А ко къщата на Ванга в Петрич можеше да говори, то вероятно щеше да разкрие тайната на нейната дарба.
Години наред учени от близко и далеч правят там безуспешни опити да обяснят как пророчицата предсказва бъдещето, говори с мъртвите и лекува. Днес енергията на Ванга може да бъде усетена в нейната къща, пазеща артефакти и спомени от невероятния й живот, достоен за холивудски филм.
Част от Богородиците на пророчицата са показани в изложба.
Тези дни там бе подредена и уникална изложба с любимите й икони, пред които тя се е молила. Те могат да бъдат видени до края на август.
Празник
Поводът е 11 август - денят на кончината на феноменалната българка, както и празникът на 15-и, когато се чества Голяма Богородица (Успение Богородично). Експозицията включва 31 икони на Богородица от колекцията на световноизвестната българка, свидетелство за нейната дарба, но и за силната й религиозност. Те са й били подарявани от благодарни хора от цялата страна и чужбина, на които е помогнала с предсказание или съвет. Не е тайна, че Ванга е имала дарбата не само да вижда бъдещето, но и да лекува, като казва точната билка за дадения проблем. Понякога тя изпращала болния на някое място с лековита вода.
Ванга е станала кръстница на много деца, родили се с нейна помощ.
Не са малко и случаите, при които със своята неземна дарба е насочвала пациенти към правилната медицинска терапия или доктор. С помощта на Ванга стотици бездетни родители са се сдобили с рожба, на които после става и кръстница. Някои от посетителите в знак на благодарност за своето изцеление са носили на феноменалната жена безценни икони, които днес се пазят в Историческия музей в Града на кестените, под чиято шапка се намира семейният дом на пророчицата.
История
„Нямаме информация или някаква житейска история кога са били подарени иконите и от кого. По-важното е, че те са свидетелство за признателността на хората към Ванга“, сподели Даниела Радева, уредник на къщата музей. Тя обясни още, че изложбата е нарочно насрочена за август, когато целият район, в това число и къщата, се радва на голям интерес от страна на туристите. „Хората посещават Рупите, гроба на Ванга и нейния храм там, идват и до къщата й в Петрич“, поясни Радева.
Ванга живее в Петрич до 1980 г, след което се мести на Рупите.
По думите й обектът се поддържа в автентичния му вид. Самите икони са разположени в стаите на двуетажната постройка, където пророчицата приема хора до 1980 г.
Филмът
Самата къща е построена от съпруга на Вангелия Гущерова, Димитър. Двамата идват в южния град малко след като през 1942 година правят скромна венчавка. „В тази къща е сниман и филмът за пророчицата „Феномен“, информира още Радева.
Лентата от 1976 година прави фурор, като вади на показ невероятните способности на незрящата жена да вижда отвъд времето и пространството. Режисьор е Невена Тошева, а сценарият е дело на проф. Никола Шипковенски. Психиатърът е човекът, натоварен с нелеката задача да изследва дарбата на видната петричанка. В началото той е бил доста скептичен относно нейните способности и дори я мислел за шарлатанка. Петричани разказват, че когато за първи път той идва, му хрумнала революционната идея да сложи на врачката (както я наричал в онези години) оловен похлупак, та да нямало как да приема никакви сигнали от видимия или невидимия свят. Още от вратата обаче Ванга го смаяла с думите: „Кольо, защо искаш да ми туриш олово на главата? Я го баща ти е тука, пита за турския си джобен часовник. Казва, че си му занемарил гроба“. Смаян, Шипковенски потвърдил, че наистина има такъв часовник, но сега го бил дал да му махат капака и щял да го прави ръчен.
Вихрушка
Именно пред родния учен Ванга за първи път официално дава важни данни относно своето житие и дарба. Тя разказала, че е била 14-годишна, когато изгубила зрението си. „Един ветер ме задуха, една вихрушка ме завърте, напълниха се очите с песък и от писъко джамчетата на очите се повредиха...
Бех у едно село, татковото село, на двайсе километра от Струмица, това село се казва Ново село, с моя братовчедка бех, жива е и сега. Она се беше качила на едно магаре, а мен ме е страх да се качам на магарето, одам по нея и она падна от магарето. Сигур много я е заболело, она плаче и аз й викам, айде стани, ма! Стани, стани и доде се разправяме, една силна буря, една вихрушка, силен ветер как ме зави, как напълни очите и по-натам не знам“.
После Ванга обяснява, че лекарите в Струмица са я лекували три години. Оттам минала през болници в Скопие, Белград и Загреб, като претърпява общо 7 операции. И „накрая казаха: девойко, ние сме дотук. Не можем да ти помогнем“.
