М оята работа в Министерството на младежта и спорта е на професионалист, който иска да защити държавния интерес и в нея няма политически мотиви. Това заяви министърът на младежта и спорта Весела Лечева в БНТ.
Весела Лечева покани съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев, за да ги запознае със спорните договори, които бяха изнесени от екипа й в публичното пространство. Преди нея на поста бе Радостин Василев – първоначално от ИТН, впоследствие напуснал партията на Слави Трифонов.
"Нямах желание да правя ревизии. Нашата единствена цел беше да внесем сигурност и спокойствие сред спортните организации, да създадем възможност сред най-изявените и талантливи спортисти да имат добър тренировъчен и състезателен процес“, подчерта служебният спортен министър.
„Нямаше обаче как да останем със затворени очи пред порочни договори, които ощетяват работата на дружествата. Нямаше и как да не бъдат показани пред обществото тези спорни договори", съобщи Весела Лечева.
Тя напомни, че са били възстановени близо 3 милиона лева в бюджета на министерството заради тези проверки и заявеното желание във всеки един момент да бъде защитен държавният интерес.
"Убедена съм професионално, няма как да си затварям очите пред очевидни факти. Ще използвам вашето студио, за да поканя Кирил Петков и Асен Василев в Министерството на младежта и спорта, за да им покажа всички спорни договори. Така те ще могат да могат да преценят дали атаката е срещу „Продължаваме промяната“, или това е най-естественият процес, за да бъдат защитени интересите на българския спорт. Това категорично не е политическа атака“, каза министър Весела Лечева.
Тя изтъкна, че обвиненията на нейния предшественик Василев са „израз на слабост и безсилие, че някой може да покаже в общественото пространство порочните практики".
Министърът на младежта и спорта поясни и ситуацията със стрелбището в кв. „Гео Милев“. „Още по времето, в което Радостин Василев беше министър, аз запознах ръководството на ММС със ситуацията на стрелбището. В продължение на 40 години там не беше инвестиран нито лев и получих разбиране от предишното ръководство", припомни Лечева, която преди да стане служебен министър, бе избрана за председател на Български стрелкови съюз.
„Това, че сега комплексът по стрелба отива в „Национална спортна база“, е най-нормалното нещо, защото това дружество е 100 процента държавно и стопанисва почти всички обекти – залите по художествена, спортна гимнастика, „Белмекен“, „Спортпалас“ и много други.
Стрелбищният комплекс не е отишъл в моя личен двор, това е обект с обществено значение, защитен е напълно общественият интерес“, добави министър Лечева и добави, че решението е взето напълно прозрачно от Министерския съвет, а всичко останало са безпочвени обвинения.
Министърът на младежта и спорта отговори и на въпроса за бъдещето на „Арена Бургас“.
„Тази зала трябва да бъде завършена, за да не остане като паметник на глупостта и политическата немощ. Това, което сме изискали след нашите проверки, е пълен доклад по отношение на дейностите, които все още трябва да бъдат завършени, за да може да функционира залата.
Също така очакваме ясен отговор до каква степен е изпълнен договорът, защо се е наложило забавянето. В момента, в който докладът е готов, ще го представим пред спортната общественост и медиите, и ще бъде взето крайното решение.
Но тази зала трябва да бъде завършена, защото в нея са вкарани десетки милиони и тя не може да стои и да се амортизира пред очите на българските граждани“, добави Весела Лечева.
Министърът на младежта и спорта отново натърти, че българският спорт е трайно недофинансиран и трябва да се промени сериозно начинът, по който се прави бюджета.
„Факт е, че финансирането на българския спорт е крайно недостатъчно, ако го сравняваме с останалите държави от ЕС, с които нашите спортисти се конкурират.
Нашият бюджет е най-малък, така че трябва да мислим по коренно различен начин. Расте талантливо поколение, което трябва да получи подкрепа от държавата“, завърши Лечева.