0

Н аричат артилерията бога на войната, който според гръцката митология е Арес, а според римската е Марс. И двата са описвани като свирепи, гневни и могъщи богове. 
В Русия кръщават артилерийските си системи на нежни цветя и цъфтящи дървета. Вече има „Хризантема“, „Акация“, „Лале“, „Зюмбюл“, „Божур“ и т.н. Началото на XXI век донесе обновяване на руската „цветна“ градина.

НЕ ЧАКА ДЪЛГО: Украйна удари Русия с далекобойните ракети ATACMS

Огнен 

2С34 „Хоста“ (цветето крем) е руско 120 mm верижно самоходното артилерийско оръдие (САО). То е дълбока модернизация на САО 2С1 „Гвоздика” (карамфил) с използване на редица компоненти от САО 2С31 „Вена” и 2С23 „Нона-СВК“. Разработено е в завод „Мотовилиха“ в Перм. Оръдието е предназначено за унищожаване на жива сила, артилерийски и минохвъргачни батареи, ракетни установки, бронирани цели и пунктове за управление на разстояние до 14 km. 

2С34 Хоста на оръжейна изложба в Урал

 2С34 Хоста на оръжейна изложба в Урал

„Хоста“ е с опростен дизайн, има надежден и издръжлив корпус с повишена устойчивост на противотанкови мини. Има автоматизирани системи за насочване; управление на огъня; стабилизация във вертикална и хоризонтална равнина и за топографско привързване и ориентация. Бойната маса е 16 t, екипажът е от 4 души. В производство е от 2003 г., на въоръжение е от 2008 г. 

Дължината на корпуса е 7260 mm, с оръдието е 7570 mm. Широчината е 2850 mm, височината е 2827 mm, колеята е 2500 mm, а пътният просвет е 400 mm.
Двигателят е ЯМЗ-238Н с мощност 300 hp, което осигурява скорост по шосе 60 km/h, а по почвен път 26-32 km/h. Пробегът по шосиран път е 500 km. Специфичният натиск върху почвата е 0,492 kg/cm². „Хоста“ е плаващо (амфибийно), със скорост на вода 4,5 km/h. 

Въоръжение

Основното оръжие е 120 mm нарезно полуавтоматично оръдие-гаубица-минохвъргачка 2A80-1 (с боекомплект 40 снаряда), сдвоено със 7,62 mm картечница ПKTМ. Насочването по вертикала е в рамките на -20 - +800, а по хоризонтала е кръгово - 3600. Далечината на стрелбата е от 0,5 до 14 km. Гамата боеприпаси включва всички снаряди, използвани от САО 2С31 „Вена“, с изключение на кумулативния снаряд 3ВБK14, но пък е добавен новият управляем снаряд 3ВОФ112 „Китолов-2“. 

Флокс 

2С40 „Флокс“ (многогодишно красиво цъфтящо цвете, известно като „пламък“) е руско колесно 120 mm САО, предназначено за поддръжка на СВ за потискане на жива сила, артилерийски и минохвъргачни батареи, ракетни установки, бронирани цели и командни центрове. Разработено е от Централния изследователски институт „Буревестник“, а се произвежда от „Уралтрансмаш“, част от корпорацията „Уралвагонзавод“. За първи път бе представено публично на международния военнотехнически форум „Армия-2016“.

2С40 Флокс на огнева позиция

 2С40 Флокс на огнева позиция

2С40 „Флокс“ е на шаси на камион с повишена проходимост „Урал-4320“ с колесна формула 6х6, което му позволява бързо да променя позицията си за стрелба само след няколко изстрела. Носи в ниши 60 готови за стрелба снаряда. Има бронирани кабина и отделение за боеприпаси, които осигуряват подобрена защита на екипажа по време на марш и при смяна на позиция. Трансформацията от походно в бойно положение и обратно е под 1 минута.
През октомври 2023 г. „Уралвагонзавод“, част от държавната оръжейна корпорация „Ростех“, предаде първата серийна партида САО 2С40 „Флокс“ на СВ на Русия, заедно с новото арктическо САО „Магнолия“. 

Снаряди 

Скорострелността на 2С40 „Флокс“ му позволява да стреля в режим на едновременна огнева атака. При нея няколко снаряда, изстреляни последователно под различни ъгли на издигане на оръдието, едновременно достигат целта. 

