0

Л или Иванова е поръчала 14 щурчета за всеки един от музикантите в оркестъра си, разкри пред „Телеграф“ скулпторът Радослав Кръстев, който ги е изработил.

Костадин Кръстев-Коко

„Преди 10 г. ми хрумна тая идея за малки скулпторки на щурци с различни инструменти и всяка година правех по една. Работата по всяка е доста трудоемка. Около 3-4 месеца ми отнема за идейната скица, т.е. да направя първообраза. Той се изработва от восък и го преправям поне няколко пъти, докато ми хареса. Ако са големи, е по-лесно. Но тези са по около 15 см височина и горе-долу толкова дължина. Всяка от тях е на подложка от камък още 10 см. Гъделът е в това, че малките се правят по-трудно заради детайлите“, разказа творецът.

Примата на маса с музикантите от оркестъра си

 Примата на маса с музикантите от оркестъра си
Галерия Василев

Супа

Той признава, че не обича да гледа много готовите статуетки, защото все намира по нещо, което смята, че е можело да стане по-добре. Процесът по изработката на проекта, докато стигне до пещта, е доста дълъг – правене от восък, ретуш, леене, шлайфане, ремонтиране са само част от процесите.

Радо казва, че много пъти, докато работи с нагорещения инструмент по восъка, той се разтопява в ръцете му и започва всичко отначало. Скулпторът е щастлив, че работи със свой приятел и съученик, а не с традиционен леяр, затова смята, че резултатите са по-добри. „Иначе ще се получи грудка и част от детайлите ще размият.

А той си бърка своята супа от метали – бронз, мед и месинг. След това се пече цяло денонощие да излезе водата от гипса и да не се нацепи калъпът. Към момента авторската цена е 450 лв. на бройка, но ако вдигнат цената на тока, няма как да остане така“, споделя още Кръстев.

Оркестър без име

Неговите щурчета са леко шаржови, но с прецизна изработка, затова много колеги са го питали „как ги леете“. „След като направихме статуетки с всички инструменти, с леяря се шегувахме, че имаме целия оркестър, но нямаме певица. Точно като в „Оркестър без име“. Та последно направихме щурче певица. Лили не е идвала лично в ателието. Благо Солов от екипа й дойде веднъж да търси подарък за Валерия Велева и за нея беше първото щурче. После самата Лили много го е харесала и поръча да направим за всеки от музикантите й с неговия инструмент. Заради нея съм направил няколко китаристи, две певици за вокалната й група... Не ги е поръчвала наведнъж, а по различни поводи. Общо 14 статуетки съм й направил“, разказа още пред „Телеграф“ скулпторът Радослав Кръстев.

Две от 14-те статуетки на щурчета музиканти, които звездата е поръчала на скулптора Радослав Кръстев

 Две от 14-те статуетки на щурчета музиканти, които звездата е поръчала на скулптора Радослав Кръстев
Галерия Василев

Златна роза

Една българска роза от злато е най-новата статуетка, която примата на естрадата получи за 85-ия си рожден ден тази седмица. „Република България – Министерство на туризма“ е изписано на плочката в основата й.

Златната роза от Милошев

 Златната роза от Милошев
Facebook

Към нея има и поздравителна картичка от служебния министър на туризма Евтим Милошев. „Скъпа Ли! С обич и уважение ти поднасям този символ на България! Бъди здрава и все така вдъхновяваща и обожавана от публиката. 24.04.2024, Евтим“, е написал собственоръчно с писалка със зелено мастило Милошев, като й е нарисувал още слънце и сърце.

На многая лета, Der Grosse - Kleine! Бъди честита - написа Йорданка Христова на колежката си

 На многая лета, Der Grosse - Kleine! Бъди честита - написа Йорданка Христова на колежката си
Facebook

Изненада

Такива произведения на изкуството заедно със своите музикални награди Лили Иванова планира да събере на едно място и до тях да имат достъп почитателите й в нейния музей, който за изненада няма да бъде в София, нито в родния й Кубрат, а на брега на морето - в морската градина в Бургас. Това издаде наскоро заместник-кметът по финанси, бюджет и икономика Станимир Апостолов, който е входирал предложение от фондацията на примата за разглеждане в Общинския съвет.

Очаква се местният парламент да определи още на следващата сесия мястото, което ще се превърне в Културен център - бившата кръчма "Бургаски вечери" в морската градина, която бе затворена след пожар. Фондацията има амбицията да наеме обекта за срок от 10 години. Помещението е собственост на ОП "Благоустройствени строежи" и в момента е неизползваемо.

Обектът е в трагично състояние и се нуждае от сериозен ремонт. Предварителните разчети сочат, че за цялостната му реконструкция са нужни близо 500 000 лева, които ще бъдат осигурени и инвестирани от фондация "Лили Иванова". В докладната си Станимир Апостолов предлага да се промени предназначението на обекта, за да се изгради камерна сцена. Според него изграждането на Културен център от фондация "Лили Иванова" ще обогати духовното и културното развитие на Бургас. Мястото не е избрано случайно.

В непосредствена близост до него се намира Летният театър, на чиято сцена през туристическия сезон се случват десетки културни събития. Местната власт даде обещание, че ще съдейства за осъществяване на проекта на естрадната ни прима. "За нас е чест, че най-голямото име в българската популярна музика, чийто талант вдъхновява цели поколения, избра сега именно в Бургас", коментира Станимир Апостолов.

Венци Мартинов поздрави певицата с тяхна обща снимка, която се публикува за първи път

 Венци Мартинов поздрави певицата с тяхна обща снимка, която се публикува за първи път
Facebook

Saloon LI

Културният център ще носи емблематичното име Saloon LI и ще е разположен върху площ от около 60 кв. м.

Към него ще бъде изградена и лятна градина. На бъдещата камерна сцена в Културния център ще се изявяват не само музиканти и артисти. Тя ще бъде използвана и за други културни събития. В центъра ще се изявяват също художници, писатели и дори малките възпитаници на детските школи.

Facebook

Предвижда се там да бъде изграден и музей на изкуството, в който ще бъдат подредени експозиции с награди и лични вещи на най-известните български артисти и музиканти. Чрез бъдещия културен център ще има и информационна функция и ще работи в посока популяризирането на концерти, фестивали и други събития от културния календар на Бургас.

"Целта на фондацията е да реализира един привлекателен и модерен обект, изпълняващ специфични художествени и творчески функции, чрез който да популяризира българското изкуство, да стимулира развитието на млади таланти и да отдаде нужната почит на бележити творци", каза зам.-кметът на Бургас Станимир Апостолов.