0

С ръбският президент Александър Вучич обяви, че през март или април ще се проведе референдум, на който сръбските граждани да гласуват дали му имат доверие. Ако мнозинството му гласува недоверие, той ще подаде оставка, предаде БГНЕС.

Българите в Сърбия се надигнаха срещу Вучич, бранейки националната си идентичност!

„Обективната и безпристрастна организация CRTA (Център за изследвания, прозрачност и отчетност - бел.ред.) обяви пред обществеността, че по-голямата част от гражданите подкрепят моето отстраняване. Няма по-достоверен източник, нито за международната общност, нито за политическите партии в Сърбия, от тази неправителствена организация. Борих се за хората и хората са моята сила. Ако тези твърдения на CRTA са верни, за мен е невъзможно да остана президент на Сърбия и следователно опозиционните партии трябва да съберат само 67 подписа, а те имат над 80, за да бъде свикан референдум", заяви Вучич във видеообръщение, публикувано в социалните му мрежи.

БГНЕС припомня, че проучването на CRTA показа следното: сърбите не вярват, че решението на политическата криза може да бъде т .нар. "консултативен референдум" за доверие към президента. Ако се стигне до референдум обаче, 52 на сто от гражданите няма да гласуват доверие на Вучич, а само 34 на сто биха го подкрепили. По отношение на предсрочните избори мненията са разделени. Сърбите се съмняват в условията, при които ще се проведат евенутални избори. Сърбите определят за най-големи проблеми в страната корупцията и бедността. Едва 11% посочват Косово.

Сръбският официоз "Политика" обяви, че председателят на Народното събрание Ана Бърнабич ще внесе утре, 15 януари, подписите на сто депутати от управляващото мнозинство за провеждане на съвещателен референдум за доверието към президента. След това Ана Бърнабич ще даде пресконференция с ръководителя на парламентарната група на Сръбската прогресивна партия /СПП/ Миленко Йованов, на която трябва да станат ясни плановете.

Сръбският държавен глава каза още, че "легитимността е най-важното нещо в политиката, а суверенитетът винаги произтича от волята на народа."

"Противно на общоприетото схващане, никога не ме е интересувала властта като такова, аз винаги съм се интересувал от напредъка на Сърбия. Сърбия не трябва да спира! Да живее Сърбия!", завърши Вучич.

БГНЕС припомня, че през последните два месеца в Сърбия се провеждат ежедневни многохилядни протести, след като на 1 ноември козирката на жп гарата в  град Нови Сад, който неотдавна беше ремонтиран, се срути и уби 15 души. Хората протестират срещу огромните нива на корупция в управлението и отказът на властимащите да понесат отговорност.

Протестиращите настояват за пълна прозрачност на разследването и на договорите за ремонт на жп гарата, които са били подписани с китайски, френски и унгарски компании.

Референдумът, предложен от Вучич, напомня за "референдумите" на юго/сръбския диктатор Слободан Милошевич, които той организираше в опит да запази безконтролната си власт, прикрита зад фалшифицирани избори.

*Източник: БГНЕС