Конникът
Българската Касандра изповядва пред Шипковенски и за появата на своята дарба. Всичко започнало през Втората световна война, когато при нея дошъл конник от светлина – светец, който вероятно може да се види и на някоя от нейните икони, ала кой е той Ванга до последно запазва в тайна. Разказва само, че го видяла с духовните си очи за първи път на 18 г., през 1941 г. Той бил висок, рус и „божествено” красив. Бил облечен в доспехи като древен воин, който блестели на лунната светлина. Конят му развявал бяла опашка и риел с копита земята. Спрял пред Вангината порта, слязъл от коня и влязъл в тъмната стаичка. Излъчвал такава светлина, че вътре станало светло като ден. Обърнал се към Ванга и заговорил с плътен глас: „Скоро светът ще се обърка и много народ ще се изгуби. На това място ще стоиш и ще предсказваш за мъртви и живи. Не се бой! Аз ще бъда до тебе и ще ти казвам какво да препредаваш!
Енергия
Приживе Ванга споделя, че конникът я последвал и в Петрич. Днес мнозина от посетителите на къщата й казват, че усещат особена енергия там. Сякаш вещите, обзавеждането и стаите са попили цялата тази добра магия, с която феноменалната жена е правила чудесата си. Посетители споделят, че тя може да се усети в кухничката, молитвената стаичка с молитвената й броеница, спалнята, гостната, стаята, в която е приемала хората, в зимната градина, в която Ванга е държала любимите си цветя.
Спалнята на пророчицата, където бяха подредени иконите й.
Там отново има цветя, за които се грижат музейните работници. „Тя е обичала живи цветя. Затова хората са й ги носили в саксии. Ванга е съветвала да не се късат“, разказва Радева.
Пророчества
Относно многото пророчества, които се приписват на Ванга за войната в Украйна, а и за бъдещето на света, уредничката е откровена: „Тях няма как да коментираме. Ние се разпростираме дотам, да покажем къщата, експозицията, начина, по който е живяла във всекидневието си“.
А Ванга е живяла скромно, но могат да се видят и нейните скъпи подаръци, оставени от по-заможни или високопоставени люде. За тях също няма информация, но не е тайна, че на крака на българката са идвали президенти и короновани особи. След 1970 година тя става изключително близка с Людмила – дъщерята на тогавашния първи в държавата Тодор Живков. До ясновидката се допитва и целият арт елит на България. Лили Иванова често идва в къщата с армаган в ръка, а може би и с някоя икона. Според запознати феноменалната певица се допитва до ясновидката през 1975 г. по повод своя проблематичен брак с Янчо Таков – син на члена на Политбюро на ЦК на БКП Пеко Таков.
Людмила Живкова
„Когато се качат хората на втория етаж, могат да видят белия салон с луксозното обзавеждане за времето си – отново подарък. Могат да се видят още плетени дантелени покривки и каренца. Те имат сантиментална стойност, но пак са подарени с много любов от някого, който е бил при нея и е получил помощ. По стените има гоблени, картини – хората са й носили най-различни неща“, обобщи Даниела Радева.
Кончина
През август 1996 г. Ванга усеща, че идва земният й край. Малко преди кончината си заръчва ковчега й да се носи от 8 мъже на име Димитър, а семейния си дом завещава на държавата. Изглежда виждала най-точното решение, за да бъде запазен споменът за нея за идните поколения. Самата държава обаче не е подготвена за това и 10 години не знае какво да прави с имота, който започва да се руши с течове и мухъл. Накрая е решено къщата да се предостави на градския музей. „Доста хора сега казват: Много исках да дойда при нея, докато беше жива, но така и не успях. Един човек, като излезе от къщата, ми сподели: Сега все едно съм се срещнал с Ванга. Така той е почувствал нещата“, описа Радева ефекта от посещаването на музея на един от най-големите феномени на нашето време.
От къщата на ул. „Ванга“ №10 информираха още, че на 11 август входът е безплатен за всички посетители. Иначе той е повече от символичен - 5 лева за възрастни, 2 лева за ученици, пенсионери и студенти. Инвалидите не дължат нищо.
Чакала вести за извънземните по радиоточката
В експозицията гордо стои основното средство за информация на Ванга – радиоточката. Биографи разказват, че по нея стопанката на къщата е слушала с особен интерес вестите около полета на първия български космонавт Георги Иванов на 10 април 1979 г. Когато той кацнал, пророчицата чакала да признае за съществуването на ангели и извънземни, които тя самата виждала в околоземна орбита. Когато това не се случило, се троснала разочаровано: „И колко синапово зърно не казаха от онова, що видеха горе“.
Любомир Старидолски