И дната неделя в храмовете се тълкува притчата за изцелението на разслабления (парализирания) в Капернаум. Свети евангелист Марко разказва как Господ Исус Христос проповядвал в една къща в този град. Там се била събрала голяма навалица народ, дошъл да чуе словото му.
Легендата
В града имало един разслабен, който не можел да се движи, и за когото лечителите твърдели, че не може да бъде излекуван. Роднините на нещастника, които чували, че Исус вършил много чудни неща и помагал на много безнадеждно болни, и даже мъртви възкресявал, като разбрали, че той е в града, сложили разслабения на носилка и го понесли към къщата. Там обаче тълпата била толкова голяма, че те по никакъв начин не можели да влязат вътре. Носачите не се обезкуражили от това.
Исус е впечатлен от находчивостта на хората, пренесли разслабления.
Те твърдо вярвали, че ако успеят да занесат болния при Христа, той ще се смили и ще го излекува и че това е единственият шанс да се помогне на страдалеца. Нуждата ги накарала да заобиколят къщата и откъм стръмния бряг да се покачат на покрива, и като го разкрият, с въжета да спуснат носилката с разслабения в стаята, където бил Исус. Спасителя, като видял случващото се и оценил вярата на носачите, казал на разслабения: „Чедо, прощават ти се греховете“.
Книжниците
Сред насъбралото се множество обаче имало и книжници, които смятали, че Христос богохулства, защото само Бог единствен можел да прощава грехове. Те не знаели, че стоят пред лицето на Единородния Син Божий, който затова е дошъл на земята, за да освободи човеците от греховете им. Спасителя на света, узнавайки нечестивите им помисли, за да покаже Божията сила, се обърнал към народа и казал: „За да знаете, че Син Човечески има власт да прощава грехове, тебе казвам: Стани, вземи си одъра и върви си у дома“.(Марк. 2:10-11). И в този миг чудото станало. Страдалецът веднага се изправил, събрал постелята си и тръгнал през множеството. Всички му сторили път, чудейки се и славейки Бога с думите: „Никога такова нещо не сме виждали“ (Марк. 2 :12).
Здраве
Доста Томаневерници, учени и скептици и днес биха запитали защо Исус простил греховете на нещастника, когато той бил доведен при него с надеждата да получи изцеление на физическия си недъг. Според тълкуванието на някои свети отци човекът повече обръща внимание на телесното си здраве, а не забелязва болестите на духа, които винаги са последица на греховете. Изглежда има невидима връзка между грехове и болести, защото Спасителя винаги подчертава, че душата е по-ценна от тялото и че здравето на духа е много по-важно от здравето на тялото (Мат.17:26).
Къщата, в която се предполага, че е живял свети Петър.
Със здравето на тялото в съвременния свят се занимава медицината. Но думите на Спасителя „Прощават ти се греховете“ подтикват към мисълта, че парализираният е имал грехове, които са станали причина за болестта му. Става ясно, че Исус най-напред иска да освободи разслабения от греховете чрез опрощение, вследствие на което сякаш автоматично се стига и до физическото му оздравяване.
Солидарност
Тълкуватели на Библията отбелязват още, че Спасителя се е впечатлил преди всичко не от вярата на болния, а от вярата и себеотрицанието на носачите му. Те били изправени пред трудност да проникнат в къщата, заобиколена от хора, но силната им вяра ги правела настойчиви и находчиви – те намерили нестандартен начин да постигнат своята цел.
В днешно време тази евангелска притча придобива особено голямо значение.
Предсказание
Светът е изправен пред невиждана от Втората световна война насам политическа, икономическа и морална криза, предсказана от Христос в проповедта му на Елеонската планина Тя поставя на изпитание всички народи, включително и българския. Ето защо не само в дните на Великия пост, но и всеки божи ден трябва хората да проявяваме по-голяма съпричастност и солидарност към проблемите на ближния и на обществото, и по-голяма енергия, за да им помогнем. Защото само така ще изпълним завета на Спасителя: „А който претърпи докрай, той ще бъде спасен“ (Мат. 24:13).
Капернаум - рекордьор по чудеса
Евангелист Матей неслучайно нарича Капернаум „Неговият град“, визирайки Исус Христос (9:1). Причината е, че това е мястото, където той наистина е извършил най-много чудеса. Освен парализирания там Исус изцерил тъщата на апостол Петър (Мат 8:14;15), слугата на стотника (Мат. 8:5-13), възкресил дъщерята на Яир и жената с кръвотечение (Мат 9:18-26). В синагогата в Капернаум Исус Христос произнесъл и проповедта си за небесния хляб (Йоан, 6:22-71).
Синагогата в Капернаум, в която Христос е говорил за Небесния хляб.
Въпреки всичко това жителите на Капернаум проявили неверие спрямо Христос и той предсказал неговата погибел (Мат 11:23;24). Това пророчество на Исус Христос се сбъднало през 66 г., когато мощно земетресение разрушава града. Днес може да се видят само останки от римската крепост, еврейската синагога и къща, смятана за дом на апостол Петър.