Н аричат артилерията бога на войната, който според гръцката митология е Арес, а според римската е Марс. И двата са описвани като свирепи, гневни и могъщи богове.
В Русия кръщават артилерийските си системи на нежни цветя и цъфтящи дървета. Вече има „Хризантема“, „Акация“, „Лале“, „Зюмбюл“, „Божур“ и т.н. Началото на XXI век донесе обновяване на руската „цветна“ градина.
НЕ ЧАКА ДЪЛГО: Украйна удари Русия с далекобойните ракети ATACMS
Огнен
2С34 „Хоста“ (цветето крем) е руско 120 mm верижно самоходното артилерийско оръдие (САО). То е дълбока модернизация на САО 2С1 „Гвоздика” (карамфил) с използване на редица компоненти от САО 2С31 „Вена” и 2С23 „Нона-СВК“. Разработено е в завод „Мотовилиха“ в Перм. Оръдието е предназначено за унищожаване на жива сила, артилерийски и минохвъргачни батареи, ракетни установки, бронирани цели и пунктове за управление на разстояние до 14 km.
2С34 Хоста на оръжейна изложба в Урал
„Хоста“ е с опростен дизайн, има надежден и издръжлив корпус с повишена устойчивост на противотанкови мини. Има автоматизирани системи за насочване; управление на огъня; стабилизация във вертикална и хоризонтална равнина и за топографско привързване и ориентация. Бойната маса е 16 t, екипажът е от 4 души. В производство е от 2003 г., на въоръжение е от 2008 г.
Дължината на корпуса е 7260 mm, с оръдието е 7570 mm. Широчината е 2850 mm, височината е 2827 mm, колеята е 2500 mm, а пътният просвет е 400 mm.
Двигателят е ЯМЗ-238Н с мощност 300 hp, което осигурява скорост по шосе 60 km/h, а по почвен път 26-32 km/h. Пробегът по шосиран път е 500 km. Специфичният натиск върху почвата е 0,492 kg/cm². „Хоста“ е плаващо (амфибийно), със скорост на вода 4,5 km/h.
Въоръжение
Основното оръжие е 120 mm нарезно полуавтоматично оръдие-гаубица-минохвъргачка 2A80-1 (с боекомплект 40 снаряда), сдвоено със 7,62 mm картечница ПKTМ. Насочването по вертикала е в рамките на -20 - +800, а по хоризонтала е кръгово - 3600. Далечината на стрелбата е от 0,5 до 14 km. Гамата боеприпаси включва всички снаряди, използвани от САО 2С31 „Вена“, с изключение на кумулативния снаряд 3ВБK14, но пък е добавен новият управляем снаряд 3ВОФ112 „Китолов-2“.
Флокс
2С40 „Флокс“ (многогодишно красиво цъфтящо цвете, известно като „пламък“) е руско колесно 120 mm САО, предназначено за поддръжка на СВ за потискане на жива сила, артилерийски и минохвъргачни батареи, ракетни установки, бронирани цели и командни центрове. Разработено е от Централния изследователски институт „Буревестник“, а се произвежда от „Уралтрансмаш“, част от корпорацията „Уралвагонзавод“. За първи път бе представено публично на международния военнотехнически форум „Армия-2016“.
2С40 Флокс на огнева позиция
2С40 „Флокс“ е на шаси на камион с повишена проходимост „Урал-4320“ с колесна формула 6х6, което му позволява бързо да променя позицията си за стрелба само след няколко изстрела. Носи в ниши 60 готови за стрелба снаряда. Има бронирани кабина и отделение за боеприпаси, които осигуряват подобрена защита на екипажа по време на марш и при смяна на позиция. Трансформацията от походно в бойно положение и обратно е под 1 минута.
През октомври 2023 г. „Уралвагонзавод“, част от държавната оръжейна корпорация „Ростех“, предаде първата серийна партида САО 2С40 „Флокс“ на СВ на Русия, заедно с новото арктическо САО „Магнолия“.
Снаряди
Скорострелността на 2С40 „Флокс“ му позволява да стреля в режим на едновременна огнева атака. При нея няколко снаряда, изстреляни последователно под различни ъгли на издигане на оръдието, едновременно достигат целта.
