използва и при ситуации дали топката удря ръката на защитника или дали кълбото е излязло в тъч.

Това ли е краят за страничните съди

Големият въпрос сега е дали не дойде краят на страничните съдии. Сега тяхната задача дали топката е извън игра, дали има нарушение и др.
Все пак е твърде рано да се очаква премахване на страчните съдии, защото някои видове решения трябва да се вземат от хора, а не от роботи.