И звестният с благотворителните си каузи русенски плувец Теодор Цветков извоюва две поредни победи – този път в Нова Зеландия. Преди дни носителят на три Гинес рекорда спечели първи места на дистанции 250 м и 500 м във вода с температура под 5 градуса. Младият мъж е преплувал досега два километра в ледени води. Целта му е да изпълни Ice Sevens, като се състезава при екстремни условия на всички седем континента на Земята. С последната победа те вече са три.

Предизвикателство

Плуването в ледените води на Нова Зеландия Теодор определя като едно от най-трудните предизвикателства, пред които човек може да се изправи. Казва, че зад успеха му стоят тежки тренировки – ден след ден, без прекъсване, за да се подготви за момента, в който тялото ще крещи „спри“, а умът ще прошепва „още малко“.

Русенецът Теодор Цветков плува във вода с температура под 5 градуса.

 Русенецът Теодор Цветков плува във вода с температура под 5 градуса.
Личен архив

„3780 минути, или 63 часа, във вода под 5°C – минути, пълни с болка, вцепенение и безмълвни битки със себе си. Успоредно с това 630 часа, или 37 800 минути, тренировки: плуване и физическа подготовка. Ден след ден. Без извинения. Без прекъсване“, така Теодор описва тежката подготовка за състезанието в Нова Зеландия.

Благодарности

Той е благодарен на всички свои спонсори, на семейството си, на приятелите си, които са му помогнали по един или друг начин да стигне до Нова Зеландия и да осъществи мисията си. За него тази подкрепа е не просто финансова, а знак, че тези хора вярват в него, в труда му и в каузата му. Специални благодарности Теодор изказва на баба си Тинка Савова, която нарича „нашата Мама Тинче“, от която се научил да казва: „Бог пред мен, аз след Него“ – всеки път, когато влиза във водата.

Победата си в Нова Зеландия Теодор посвещава на каузата за опазване на световните води и борбата срещу замърсяването им с пластмасови отпадъци.

„Защото водата не може да се защити сама, ние трябва да го направим“, убеден е младият русенец.

Добрина

Теодор започна благотворителните си плувни инициативи през 2017 г. Във всички тях бе подкрепян от своя брат близнак Валентин. Двамата казваха, че целта им е да направят света по-добър: „Само един човек да заразим с добрина, това ще е победа за нас. След това пък той може да зарази други“. През 2017 г. Теодор преплува езерото „Липник“ край русенското село Николово, за да подпомогне скъпоструващото лечение на тригодишно момиченце от Банско. Идеята бе да се съберат повече хора край водоема да наблюдават събитието и да направят дарения.

Теодор Цветков след първия Гинес рекорд.

 Теодор Цветков след първия Гинес рекорд.
Личен архив

През следващата 2018 г. Теодор преплува 10 километра в езерото „Липник“ с една ръка, а другата бе завързана към тялото му, в подкрепата на фондацията „Александър Русев“ за изграждане на водно-рехабилитационен център за деца с увреждания. Младият мъж успя да преплува разстоянието за 5 часа, 13 минути и 49 секунди. Освен че се събраха пари за каузата, със спортното си постижение Теодор постави рекорд на Гинес за плуване с една ръка. След това русенецът преплува 50 км с вързани крака и направи 3000 дължини в басейна на Спортното училище за 16 часа. През 2019 г. преплува благотворително 32 езера в България, а събраните средства дари на фондацията „Нана Гладуиш – Една от 8“, подкрепяща болни от рак на гърдата жени. Подобно преплуване на езера бе направено за първи път у нас. В края на същата година Теодор спечели златен медал от Международно състезание по ледено плуване в Чехия, а през 2020 г. се върна с две трети места от Световното първенство по зимно плуване в Словения. През 2022 г. спортистът плува 71 часа без прекъсване в езерото в лесопарка „Липник“ край Русе и стана за втори път носител на Гинес рекорд. През 2023 г. отново плува 10 километра с една ръка – този път за 4 часа, 18 минути и 57 секунди, и стана за трети път Гинес рекордьор.

Черно море

Войната в Украйна отложи преплуването, което Теодор искаше да направи в Черно море през есента на 2022 г. Дори до последно тренираше, смятайки, че военните действия ще спрат, но за съжаление те се пренесоха и на море. Намеренията на русенеца бяха да преплува 1175 км от грузинското пристанище Батуми до Варна и заедно с екипа си да направи проучване на замърсяването на водите с пластмаса. Към инициативата „Чисто Черно море“ бе привлечен специалист, който да помага при вземането на проби за наличие на пластмаса. Екипът на Теодор имаше намерение да заснеме документален филм с послание да се пази морето чисто. Обявена бе и дарителска кампания за събиране на средства за закупуване на плавателен съд, който да съпровожда русенеца по време на изпитанието.