К ато повечето култури, които имат нужда от стабилно подхранване, тиквичките предпочитат балансиран тор.

Търсете тор в съотношение 10-10-10 на азот, фосфор и калий. Можете да изберете и тор с по-малко количество азот (първата цифра). Всеки елемент играе роля за цялостното здраве на тиквичките.

Азотът подпомага растежа на листната маса. Фосфорът е важен за изграждането на здрава коренова система, както и за цъфтежа. Калият играе роля за цялостното здраве на растението, както и за качеството на плодовете.

Доза

Ако обаче предозирате азота, растението ще образува повече листа и по-малко тиквички. Подхранване с тор с голямо съдържание на азот може да донесе проблеми с вредители и заболявания. Листата ще израснат толкова бързо, че ще бъдат твърде нежни, което ще ги направи идеална закуска за различни видове вредители като листни въшки и други. Освен това, когато растението образува повече листа, то ще бъде по-податливо на заболявания като брашнеста мана.

Успех

Затова, когато говорим за плододаващи растения в градината, ключът към успеха е балансът.

Рибната емулсия е добра органична алтернатива. Но тя е богата на азот, така че трябва да добавите костено брашно за фосфор и брашно от водорасли за калий.

Тиквичките имат нужда от постоянно подхранване по време на вегетацията. Седмица преди самото разсаждане на разсада трябва да обогатите почвата с компост и тор от червеи. По този начин ще се подобри дренажът и ще се осигури бавно освобождаване на минерали и хранителни вещества. Ще се обогати почвата и с полезни бактерии.

Корени

При самото засаждане на разсада трябва да използвате балансиран тор. Трябва да го смесите добре с почвата, за да предотвратите изгаряне на деликатните корени. Когато сеете семена на тиквички, обаче не добавяйте тор. Всяко семе съдържа хранителни вещества, необходими за растежа. Освен това торът в почвата може да изгори току-що формиралите се коренчета и така да убие самото растение. Но когато семената успешно покълнат и се образуват първите истински листа, тогава вече е нужно подхранване.

Наторявайте на всеки две седмици с разреден тор. Когато растението влезе във фаза цъфтеж, подхранването трябва да продължи. Растението вече има нужда от постоянен приток на хранителни вещества, за да плододава цяло лято. Продължавайте с торенето на всеки две седмици. Много е важно да обирате редовно готовите тиквички, за да стимулирате образуването на нови цветове.

Почвата не трябва да е суха

Никога не наторявайте върху суха почва. Ако почвата е суха, торът може да изгори корените. Затова ден преди наторяването трябва да полеете много добре тиквичките. Градинарите, които не са толкова организирани, могат да наторят и 15-20 минути след поливане, като изчакат водата да попие добре в почвата. След подхранване на растението полейте пак.

Ако използвате гранулиран тор, не го слагайте близо до стъблата на растенията. Торът трябва да е на отстояние поне 7-8 сантиметра от стъблото. Заровете добре гранулите в почвата на дълбочина поне 5-7 сантиметра.