0

Р епичките имат кратък вегетационен период, което ги прави лесна за отглеждане култура от начинаещи градинари. Обикновено те са готови за прибиране 25 дни след покълване на семената. Репичките са едни от първите зеленчуци, които могат да бъдат засадени през пролетта. Можете да ги отглеждате дори на перваза на прозореца си. Можете да засеете репички от момента, в който вече почвата е подходяща за обработка. Те не обичат високи температури и ще увехнат в жегата на късното лято. Затова най-доброто време за засаждането им е в ранна пролет. Можете да ги засадите и в късното лято, за да имате реколта през есента.

Репичките имат нужда от около 6 часа директна слънчева светлина на ден, за да се развият напълно. Толерират леко засенчване. Независимо дали ще ги отглеждате в градината или в контейнери, не трябва да торите прекалено почвата. Репичките не обичат твърде много азот. Ако почвата е богата на този елемент, ще се развият листата им за сметка на корена. Не е добре да наторявате почвата преди посяването на семената.

Много важно е самата почва да е рохкава. Колкото е по-тежка и плътна почвата, толкова по-трудно е за репичките да растат. Когато поливате, използвайте пръскачка на маркуча или лейка. Репичките не трябва да бъдат засявани твърде нагъсто, защото няма да се развиват добре. Най-добре е да спазвате разстояние от минимум до 7,5 сантиметра. Това им предоставя достатъчно място да растат. Семената имат добра кълняемост. Обикновено всяко семе покълва. Може да имате едно-две непокълнали, но на тяхно място можете да засеете други.

Засейте семената на дълбочина половин-един сантиметър. Ако ги засеете твърде надълбоко, тежестта на почвата ще попречи на репичките да се развиват. След като ги засеете, запълнете внимателно дупките с почва. Полейте обилно с вода. Много важно е да поддържате почвата постоянно влажна, особено през периода на покълване. Необходимо е да правите поливки всеки ден, докато кълновете се покажат над повърхността на почвата.

Готови са до 25 дни от покълването.

 Готови са до 25 дни от покълването.
ISTOCK

Веднъж като се появят листа, можете да разредите поливките. Но не бива почвата да се засушава прекомерно. Репичките се чувстват най-добре, когато почвата е леко влажна. Тествайте влагата с палец. Ако повърхността на дълбочина 2,5 сантиметра е суха, тогава поливайте. Когато репичките са готови, трябва да приберете реколтата веднага. Хубаво е да засаждате семена стъпаловидно през няколко седмици, за да имате репички за по-дълго време, а не да се появят всички наведнъж.

Какви проблеми могат да възникнат? Един от проблемите е напукването на репичките. Предотвратява се с по-чести поливки. Напуканите репички също са годни за ядене. Друг проблем, който може да възникне, е да се появят листа, но не и корен. Една от причините за това е, че в почвата има твърде много азот. Не е необходимо да използвате тор за репички, те нямат нужда от това. Ако използвате закупена от магазина почва, трябва да изберете такава, в която няма твърде много хранителни вещества.

Друга причина да се появят само листа е, ако температурите са твърде високи. Когато е много топло, те няма да се развиват в почвата. Единственият ви шанс тогава е да изчакате есента и тогава да засеете отново. Ако репичките са твърде лютиви, това означава, че не са извадени навреме. Колкото по-дълго стоят в почвата, толкова по-лютиви стават. Горещото време и недостатъчното поливане също могат да причинят този проблем. Затова поливайте достатъчно често и ги извадете веднага след като са готови.

ISTOCK

Как да ги съхраняваме?

Можете да ги поставите в контейнер с вода, ако ще ги консумирате в рамките на седмица. Листата и стъблата обаче не бива да са потопени във водата. Ако листата започнат да клюмат, трябва да консумирате репичките веднага. Ако искате да ги консумирате в рамките на няколко седмици, е като ги нарежете, изхвърлите листната маса и стеблата и ги потопите във вода в затворен контейнер. Дръжте контейнера в хладилника. Така ще имате хрупкави репички за две до три седмици. Ако искате да ги запазите до един до три месеца, сложете репичките в мазето. Те обичат да са на тъмно и влажно място. Напълнете с малко влажна почва стара кутия от обувки. Почвата не бива да е прекалено мокра, само леко влажна. „Засадете“ репичките в почвата, но така, че да не се допират една в друга. Дръжте ги в мазето на хладно и те ще траят няколко месеца.