Н а 22 юли Църквата отдава почит на Света мироносица и равноапостолна Мария Магдалена – най-загадъчния образ в Новия завет.

Писанието

Евангелията й отреждат централна роля при Възкресението на Исус Христос. Тя е еднa от жените мироносици, които носят благоуханното миро до гробницата, за да балсамират тялото на Иисус. В Евангелието на Йоан обаче тя отива сама до гробницата, поглежда вътре и вижда, че Него го няма. И тогава чува глас, който я вика по име, и познава Иисус (Йоан, 20:1-16).

За Православната църква Мария Магдалена е предана последователка на Иисус Христос.

 За Православната църква Мария Магдалена е предана последователка на Иисус Христос.

Това е най-значимият момент в цялата християнска традиция и Мария Магдалена (или Магдалина) е там, за да стане първи свидетел на най-голямото чудо в света – възкръсване на Богочовека Исус от света на мъртвите.

Объркване

Днес тя често се бърка с други две жени в Библията – Мария, сестрата на Марта и Лазар, и неназованата грешница от Евангелието на Лука (7:36-50). Всяка от тях измива нозете на Иисус с косите си. През 591 г. папа Григорий Велики обявява, че тези три жени са един и същи човек – Мария Магдалена, покаялата се блудница. Може би за това незаслужено тя се счита за покровител на проститутките още от Средновековието. Публичните домове дълго време са се наричали „Къщи на Магдалена“. Нейното име обикновено са носили сиропиталищата за подхвърлени деца, почти всички от които са бил плод на „незаконната“, греховна любов.

Ревизия

Тази утвърдила се визия за Мария Магдалена е ревизирана едва през 1969 г. Тогава католическата църква обявява, че тази библейска героиня не е блудницата от Евангелието, която Иисус спасява от линчуване със знаменитите думи: „Който е безгрешен нека пръв да хвърли камъка върху нея“ (Йоан, 8:7). Въпреки това отъждествяването на Мария Магдалена с евангелската блудница продължава да доминира в масовото съзнание, което е използвано и във филма „Страстите Христови" на Мел Гибсън.

Граалът

Но най-скандалната за Христовата църква хипотеза е, че Мария Магдалена е била не просто спътник на Христос, но и негов пръв апостол, за което свидетелстват апокрифните евангелия. Нещо повече – според някои от тях Христос не умира на кръста, а е спасен от учениците си и заедно с Мария Магдалена се установява в днешна Марсилия, където се ражда синът им. Тази древна легенда през Средновековието негласно се поддържа и от френските крале, които я допълват, че династията им произлиза от този син. И че Мария Магдалена всъщност е Светият Граал – съдът, запазил кръвта на Исус, а не чашата, от която Христос е пил на Тайната вечеря малко преди римските войници да го заловят в Гетсиманската градина и да бъде осъден на Кръстна смърт. Именно тази легенда вдъхновява романиста Дан Браун да напише бестселъра „Шифърът на Леонардо“ и светотатствено да убеди милиони хора по света, че Исус и Мария Магдалена са имали дете и потомците им са живи и днес.

Заговор

През 2020 г. режисьорът Марк Кристофър Лий отново разбуни духовете, като заяви

че Ватиканът крие секретни документи, които доказват тази легенда. Лий твърди, че именно това е причина за смъртта на банкера Роберто Калви, намерен обесен на моста „Блекфрайърс“ в Лондон през 1982 г. Самоубийство или убийство, въпросът остава загадка и до днес. Името на Калви се свързва с избухналия тогава финансов скандал във Ватикана, в който е замесена и мафията и който скандал доби широка популярност чрез филма „Кръстникът 3“ на Франсис Форд Копола. Но според Лий банкерът е ликвидиран заради достъп до въпросните документи, които е бил готов да публикува.

Мощи

В същото време хиляди французи продължават да вярват, че мироносицата се е упокоила именно на тяхната земя. От седем века насам всяка година в градчето Сен Максимин в Южна Франция пристига кардинал, за да служи на празника на Мария Магдалена.

Златна маска крие черепа на Мария Магдалена в Сен Максимин. 

 Златна маска крие черепа на Мария Магдалена в Сен Максимин. 
chestno.bg

Вярващите са убедени, че зад златната маска, намираща се в църквата, построена в нейна чест, се крие самият й череп. Направеният външен антропологичен анализ потвърди, че черепът е на жена, починала на около 50 години и от средиземноморски тип. Католическата църква обаче категорично отказа златната маска да бъде отворена и черепът да бъде подложен на въглероден анализ за датиране на възрастта му.

Ръката на светицата се пази в манастира Симонопетра.

 Ръката на светицата се пази в манастира Симонопетра.
blogger.googleusercontent.com

Сен Максимин обаче не е единственото място, което претендира, че притежава мощи на Мария Магдалена. Кост от крака й се намира в базиликата „Сан Джовани дей Фиорентини“ в Италия. Лявата й ръка се пази в атонския манастир „Симонопетра“, нейно ребро се показва в базиликата „Света Магдалина“ във Везлей, Франция, а зъбът й е изложен в Музея на изкуствата Метрополитън в Ню Йорк.

Вдигнаха й храм в Софийската Света гора

Единственият храм (манастир) в България, посветен на Мария Магдалена, се намира край Бухово. Той е бил част от някогашната Софийска Мала Света гора.

Буховският манастир е издигнат върху римски укрепен пункт. 

 Буховският манастир е издигнат върху римски укрепен пункт. 
ranica.bg

Построен е върху раннохристиянска базилика през IV век, още по времето на император Константин Велики. Откритите каменни плочи със специфична украса свидетелстват, че през античността тук е имало римско укрепление. При проучванията, извършени през 1942 г., са изровени около два камиона човешки кости. Предполага се, че те са на хора, избити по време на кърджалийските размирици през XVIII век. Сегашният храм е построен през 1881 г. в абсидата на раннохристиянската базилика.