М еждународният комитет на Червения кръст (МКЧК) съобщи в социалната платформа "Екс", че двама негови служители са били убити вчера в ивицата Газа при израелско нападение срещу дома им, предаде Франс прес.
"Съкрушени сме от смъртта на двама скъпи колеги - Ибрахим Ейд и Ахмад Абу Хилал. Отново отправяме спешния си призив за уважение и защита на цивилното население в Газа", гласи публикацията на МКЧК, предаде БТА. Междувременно здравните власти в ивицата информираха, че броят на жертвите на израелски удари в анклава само в рамките на днешния ден вече е най-малко 30, съобщи Ройтерс.
Сред загиналите са местен журналист - Хасан Мажди Абу Уарда, и високопоставен служител на местната спасителна служба - Ашраф Абу Нар, припомня агенцията. Войната между Израел и "Хамас" започна с изненадващото трансгранично нападение на палестинското ислямистко движение срещу израелска територия на 7 октомври 2023 г.
По данни на Израел тогава са били убити над 1200 души, а 251 заложници са били отведени в плен в ивицата Газа. Според информация на здравното министерство на "Хамас" при ответното израелско настъпление в крайбрежната територия е причинена смъртта на повече от 53 000 палестинци.
Българската лекарка Милена Ангелова обаче продължава да стои в Газа вече месец и живее на четвъртия етаж на болницата, в която спасява ранени и болни. В лечебното заведение няма бомбоубежище, разказва тя пред БНТ.
Доброволка е в интензивното отделение. Разказва, че в лечебното заведение липсва дори сапун за медиците, няма антибиотици, както и апаратура. Само седмица след като започва работа в Европейската болница, тя е бомбардирана. Сега е в Южна Газа, в болницата Насър.
Казва, че решението да отиде в размирния регион било лесно, по-трудно било да стигне до там. Това станало едва на 6 май. Милена Ангелова е анестезиолог и реаниматор.
"Всичките пациенти в реанимация са жертви на бомбардировки. Аз съм била свидетел на невероятно тъжни неща тука, които са понасяни стоически, някак си приоритетите в живота се променят. Така че не знам кой на кого помага", разказа д-р Милена Ангелова.
"Считам, че е привилегия да съм тук и страх не е чувството, което изпитвам, чувствам привилегия да мога да споделя това, което тези хора изпитват в този тежък момент. Никой няма никаква възможност да мисли за каквото и да е освен за оцеляването. И сега се чуват бомбардировки, и през нощта се чуват, не спират", свидетелства тя.
Болницата Насър, където е Ангелова, е единствената голяма останала в района. Тя казва, че хронично болните пациенти не идват да се лекуват. Почти нямат случаи на инфаркти и инсулти.
"Предполагам, че тези хора умират преди да стигнат до болницата. Поради липса на каквото и да е, много хора, които биха оцелели умират също от травмите си. Ох, мисля че бомбардират наблизо отново. Тази болница е бомбардирана последните седмици на два пъти. Наясно съм, че е военна обстановка и че има опасност. Аз съм дошла тука да остана и смятам да си изпълня мисията докрай", категорична е българката.