Новото CAO е с комбинирано полуавтоматично нарезно оръдие, което стреля като гаубица и като минохвъргачка и с право мерене, с всички видове минохвъргачни мини и нарезни снаряди. Унифицирано е с автоматичното оръдие-гаубица-минохвъргачка 2A80, монтирано на CAO 2С31 „Вена“ и 2С34 „Хоста“, както и по използваните боеприпаси. Това дава възможност за използването на перспективни боеприпаси с голяма мощност и увеличена далечина на стрелба.
Изпитания
Новото амфибийно 120 mm САО 2С42 „Лотос“ бе показано на руски военни журналисти на 2 ноември 2024 г. от производителя, концерна „Калашников“, и бе обявено, че е готово за държавни изпитания. Разработването на артилерийска система, която да замени настоящите самоходни оръдия от подобен калибър 2С9 „Нона-С“ от съветско време, бе взето в средата на 2010 г. Потенциалните оператори са частите на ВДВ (Въздушно-десантните войски) и на морската пехота. Проектът бе представен публично за първи път на военнотехнически форум „Армия 2017“. САО 2С42 „Лотос“ е разработено от Централния научноизследователски институт по точно машиностроене (ЦНиИТочМаш) като наследник на проекта за САО 2С36 „Зауралец-Д“ със 152 mm гаубица 2A89, което след предварителните изпитания през 2015 г. бе спрян.
Верижното 2С42 Лотос със знамето на ВДВ
Секретно
Оръжието не е секретно, за разработката му многократно бе съобщено в различни медии. Процесът на създаване и тестване на прототипи отне доста по-дълго от предвиденото време. Към октомври 2018 г. работата по проектиране бе завършена и според генералния директор на ЦНиИТочМаш се произвежда първият прототип и текат тестове на отделни компоненти. Очакваше се държавните изпитания на САО 2С42 да се проведат през 2019 г., а серийното производство ще започне през 2020 г. Сега, в края на 2024 г., се говори едва за началото на държавни изпитания, което ще отложи серийното производство поне за края на 2025 или дори 2026 г.
Парашут
САО 2С42 „Лотос“ е замислено като наследник на артилерийската система на ВДВ 2С9 „Нона-С“. С цел унификация и спестявания от ефекта на мащаба се използва удълженото верижно шаси на БМД-4M, серийно произвежданата основна бойна машина на руските ВДВ. Тя е на въоръжение от доста време и в момента ВДВ оперират с около 200 броя от нея. Бронировката на новото САО 2С42 „Лотос“ бе пожертвана в името на ниското тегло. Така става възможно десантирането на оръдието по парашутен способ (в напълно боеспособно състояние) от военнотранспортни самолети „Ил-76М“.
Лотос на изпитания в гориста местност
Поради новите по-големи системи оригиналният корпус на БМД-4M е удължен с 2 оси и сега има по 7 опорни колела от борд. „Лотус“ тежи около 18 t, което означава, че разполага само с противокуршумна и противоосколъчна бронировка. Всички 4-ма членове на екипажа имат собствени люкове и устройства за наблюдение. Командирът и мерачът разполагат с нови оптикоелектронни прицели.
В духа на концепцията за „импортозамещение“ (заместване на вноски системи и детайли с произведени изцяло в Русия) „Лотус“ е оборудвано с руски дизелов двигател 2В-06-2 с мощност 450 hp, което му позволява да движи по шосирани пътища с до 70 km/h, а по грунтови такива с до 40 km/h. Резервът от гориво дава пробег от 350-500 km, в зависимост от типа на пътя.
Автоматизация
Основната характеристика на 2С42 „Лотос“ е новото 120 mm универсално оръдие, развитие на 120 mm оръдие 2А51 на „Нона-С“, но с по-голяма дължина на цевта. Съчетава основните качества и възможностите на оръдие, гаубица и минохвъргачка. Куполът осигурява стрелба на ефективна дистанция до 13 km, с хоризонтален ъгъл на насочване 3600 и ъгъл на възвишение от -40 до +800 при скорострелност 6-8 изстр./min. Има спомагателна картечница ПKTM и системи за изстрелване на димни гранати 902B „Туча“.
Важна характеристика на 2С42 „Лотос“ е високата автоматизация. В сравнение със сега експлоатираните оръдия 2С9 „Нона-С“ техните наследници осигурява по-точна стрелба, бързо се привеждат в състояние на бойна готовност (за 30 s) и имат увеличен брой на возимите боеприпаси с 50%. В 2С42 „Лотос“ е заложена възможността за използване на перспективни 120 mm руски боеприпаси с увеличен обсег на стрелба (до 25 km).
Димитър Ставрев, военен експерт