А прил нахлува и въпреки че много от овошките вече цъфнаха, предстоят неотложни действия по градината в двора. Преди да се захванем с основните действия по плодните дръвчета и зеленчуците, трябва да се погрижим за красотата навън, за да ни е леко и красиво, докато работим по отглеждането на реколтата.
Луковици
Сега е времето да продължим със засяването на семена, циния, невен, бордюрна далия, латинка, калдъръмче, както и кученцата, които са изключително лесни за отглеждане и не са претенциозни.
Преди да засадите пролетните луковици, ги проверете. Едно от основните правила е, че колкото по-големи са те, толкова по-големи ще бъдат и цветовете. Най-подходящото време за засаждане на луковици е, когато температурата на почвата достигне 13°C. Ако е по-ниска, има риск луковиците да не се "събудят" и да изгният в земята. Когато се захванете със саденето на луковици, е добре те да са сухи, а ако садите такива от миналата година, е добре да изчакате дори по-топло време. През пролетта се садят и летните луковици на далия, бегония, гладиола, алиум и канна.
Широколистните и иглолистните храстовидни растения подхранете с тор, съветват от store.bg.
Рози
Април е подходящ за пролетната резитба на розите, като за целта се снабдите с ножици и градински ръкавици. Но тъй като те почти непрекъснато цъфтят, имат нужда от подхранване. Ето защо е добре обилно да ги торите. Срещат се гранулирана, течна, концентрирана течна и водоразтворима тор за рози.
Домати
Сега е времето да подготвите лехите за зеленчуците. Разкопайте ги добре с помощта на лопата или мотика и подхранете почвата с тор за зеленчуци, за да я обогати, и по този начин да осигури добра среда за развитие на растенията.
Април е принципно най-подходящото време за разсаждане или пикиране на ранните домати, краставици и тиквички. Идеята на пикирането е растенията да бъдат засадени отново на по-голямо разстояние помежду им или в отделни саксийки. Повечето пространство ще позволи на младите растения да пораснат здрави и силни, защото вече ще разполагат с достатъчно "хранителни вещества" и място, където да растат не само корените, но и стеблата и листата им.
Към края на месеца, когато вече са преминали опасностите от слани и температурата на почвата на 10 cm дълбочина се задържа над 12°C, може да пристъпите и към изнасянето на ранните разсади и засаждането на постоянното им място. Ранният пипер и патладжан се засаждат на открито след 20 април в Южна България, а в Северна - към началото на май. Тогава е подходящ момент и за засаждането на открито на разсада на ранните краставици. По същото време може да се засеят и семена директно в почвата, в случай че не сте подготвили разсад.
Калеми
В началото на април вече трябва да сте приключили с резитбите. Колкото по-рано извършите резитбите, толкова по-добре за овощните дръвчета и лозите. За целта може да използвате различни ножици – универсални, лозарски, за клони, за храсти и други.
Ако искате да промените сорта на някое овощно дръвче чрез присаждане с калем под кора или да промените сорта на лозата чрез присаждане в разцеп, направете го този месец.
Добър начин да се отървете от плевелите е като направите плитка обработка на почвата около стъблата.
В случай че не сте приключили с пролетното засаждане на дръвчетата, е повече от желателно да го направите в началото на месеца. По-късно условията за прихващане стават лоши и рискът дръвчето да не прихване е по-голям.
Ако отглеждате дребноплодни храсти като малини, ягоди и френско грозде например, през април може да направите плитка обработка на почвата около стъблата. При необходимост почистете от сухи листа и клонки.
Привързваме лозите към опора
Резитбата на лозата вече би трябвало да е приключила, но ако по някаква причина не е, побързайте. По това време соковете на растението започват да се придвижват към връхните части на пръчките. Отрязвайки ги, премахвате и част от резервните хранителни вещества на лозата. През април лозите се привързват към опорна конструкция. За целта използвайте специални клещи и материали за привързване.
Сред основните задължения на овощаря е и пръскането на дръвчетата и лозите срещу болести и неприятели. Оглеждайте лозето за наличие на мана и си набавете препарати на основата на сяра.