С мяната на стави е по-успешна, ако се извършва с помощта на роботизирана система.
Това обяви пред „Здраве с Телеграф“ доц. д-р Алкан Байрак, който е един от най-добрите турски специалисти, прилагащи роботизирана хирургия в ортопедията. Нейните предимства я правят не само предпочитана, но и жизненоважна за съвременната медицина. „Използването на роботизирана ръка осигурява възможност всички етапи от операцията да се извършват без грешки, минимизирайки човешкия фактор и предотвратявайки възможни отклонения от планираното“, отбелязва доц. Байрак от болница „Медикълпарк“.
Планиране
Водещо място сред предимствата на използването на роботизирана хирургия при ендопротезиране е възможността, която тя осигурява за индивидуално планиране. „Всеки пациент получава персонализиран хирургичен план, изграден на базата на триизмерни изображения, което гарантира оптимално позициониране на протезата и защита на меките тъкани и ставните връзки. Освен това при такива операции рискът от усложнения е по-малък. Чрез точното изрязване на костите и прецизното поставяне на протезата се намалява възможността за дислокация на импланта. Поради прецизността на операцията и по-добрата защита на ставните структури пациентите обикновено се възстановяват значително по-бързо и с по-малко болка“, отбеляза още д-р Алкан Байрак.
Напредък
С напредването на технологиите роботизираните системи намират все по-широко приложение в различни области на медицината. В последните години роботизираната хирургия в ортопедията придобива огромно значение, като значително подобрява качеството и точността на извършваните операции, особено в сферата на протезирането на стави. В този контекст технологиите, които използват роботизирани ръце, осигуряват не само прецизност, но и по-дългосрочни резултати при лечението.
„Днешната ортопедична хирургия все повече се опира на роботизирани и навигационни технологии, които предоставят на лекарите интуитивни инструменти за планиране и изпълнение на операции. Въпреки че навигационните системи предлагат полезни насоки за хирурзите, някои роботизирани системи отиват още по-далеч, като не само напътстват хирурга, но и осигуряват механична подкрепа, която гарантира точност и минимизира риска от грешки по време на операцията“, отбелязва турският специалист.
Ръка
„Роботизираната ръка, част от системата, която използваме, има способността да извършва костни разрези с висока точност, като следи и коригира всяко отклонение, предотвратявайки потенциални грешки, които могат да възникнат при традиционните методи. Това осигурява перфектно позициониране на протезите и същевременно намалява вероятността за възникване на проблеми като дислокация на ставите след операцията, което е един от най-честите възникващи проблеми при традиционните методи“, разяснява Байрак.
Интерактивната ортопедична система с роботизирана ръка включва три основни компонента - компютърен модул за насочване и управление на операцията, камера за наблюдение на ставата по време на процедурата и екран, на който хирурзите получават визуални указания и данни в реално време. „Представете си нещо като навигация по време на операцията“, отбелязва лекарят.
Модел
След като пациентът премине през сканиране с компютърна томография, се създава триизмерен модел на ставата. На основата на този модел хирургът създава персонализиран план за операцията, който отчита анатомичните особености на пациента. Системата също така предлага хаптична обратна връзка, което означава, че по време на операцията роботизираната ръка се адаптира към структурата на ставата, като предоставя точни указания на хирурга.
„Роботизираната хирургия в ортопедията, и по-конкретно системата с роботизирана ръка, предлага значителни предимства, които променят начините, по които се извършват ставни операции. Чрез осигуряване на изключителна точност и персонализиран подход тези технологии не само подобряват резултатите от операциите, но и предоставят на пациентите по-добро качество на живот и по-бързо възстановяване след процедурата. Със своите иновации роботизираната хирургия става все по-важен инструмент за медицината на бъдещето“, подчертава доц. д-р Алкан Байрак, който ще бъде гост на медицински информационен център „Ел Мед“ в София на 11 април (петък) и ще консултира пациенти, насочили се към роботизирана операция за смяна на стави, раменна артроскопия, дискови хернии, детска ортопедия, травми и др.
