Н а 9 декември Православната църква отбелязва Зачатието на Света Анна - майката на Дева Мария. Народът ни почита родителката на пресвета Богородица като закрилница на семейството, бременните жени и децата.
Поклонници
Доста поклонници привлича манастирчето “Св. св. Йоаким и Ана”. Святото, намиращо се край кюстендилското село Смоличано, е изградено върху по-стара обител, унищожена при потурчването на района по време на султан Мохамед IV (1648-1687 г.).
Чешмата с 12 чучура е атракцията на манастира в Смоличано
Иконостасът е двуредов, с ценна декоративна украса. Непосредствено пред храма се намира чешма с 12 чучура.
ЧУДЕСА И ВЯРА: Папа ръкоположил Свети Климент
В аязмото е запазена икона на Света мъченица Неделя от 1875 г. Възрастни хора разказват, че тук идват хора от цяла България и чужбина, тъй като водата има силата да помага при проблеми като зрение, бъбреци и екземи. И най-вече безплодие. Библейският разказ реди, че родителите на Света Богородица също са били бездетни. Възрастни смоличанци са убедени, че както Анна и Йоаким са станали родители по Божията милост на преклонна възраст, така сега и хората с подобни проблеми получават застъпничеството им за рожба.
Поклонници споделят, че подобно чудно място с аязмо в чест на света Анна има само край хасковското село Тракиец.
Аарон
Според неканоничното „Протоевангелие на Яков“ Анна е потомка на рода на Аарон. Със съпруга си Йоаким са посетени от ангел, който им съобщава, че ще имат дете. Анна обещава да посвети рожбата си в служба на Бог. Така на тригодишна възраст Мария е отведена във Втория храм в Йерусалим.
Храмът Света Ана в село Малчика е най-старата католическа църква в България
Култът към светицата се разпространява широко през VI век, когато в Константинопол е построена първата църква, носеща нейното име, а тя и Йоаким са наричани Свети и праведни богоотци. Интересно е, че разказът на „Протоевангелието на Яков“ е приет от Римокатолическата църква за достоверен едва през ХIII век, а Анна е официално канонизирана през 1854 г. от Първия Ватикански събор.
Неврокоп
В България има още само няколко храма, посветни на Света Анна.
Най-новият от тях е в село Гърмен, Неврокопска епархия. Първата копка за неговото строителство е направена през 1993 г. Скоро след започването на стоежа обаче събраните средства свършват и строителството е прекратено. Подновено е през 2002 г. и на 26 юни 2004 г. храмът е осветен.
Неизвестно защо при рестарта на градежа не е избрано име за храма. Сред хората доминирало становището, че той трябва да се казва като този в старото село – Св. Георги Победоносец. Тогавашният Неврокопски митрополит Натанаил обаче отсича, че новата черква ще бъде в чест на „Света Анна“, чиито храмове в България и без това били кът.
ЧУДЕСА И ВЯРА: Света Варвара пази миньори и артилеристи (СНИМКИ)
Църквата има внушителната площ от 548 кв. м, а в западния й край се издига камбанарията. Иконостасът има 4 реда икони, повечето от тях пренесени от полуразрушената „Свети Георги“ в старото село. През 2007 г. започва строителството на втори храм в Неврокопска епархия със същото име в село Долно Драглище, община Разлог. Църквата е завършена, като в момента се извършва нейното изографисване.
Антична гробница
Манастир, посветен на родителите на Богородица, има край софийското село Бистрица. Той е наследник на средновековната обител „Свети Петър“, чиито развалини се намират в основите му. Тя е разрушена през XIV век от пришествието на иноверците. Пет века по-късно през 1925 г. основите на храма са разкрити по чуден начин.
Днешната църква е осветена през 1950 г. Интересно е, че отдолу има и могилен некропол, а точно под наоса е локализирана запазена антична гробница от началото на IV век.
Скелети и доста реликви са открити и при разкопки в люляковския манастир ,,Св. Йоаким и Анна'' (Айтоско). Къде обаче са отишли тези артефакти и до днес остава загадка.
Малчика
Друг прелюбопитен факт гласи, че най-старата католическа църква в България в село Малчика, Плевенско, е посветена именно на Света Анна. На 2 април 1851 г. е била направена първата копка. През 1856 г. eпископ Анджело Парси поръчва в Букурещ камбана за храма, а той е уникален и с каменната си фасада.
Духовници там разясняват, че света Анна е покровителка на брака, на майчинството и семейството, на бременните, родилките, девиците и вдовиците, както и на провинциите Квебек в Канада и на Бретан във Франция.
Султан дари храма й в Йерусалим на Наполеон III
Според преданието Анна и Йоаким живеели в Йерусалим, близо до къпалнята Витезда, в която Христос по-късно извършва изцелението на разслабения (Йоан, 5:1-17). В средата на V век водоемът станал място на поклонение и над него била построена базилика в чест на Света Богородица. Храмът бил унищожен от персите през 612 г. През XII век над нея кръстоносците въздигат нова църква, посветена на Света Анна.
ЧУДЕСА И ВЯРА: Свети Андрей основал епархия във Варненско (СНИМКИ)
През 1192 г. султан Саладин превзел Йерусалим от кръстоносците и превърнал християнското място в джамия. След Кримската война турският султан Абдул Меджид подарил църквата на френския император Наполеон III като благодарност за оказаната от него поддръжка във войната.
Гробът на Света Ана в Йерусалим
През 1878 г. тя е поета от францисканците, които реставрирали църквата над останките от къпалнята. Долу, в криптата, е мястото, където се смята, че се е родила Светата Дева. Близо до базиликата се намира православният манастир „Света Анна“. Майката на Дева Мария е погребана в Гетсимания, в една пещера, където е и гробът на Св. Богородица. За семейната гробница се слиза по стъпала, от двете страни на които се намират гробове – вдясно на Светите Йоаким и Анна, вляво - на Свети Йосиф Обручник.