П рез последните години все повече български туроператорски агенции откриват нови привлекателни и вълшебни дестинации за своите клиенти на доскоро твърде непознатия африкански континент.
Наред със старите маршрути в Северна Африка като Египет,Тунис и Мароко, сега все повече вниманието на туристите се насочва към сърцевината на
Черния континент като Нигерия, Камерун, Зимбабве. Наред с континенталната част на материка обаче, изключителен интерес за туристите представляват и островите от африканската акватория. Поради това някои български агенции вече предлагат и специални маршрути, свързани с африканските острови.
Дестинации
Една от най-привлекателните и интересни дестинации е тази, която предлага две в едно: посещение на двата най-големи и най-интересни острова - Мадагаскар и Мавриций. Предлагат се, разбира се, и отделни екскурзии на двата острова, но комбинацията те да бъдат посетени в рамките на една екскурзия си е за предпочитане.
Екскурзиите, свързани с посещението на двата острова, обикновено са по 2 седмици. Има и такива за по една седмица и за по десет дни, но колкото повече, толкова по-добре. Цената за удоволствието е между 8 и 9 хиляди лева. Тъй като директен полет от България до някой от двата острова няма, пътуването е със самолетно прекачване: от София до Истанбул, а оттам до столицата на Мадагаскар – Антананариво, с около 7-8-часов полет.
Република Мадагаскар се намира върху едноименния остров в Индийския океан, който е четвъртият по големина остров в света и е на 400 км от бреговете на Африка. Страната има площ от 587 хил. кв. км, което я прави пет пъти по-голяма от България. Столицата й Антананариво е с площ 88 кв. км и с население 1,2 млн. човека. В буквален превод името на столицата означава „Град на хиляда“. Със своя релеф и произтичащия от това климат Мадагаскар е изключително интересен. Източната част на острова е планинска, където се намира и най-високият връх Марумукутру, висок 2876 м. Задната част на острова е заета от равнини.
Климат
Климатът в някои части на страната е субекваториален, а в други е тропичен.
Ако някой очаква тук сахарски жеги обаче, много би сгрешил. Средните температури и в най-горещите летни дни не надхвърлят 25-26 градуса. Това, с което Мадагаскар е особено привлекателен за туристите обаче, не е толкова природата, колкото богатото биологично разнообразие. Тъй като допреди 2-3 века островът е бил девствен, флората и фауната му са се развивали в изолация. Поради това днес тук се наблюдават животни, които не могат да се срещнат в естественото си диво състояние в други части на света. Тук могат да бъдат видени стотици хамелеони, гекони, лемури. Бързото отваряне на страната към световния туризъм обаче е сериозна заплаха за запазването на биологичното разнообразие в бъдеще. Любопитното е, че страната заема първото място в света по износ на ванилия. Освен това в износната листа на държавата важно място заемат още оризът, царевицата, маниоката, захарната тръстика, фъстъците, кафето, тютюнът и подправката карамфил. Тук се добива и обработва растението иланг-иланг, което намира широко приложение в парфюмерията.
Баобаб
Само тук се намира Дървото на пътешественика, чиито големи листа служат за утоляване на жаждата на хората при липса на друга питейна вода. И, разбира се, националният символ на страната, баобабът. В областта на животновъдството на първо място е отглеждането на говедото зебу, на второ място е овцевъдството, а на трето свиневъдството. Но въпреки бързото развитие на туризма през последните години по-голямата част от населението на Мадагаскар живее в бедност, с по-малко от 2 долара на ден.