Новото CAO е с комбинирано полуавтоматично нарезно оръдие, което стреля като гаубица и като минохвъргачка и с право мерене, с всички видове минохвъргачни мини и нарезни снаряди. Унифицирано е с автоматичното оръдие-гаубица-минохвъргачка 2A80, монтирано на CAO 2С31 „Вена“ и 2С34 „Хоста“, както и по използваните боеприпаси. Това дава възможност за използването на перспективни боеприпаси с голяма мощност и увеличена далечина на стрелба.

Изпитания

Новото амфибийно 120 mm САО 2С42 „Лотос“ бе показано на руски военни журналисти на 2 ноември 2024 г. от производителя, концерна „Калашников“, и бе обявено, че е готово за държавни изпитания. Разработването на артилерийска система, която да замени настоящите самоходни оръдия от подобен калибър 2С9 „Нона-С“ от съветско време, бе взето в средата на 2010 г. Потенциалните оператори са частите на ВДВ (Въздушно-десантните войски) и на морската пехота. Проектът бе представен публично за първи път на военнотехнически форум „Армия 2017“. САО 2С42 „Лотос“ е разработено от Централния научноизследователски институт по точно машиностроене (ЦНиИТочМаш) като наследник на проекта за САО 2С36 „Зауралец-Д“ със 152 mm гаубица 2A89, което след предварителните изпитания през 2015 г. бе спрян. 

Верижното 2С42 Лотос със знамето на ВДВ

 Верижното 2С42 Лотос със знамето на ВДВ

Секретно

Оръжието не е секретно, за разработката му многократно бе съобщено в различни медии. Процесът на създаване и тестване на прототипи отне доста по-дълго от предвиденото време. Към октомври 2018 г. работата по проектиране бе завършена и според генералния директор на ЦНиИТочМаш се произвежда първият прототип и текат тестове на отделни компоненти. Очакваше се държавните изпитания на САО 2С42 да се проведат през 2019 г., а серийното производство ще започне през 2020 г. Сега, в края на 2024 г., се говори едва за началото на държавни изпитания, което ще отложи серийното производство поне за края на 2025 или дори 2026 г.

Парашут

САО 2С42 „Лотос“ е замислено като наследник на артилерийската система на ВДВ 2С9 „Нона-С“. С цел унификация и спестявания от ефекта на мащаба се използва удълженото верижно шаси на БМД-4M, серийно произвежданата основна бойна машина на руските ВДВ. Тя е на въоръжение от доста време и в момента ВДВ оперират с около 200 броя от нея. Бронировката на новото САО 2С42 „Лотос“ бе пожертвана в името на ниското тегло. Така става възможно десантирането на оръдието по парашутен способ (в напълно боеспособно състояние) от военнотранспортни самолети „Ил-76М“. 

Лотос на изпитания в гориста местност

 Лотос на изпитания в гориста местност

Поради новите по-големи системи оригиналният корпус на БМД-4M е удължен с 2 оси и сега има по 7 опорни колела от борд. „Лотус“ тежи около 18 t, което означава, че разполага само с противокуршумна и противоосколъчна бронировка. Всички 4-ма членове на екипажа имат собствени люкове и устройства за наблюдение. Командирът и мерачът разполагат с нови оптикоелектронни прицели. 

В духа на концепцията за „импортозамещение“ (заместване на вноски системи и детайли с произведени изцяло в Русия) „Лотус“ е оборудвано с руски дизелов двигател 2В-06-2 с мощност 450 hp, което му позволява да движи по шосирани пътища с до 70 km/h, а по грунтови такива с до 40 km/h. Резервът от гориво дава пробег от 350-500 km, в зависимост от типа на пътя.

Автоматизация

Основната характеристика на 2С42 „Лотос“ е новото 120 mm универсално оръдие, развитие на 120 mm оръдие 2А51 на „Нона-С“, но с по-голяма дължина на цевта. Съчетава основните качества и възможностите на оръдие, гаубица и минохвъргачка. Куполът осигурява стрелба на ефективна дистанция до 13 km, с хоризонтален ъгъл на насочване 3600 и ъгъл на възвишение от -40 до +800 при скорострелност 6-8 изстр./min. Има спомагателна картечница ПKTM и системи за изстрелване на димни гранати 902B „Туча“.

Важна характеристика на 2С42 „Лотос“ е високата автоматизация. В сравнение със сега експлоатираните оръдия 2С9 „Нона-С“ техните наследници осигурява по-точна стрелба, бързо се привеждат в състояние на бойна готовност (за 30 s) и имат увеличен брой на возимите боеприпаси с 50%. В 2С42 „Лотос“ е заложена възможността за използване на перспективни 120 mm руски боеприпаси с увеличен обсег на стрелба (до 25 km).