П ататникът е традиционен специалитет за южните части на родината, особено на почит е в Родопите, макар в днешно време да се прави далеч зад пределите на този регион. Даже някои го наричат родопска баница. Приема се, че в класическия му вариант се приготвя от настъргани на едро картофи, лук, сол и джоджен. Всичко това се омесва и се пече на бавен огън. Може да се добавят месо, сирене или яйце. Някои слагат чубрица и пръжки. Има десетки, дори стотици варианти на рецепти за пататник. Предполага се, че първите подобни ястия са правени през XVII в. Така че някъде над три века са първите рецепти с пататник у нас. Ето няколко от gotvach.bg.
Вит
Продукти:
4 дебели готови кори – къпани или дърпани на сач
около 1 кг картофи
200 г сирене
50 г кашкавал
40 г масло за намазване
3 яйца
1 с.л. джоджен
1 ч.л. черен пипер
сол на вкус
Приготвяне:
Картофите се настъргват сурови в голяма купа. Отцеждат се, тъй като пускат известно количество течност. Към тях се прибавят разбитите яйца и натрошеното сирене. Овкусява се с подправките и много добре се разбърква. Върху всяка кора се слага част от сместа и се навива на руло (като за вита баница). Навитите кори се подреждат в намазнена тавичка и се намазват с маслото (ако е меко – се мажат, ако не – се режат малки парченца и се слагат на различни места върху пататника). Ястието се пече в предварително загрята на 180 градуса фурна за около половин час. Изважда се, настъргва се кашкавалът отгоре и се връща във фурната за десетина минути. За предпочитане се поднася топло, може в комбинация със сиренце или кисело мляко, но и студено също е вкусно.
Точен
Продукти:
За сместа:
1,5 кг картофи
1 глава лук
200 г ориз
сол на вкус
черен пипер на вкус
чубрица на вкус
1 яйце
100 мл олио
За корите:
400 г брашно
100 мл прясно мляко
0,25 кубче мая
1 к.л. захар
сол на вкус
Приготвяне:
Слагаме маята в малко хладка вода с лъжичка захар и чакаме да шупне. Когато е готова в съд изсипваме брашното, слагаме му сол, правим кладенче в средата изсипваме маята и млякото и правим меко тесто. Оставяме настрана.
Белим картофите и лука. Стържем всички картофи на ренде, режем лука на ситно, добавяме яйцето, черния пипер, солта, чубрицата и олиото. Разбъркваме добре. От горивото тесто правим 2 топчици, едната от които е малко по голяма - за долната кора, за да може да хване и страните. Разточваме първо долната, голямата слагаме в добре намаслена тава, върху нея изсипваме сместа, точим и горната кора, слагаме и нея.
Пече се само на долна фурна, дали е готов се поклаща тавата, за да се разбере дали е отлепил, взима се друга по голяма тава или дъска, слага се върху пататника и се обръща. Слага се с суровата страна надолу и продължава да се пече само на долна фурна до готовност.
С кисело мляко
Продукти:
500 г кисело мляко
1 кг картофи
100 г масло
5 яйца
100 г царевично брашно
1 ч.л. червен пипер
0,5 ч.л. сода бикарбонат
сол на вкус
Приготвяне:
Картофите се сваряват цели, обелват се и докато са топли се смачкват с вилица или преса. Прибавя се киселото мляко, предварително разбъркано с брашното, содата, яйцата и червения пипер. Сместа се посолява, разбърква се добре с дървена лъжица и се изсипва в тава, обилно намазана с масло. Пече се върху печката. Щом се изпече от долната страна, се обръща на капак, за да се намаже тавата с останалата част от маслото, и се запече от другата страна.
С пъдпъдъчи яйца
Продукти:
1 кг картофи
200 г сирене
100 г кашкавал
сол
100 г масло
6 пъдпъдъчи яйца
магданоз
Приготвяне:
Обелете, измийте и настържете картофите на едро ренде. Посолете ги и ги изцедете от сока. Загрейте маслото в тиган. Сложете картофите и ги сотирайте до омекване. Отстранете тигана от котлона. Охладете. Настържете сиренето и кашкавала, като оставите част от кашкавала за поръсване и ги добавете към картофите. Разбъркайте до еднородност. Разстелете сместа в тавичка за печене, като предварително сте покрили дъното с хартия за печене. С помощта на чашка оформете гнезденца. Изпечете пататника в загрята фурна до златисто. Чукнете яйчицата в гнезденцата, поръсете с кашкавал и допечете до готовност. Гарнирайте с магданоз.