Р иши Сунак, първият британски премиер от индийски произход, е всъщност свръхуспешен, богат и с брилянтно образование. Кой е той и как стигна до Даунинг Стрийт 10? Оказва се, че кариерата му сред редиците на торите се развива доста бързо.
Сунак е избран за първи път депутат в парламента от Йоркшър, Северна Англия, през 2015 г. Пет години по-късно, малко преди началото на пандемията, той заема жадувания пост на министър на финансите само на 39-годишна възраст.
Поддръжник на Брекзит от самото начало, той придоби популярност, като раздаде милиарди лири държавна помощ по време на пандемията.
Богатството му, натрупано, докато работи във финансовата сфера и чрез брака му с Акшата Мурти, дъщеря на индийски мултимилиардер, понякога дразни, особено когато британците затягат коланите.
Роден на 12 май 1980 г. в Саутхемптън, на южното крайбрежие на Англия, Риши Сунак е най-голямото от три деца и син на общопрактикуващ лекар и фармацевтка. Родени в Индия или от индийски произход, баба му и дядо му емигрират в Британска Източна Африка през 60-те години на миналия век.
"Семейството ми емигрира тук преди 60 години. Работех като сервитьор в индийския ресторант в края на улицата", споделя той.
Риши Сунак обаче бързо се издига до елита, като учи в частното "Уинчестър", скъп пансион за момчета. След това следва политика, философия и икономика в престижните университети в Оксфорд, Англия, и Станфорд, САЩ.
Преди да влезе в политиката, работи в областта на финансите в "Голдман Сакс" и основава собствена инвестиционна компания.
Има две дъщери. Когато през 2015 г. е избран за депутат, полага клетва върху свещената за индуистите книга "Бхагавад Гита", санскритски текст, една от основните книги на хиндуизма.
Какво обаче се крие зад неговия успех, кои са хората от най-близкото семейно обкръжение, на които той поне частично дължи успеха си?
Семейството
Свръхбогатата индийска бизнес дама Акшата Мурти е неговата съпруга и се озова в светлината на прожекторите през април, като разкрива пред Франс прес детайли за стандарта им на живот.
Мурти е считана от британските власти за лице, което "не живее" в Обединеното кралство и следователно доходите й в чужбина не се облагат с данъци. Този статут, уж законен, беше "черна точка" за финансовия министър Сунак в разгара на кризата.
След като бе подложена на тежки критики заради милионите лири, спестени от данъци , тя обяви, че доходите й в чужбина вече ще се облагат в страната. "Правя го, защото искам, а не защото наредбите го изискват", подчерта тя.
42-годишната Акшата Мурти притежава акции на стойност близо милиард долара в индийския технологичен гигант "Инфосис". Баща й Нараяна Мурти е един от основателите на компанията през 1981 г., стойността й днес възлиза на около 100 милиарда долара. Това означава, че състоянието й е по-голямо от това на покойната кралица Елизабет Втора (притежавала около 420 милиона евро), отчита в. "Сънди таймс".
Акшата израства в Бангалор с богатия си баща и под строгото възпитание на своята майка Судха Мурти - известна писателка, филантроп, както и първата жена, назначена като инженер в автомобилната група "Тата моторс". Тя забранява на Акшата и брат й Рохан да гледат телевизия у дома и ги принуждава да ходят на училище с рикша.
През 1998 г. тя заминава за САЩ, за да учи икономика. Тя се среща с бъдещия си съпруг няколко години по-късно в престижния Станфордски университет в Калифорния.
Индийското общество е йерархично, но родителите на Акшата Мурти приемат сватбата им. На нея присъстват 1000 гости, включително множество известни личности, присъстват на сватбата им през 2009 година. Двамата имат две дъщери - Анушка и Кришна.
Новият дом
Риши Сунак е най-младият лидер на Обединеното кралство от 200 години насам, но има и нещо, което го свързва с някои от бившите премиери - да отглежда малките си деца на номер 10.
