П очвата е от ключово значение за развитието на растенията. Но има растения, които се чувстват идеално само във вода. Някои издържат само ограничено време по този начин, други обаче могат да бъдат отглеждани така с години. Едно от тези растения е дяволският бръшлян (Epipremnum aureum). Родното му място е Френска Полинезия. Има много имена, но най-популярното му е Дяволски бръшлян, защото е изключително трудно да се унищожи. Той е инвазивен вид, защото може да нанесе тежки екологични щети, оставен да вирее свободно в градината и природата. Отглеждан в стайни условия обаче може само да краси дома ни. Стъблата му имат множество възли, които могат да пуснат корени, ако им се осигури влажна среда. Коренчетата се развиват бързо във вода и могат да поддържат растението за дълги периоди. Те не са взискателни към светлината – издържат на умерено или слабо осветление.

Филодендрон

 Филодендрон
ISTOCK

Размножаването на дяволския бръшлян във вода от съществуващо растение е изключително лесно. Отрежете резник от най-здравата част на растението. Дължината на резника трябва да е поне 10 сантиметра, но колкото по-дълъг е той, толкова са по-големи шансовете му за отглеждане за по-дълъг период. Премахнете листата от долната половина на резника и го потопете в чаша, пълна с чиста филтрирана вода. Сложете няколко резника в чашата за по-добър вид. Доливайте вода в чашата, когато е необходимо като поддържате нивото над корените. Когато корените станат с дължина няколко сантиметра, добавете няколко капки течен тор за стайни растения, за да компенсирате липсата на хранителни вещества, които растението би извличало от почвата. Продължавайте да подхранвате на всеки 4-6 седмици, като в същото време, когато правите това, трябва напълно да сменяте водата. Почиствайте чашата през няколко месеца или когато забележите бактериален растеж.

Друго растение, което чудесно вирее във вода, е филодендронът. Родината на това растение е частите от Мексико до тропическа Америка. В природата расте в тропически гори, но се среща често и край пътищата. Може да се катери по други растения или дървета, използвайки въздушни корени. Подобно на Дяволския бръшлян, филодендронът също е почти невъзможно да бъде унищожен. Обича влажна среда и понася различна степен на осветяване. За да пусне корени във вода, следвайте същите стъпки като при Дяволския бръшлян.

Изберете резници с големи здрави листа за по-добра фотосинтеза, осигурявайки по този начин бърз растеж. Ако вземате резници от по-старо растения, избършете праха от листата. При отглеждането следвайте същите грижи като при Дяволския бръшлян.

Английски бръшлян

 Английски бръшлян
ISTOCK

Изберете бръшлян, който вирее на закрито

Английският бръшлян също може да се отглежда успешно във вода. Когато се отглежда на открито, това растение може да бъде изключително инвазивно и да задуши всички останали в градината. За отглеждане във вода трябва да изберете вид, който може да вирее на закрито. Когато вземете резници, стъблата не трябва да бъдат твърде стари и вдървесени или пък твърде млади. Леко вдървесени стъбла с достатъчно листна маса е добър избор. Отрежете резника точно под възел и премахнете листата в долната част. Оставете обаче достатъчно листна маса в горната част. За да имате успех, както и при другите изброени растения, поддържайте нивото на водата и използвайте само филтрирана или бутилирана вода. Подхранвайте често през пролетта и лятото с течен тор за стайни растения. Не използвайте обаче твърде голямо количество наведнъж, за да не изгорите корените. Слагайте само по няколко капки.