Столицата Антананариво е отправната точка за пристигналите на острова чужди туристи. Оттук те се отправят към първата дестинация – град Морондава, известен като „Земята на свещените баобаби“. Тук се намира една от известните туристически атракции Алеята на баобабите, където всеки ден идват десетки местни жители, за да оставят дарения, да се помолят и да почетат паметта на своите починали близки. Друга атракция са Влюбените баобаби, преплели клоните си. Според поверието, ако една двойка застане под влюбените дървета, и тяхната любов ще се запази и те ще останат за цял живот заедно и щастливи. Всъщност на малгашки език името на дървото е „рениала“ и се превежда като „майката на гората“. На острова се намират и някои наистина гигантски екземпляри, високи по 30-35 м, и с обиколка 10-12 м, които трудно биха могли да бъдат обхванати от 3-4 човека.
От Земята на баобабите пътуването продължава с джипове към резервата Киринди. Това е частен резерват, намиращ се на 70 км североизточно от едноименния град. Разстоянието се изминава за около три часа и половина с джипове. В този резерват живее едно от най-интересните и загадъчни животински видове в света – фоса, хищен бозайник, който обаче се крие и е много трудно да бъде видян.
Резерват
След двата дни, посветени на баобабите, следващата дестинация с отправна точка отново от Антананариво, е Националният парк Андасибе, който се намира на 5 часа от столицата. По пътя се минава през още един частен природен резерват Перейра в околностите на градчето Марозево. Тук могат да бъдат видени десетки ендемични животински видове, застрашени от изчезване: хамелеони, жаби, гущери, крокодили, игуани и, разбира се, много видове лемури, които се приемат за националния животински символ на Мадагаскар. Самия парк Андасибе, който е един от най-големите паркове в страната и е с надморска височина от 800 до 1300 м, е разположен върху площ от 155 кв. км. Тук също туристите ще бъдат изумени от богатото биологично разнообразие и особено от многото видове маймуни, които се намират в своето царство. Наред с това Андасибе може да бъде определен и като „царството на орхидеите“. И това изобщо не е случайно, тъй като в този парк има над 1000 вида от това прекрасно цвете. Особено впечатляваща за чужденците ще е вечерната разходка в обления от разноцветни светлини парк.
Рано на следващата сутрин разходката продължава с посещението на поредния природен парк Вакона. А след обяд невероятните впечатления продължават и в тропическия парк с трудното за произнасяне име Аналамазаотра. В него се намират най-големите лемури в света от вида „индри“, които достигат до 80 см дължина. За съжаление този вид също е сред изчезващите видове животни и е сред защитените и вписани в Червената книга.
Освен сухоземните атракция за туристите, избрали да посетят Мадагаскар, са и водните животни. Тъй като островът се намира край един от основните миграционни пътища на тези огромни морски бозайници, поради това два пъти в годината, в ранната и късната есен, те могат да бъдат наблюдавани от брега дори и с просто и невъоръжено око. Много вълнуващи и впечатляващи са пронизителните и мощни тръбни звуци на мъжкарите в техния любовен период, когато искат да впечатлят партньорките си. Често огромните, тежащи десетки тонове китове, могат да бъдат видени и как се премятат във водата и падат с оглушителен грохот обратно в океана, разплисквайки тонове вода под себе си.
Една от природните забележителности, които всеки турист в Мадагаскар задължително трябва да посети, е каньонът Исало. Който някои сравняват с американския Гранд каньон.
Исало е разположен върху огромната площ от 800 кв. км, като любопитното за него е, че в далечното минало на предчовешката история е бил дъно на океан. Според местните, за да бъде обходен и разгледан целият каньон, едва ли ще стигнат и десет дни.
Столица
Последният ден от престоя на остров Мадагаскар е посветен на разглеждане на столицата Антананариво. Градът се намира на 1280 м надморска височина, като това го прави и най-високата островна столица в света. Основните забележителности в столицата включват реконструираните кралски дворци, сред които особено заемат: дворецът Андафиаваратра, гробницата на Райнихаро, зоопаркът Цимбазаза, стадионът Махамасина, езерото Анози, както и съвременните сгради на президентството, Националното събрание, Върховния съд и Сената. Сред забележителностите на столицата е и Музеят на изкуството и археологията.
