Д вама френски плувци станаха поредните олимпийци, които се оплакаха, че медалите им от игрите в Париж се разпадат.
Клемен Секи и Йоан Ндойе-Бруар бяха част от смесената щафета 4 по100 метра, извоювала бронз за домакините. Четири месеца по-късно те споделиха в социалните мрежи печалното състояние на техните отличия.
Секи сравни олющения си медал с крокодилска кожа. Неговият съотборник Ндойе-Бруар също се включи със снимка на олющеното си отличие, придружен с остроумния коментар „Париж 1924“. Препратката е към първата олимпиада, на която френската столица домакинства в началото на миналия век.
Всъщност критиките към МОК по тази тема започнаха още през лятото. Крак повлече скейтбордистът Ниджа Хюстън, който сподели изумлението си от износването на бронзовия си медал след само 10 дни.
„Този олимпийски медал изглежда страхотно, когато е чисто нов. След като го поносиш няколко дни върху потна кожа и после го дадеш на приятели през уикенда, става очевидно, че не са от толкова високо качество“, сподели тогава американецът.
Снимки от разпадащи се бронзови медали публикуваха тогава и други олимпийци от САЩ, сред които Ник Иткин (фехтовка) и Илона Махер (ръгби).
Pas la médaille de bronze de Clement Secchi qui s’écaille 💀💀#Paris2024 pic.twitter.com/Dv7YOVxLMN
— MR.CARTER (@NelsonCarterJr) December 27, 2024
Британската гмуркачка Ясмин Харпър също разкри, че медалът й показва признаци на влошаване в рамките на една седмица. Тя спечели бронз с партньорката Скарлет Меу Дженсън в 3-метровото синхронно скачане на трамплин за жени.
„Има някои малки петна. Мисля, че е вода или нещо друго, което попада под метала, което го кара да се обезцвети малко, но не съм сигурна“, коментира 24-та състезателка, но добави, че не е притеснена от ситуацията, тъй като медалът си остава медал.
Призовете на олимпийците са проектирани от френска бижутерна компания и в тях има частици желязо от Айфеловата кула, взети при реновацията й през миналия век. Златните медали са предимно от сребро със златно покритие. Бронзовите обикновено са смес от мед, цинк и калай и когато са изложени на въздух и влага, се окисляват. Колко бързо се разгражда бронзът зависи от съотношението на металите в сплавта.
Още при първите оплаквания МОК обеща, че всички увредени медали ще бъдат сменени.