Според слуховете семейството може изобщо да не приеме Даунинг стрийт като свой семеен дом и да продължи да обитава градската си къща в Кенсингтън, за да сведат до минимум смущенията в живота им. Кришна и Анушка посещават училище там и се смята, че семейството ще живее между Даунинг стрийт и семейния дом.
Предизвикателствата
Великобритания е изправена пред неприятната комбинация от рецесия и растящи лихвени проценти. Британската централна банка (Банк ъв Ингланд) опитва да се справи с високата инфлация, а гражданите - с все по-високите цени и намаляващите доходи.
Лондон трябва да възстанови надеждността си на международните финансови пазари след катастрофалния план на Лиз Тръс. Той включваше и скъпоструваща гаранция за цената на енергията, която нанесе щети върху пазара на облигациите.
Това се случва в момент, в който правителството се опитва да окаже помощ и на семейства в нужда, които срещат сериозни финансови затруднения.
Икономически планове
В изявлението, с което Сунак обяви кандидатурата си, той каза, че държавата е изправена пред "дълбока икономическа криза". Докато заемаше поста на финансов министър от февруари 2020 г. до юли 2022 г., той предприе най-голямото увеличение на данъците във Великобритания от 50-те години насам.
По време на кампанията за лидерския пост през лятото разкритикува програмата на Лиз Тръс за данъчни облекчения и каза, че на нейно място би намалил данъците само в случай че инфлацията е извън контрол. По това време той изготви и план за съкращаване на данъците върху доходите от 20 процента на 16 процента до 2029 г.
Сунак подкрепи независимостта на Банк ъв Ингланд и наблегна на важността на съвместната работа с централната банка, за да се потуши инфлацията.
Политически предизвикателства
Пред Сунак стоят обаче и няколко доста тежки политически предизвикателства и наследства, най-вече в резултат на Брекзит.
Първото е свързано със статута на Северна Ирландия и специалното търговско споразумение с ЕС, както и митническата граница в Ирландско море. Предишните правителства и на Джонсън, и на Тръс решиха да скъсат споразумението с ЕС, което предизвика огромно напрежение с Брюксел.
Второто и не по-малко опасно е свързано с все по-отдалечаващата се от Лондон поне на думи Шотландия. Сепаратистките настроения и непрекъснатата реторика в тази посока от страна на местните националисти са друг горещ картоф в ръцете на Сунак.
Най-голямото предизвикателство обаче си остава разединената консервативна партия. Тя е разчупена буквално като бисквита на десетки фрагменти и групи, които имат различни очаквания и искания. Сунак е изправен пред задачата да обедини торите и да ги спаси от още по-голям разпад и фрагментация и в последен опит да се избегнат предсрочни избори, които биха били загубени от торите.
Във външнополитически план той продължава и досегашната политика на Лондон по отношение на войната в Украйна, като застава твърдо на страната на Киев и декларира, че ще продължи да подпомага Украйна икономически и военно.
Българската следа
Разбира се, няма световно събитие или личност, които по някакъв начин да не са свързани с нас. Оказва се, че България е причината тъстът на Сунак от социалист да се превърне в капиталист и да стане един от най-богатите хора в Индия.
През 1974 година Нараяна Мурти, тъст на новия британски премиер Риши Сунак, е бил арестуван в България заради опита си да поговори за живота в страната с местна двойка. Самият Мурти, наричан Бил Гейтс на Индия, нееднократно е разказвал тази история и именно отношението към него тогава го е накарало да преосмисли социалистическите идеи, в които е вярвал.
Тази история със сигурност има косвено влияние и върху днешния британски премиер.
И накрая, още една любопитна подробност. Риши Сунак доскоро притежава и американска зелена карта, която обаче той връща през миналата година.
Това е образът на новия домакин на Даунинг стрийт 10, който в интервю пред Би Би Си се хвали, че няма нито един познат сред работническата класа.
Иван Петрински