А за изпроводяк туристите се качват на Кралския хълм Амбохиманга, който е включен в списъка на ЮНЕСКО за световното културно-историческо наследство. Комплексът на хълма се състои от кралския град и погребално място, които по един неповторим начин представят националната култура на малгашите през последните 500 години.
По време на отсядането в Антананариво туристите ще се запознаят и с националната кухня на страната. Основното ястие тук е оризът, който се сервира с месо, морски дарове, сирене и зеленчуци. Традиционна за страната е супата „Рамазава“, която се състои от листа на зеленчуци, ориз и малко месо. Всъщност в оригиналния си вид рецептата е без месо. Тя е променена, за да бъде по-вкусна за чуждестранните туристи. Със същата цел е променено и друго традиционно ястие, тортата „Коба“. В оригиналния си вид тя се състои само от оризово брашно и смлени фъстъци. За да се хареса тя на туристите обаче, към нея е бил прибавен сладолед. Екзотичен за вкуса на много от българските туристи може да се окаже зеленият пипер, който е основната подправка на острова и се използва във всички блюда, може би с изключение на сладкишите и десертите. Сред блюдата, които могат да бъдат определени като национални, са и салатата „Ро“, която се състои от скариди и зеленчуци, и „Анана“ – от скариди и пикантно подправен ориз.
Плажове
След Мадагаскар идва ред и на втория остров, включен в туристическата дестинация, Мавриций. Той се намира на 900 км източно от Мадагаскар и е част от едноименната република. Освен него държавата се простира и на съседните острови Свети Брендън, Родригес и Агалега. Докато Мадагаскар е сред най-бедните африкански държави, то Мавриций е на едно от първите места по икономическо развитие на континента. Сред изключителните придобивки в страната са безплатното здравеопазване и общественият транспорт за ученици, пенсионери и инвалиди, както и средното образование за децата.
Столица на островната държава е град Порт Луи с население от около 150 хил. души. Цялото население на държавата, живеещо на четирите острова, е малко над 1,2 млн. жители.
И тъй като една от забележителностите на остров Мавриций са красивите плажове с бял пясък и кристално чисти води, през първия ден от престоя тук се дава възможност на гостите да се потопят в тези крайбрежни красоти, да направят един хубав плаж и да съберат сили за следващите туристически дестинации, които им предстоят през следващите дни. Сред забележителностите, включени в програмата на екскурзията, е посещение на Шамарел, градче, в района на което се намират Долината на цветовете и едноименният водопад, който със своите 100 метра е най-високият водопад на острова. Тук туристите ще могат да се снимат и с гигантските костенурки Алдабра, които са вторите по големина в света. Тук е и единственото място, където посетителите ще могат да опитат произведеният там на място ром и кафето Chamarel, което вероятно е единственото, отгледано на вулканична почва. А що се отнася до Долината на цветовете, това е мястото, където гостите могат да се насладят на невероятната игра на цветовете и сенките, предизвикани от разноцветните пясъчни дюни. А различните цветове на пясъците там пък се дължат на разграждането на вулканичните скали.
Истанбул
Последният ден от двуседмичната екскурзия до двата африкански острова завършва с плажуване. След което уморени, но щастливи и изпълнени с много положителни емоции, туристите се отправят към България по вече познатия маршрут, през Истанбул.
За разлика от други дестинации, където нерядко се налага туристите да доплащат на място за посещение на различните исторически или природни обекти, при посещението на двата острова – Мадагаскар и Мавриций, повечето неща са предварително включени в пакетната цена, предложена от туроператора. А онези, за които все пак се налага плащане на място, не струват много пари. Всъщност това е само визата за Мадагаскар, която струва 10 евро, разходи за бакшиши, които обаче там не са задължителни, както и средства, в случай на организиране на допълнителни екскурзии на място. За посещението на остров Мавриций положението е още по-улеснено, тъй като за там входна виза изобщо не се изисква.
