0

В ярна на себе си, НАСА показва чудесата на удивителната ни Вселена. Всеки ден публикува както възхитителни кадри от Земята, така и от нашата галактика Млечен път и други по-далечни обекти из Космоса. А за останалия свят остава само да въздиша и да споменава приписваната на Сократ фраза, където той знае как всъщност нищо не знае.

ЩРАК! НАСА ни показва чудесата на Вселената (СНИМКИ)

Ветрило с дъга

Julene Eiguren

Рядко явление е заснето в родината на баските край Лекейтио, Северна Испания. Залязващите лъчи на Слънцето образуват ветрило и в същото време дъга.

ЩРАК! НАСА показва красотата на небесата (СНИМКИ)

Скорост

Hubble Legacy Archive, NASA, ESA; Processing & License: Judy Schmidt

Някои звезди експлодират сякаш на забавен каданс и те са наречени на имената на астрономите Шарл Волф и Жорж Райе. Такава е WR 124, която се намира на 15 000 светлинни години в съзвездието Стрела. Тя е с маса над 20 пъти по-голяма от Слънцето. Избухването й продължава вече 20 000 години, което си е направо много забавен каданс. Но може да се каже също, че всъщност губи на ултра скорост маса и така създава мъглявината M1-67, която обхваща шест светлинни години напречно. Учените признават, че засега нямат правдоподобно обяснение какво всъщност се случва с WR 124.

ЩРАК! НАСА обяснява Космоса и Земята

Седеф

Vojan Höfer

Седефени облаци са заснети над Северна Швеция. Тези ярки и лъскави, носещи се преливащи цветни вълни, създават божествено усещане. Това са полярни стратосферни облаци, които се образуват, когато много ниските температури в долната стратосфера образуват ледени кристали. Те са огрени от слънцето на височина от около 15 до 25 километра и пречупват светлината, създавайки това вълшебство.

ЩРАК! НАСА снима чудните светове на Космоса (СНИМКИ)

Метаморфози

Tommy Lease (Denver Astronomical Society)

Метаморфози, но не по древните писания на Овидий, а ставащи наяве пред очите на астрономите. Това се случва с мъглявината Хъбъл NGC 2261 в съзвездието Еднорог. NGC 2261 е изследвана в началото на миналия век от астронома Едуин Хъбъл. Мистериозният космически облак постоянно променя формата си и буквално за седмици се трансформира напълно. В момента на долния й връх се намира звездата R Еднорог.

ЩРАК! НАСА снима чудните светове на Космоса (ГАЛЕРИЯ)

Съседката

Pea Mauro

Спираловидната галактика M33 е на около 3 млн. светлинни години от нас и се намира в един общ куп заедно с малко по-големите от нея Андромеда и нашата Млечен път. Червените петна при съседската галактика са струпвания на водород, от които след време ще се образуват звезди. А малките и не много ясни сини точици са кислород, което дава предположения, че ще има огромни наличия на вода в M33.

ЩРАК! НАСА снима Космоса

Комета

Mauricio Salazar

Кометата C/2024 G3 (ATLAS) е заснета над поле в Сиерас де Маома, Сан Хосе, Уругвай. Мястото е известно още и като скали на извънземните, като има легенди, че там кацат космически кораби, които така и никой все още не ги е видял. А що се отнася до кометата, то тя образува опашка, когато минава близо до Слънцето и от повърхността се изхвърлят газ, прах, понякога и вода.

ЩРАК! НАСА снима чудните светове на Космоса (ГАЛЕРИЯ)

Връзки

Dheera Venkatraman

Най-прочутият звезден куп – Плеяди, е увиснал над Халф Доум - най-прочутата скала в Йосемитския национален парк, Калифорния. Всъщност снимката е комбинация от 28 експозиции на преден план и 174 изображения на заден, направени за няколко часа. Местните индианци вярват, че техните предци са дошли от Плеядите и са дали началото на човешкия род.

ЩРАК! НАСА снима Космоса и Земята

Звезден прах

Jeff Schilling

Звездният прах в молекулярния облак Персей създава усещане за картина, рисувана от абстрактен художник или от някое гневно дете. Този молекулярен облак се намира на около 850 светлинни години. Предполага се, че преди повече от 4,5 милиарда години и нашето Слънце е било част от такъв, след което са започнали да се формират звезди, които после са се раздалечили една от друга.

Малко сомбреро

Mike Selby

Астрономите са нарекли Малко сомбреро галактиката NGC 7814. Тя е в съзвездие Пегас, на около 40 милиона светлинни години. Названието е заради приликите с M104, галактиката Сомбреро. Но по размери двете галактика са почти равни. Наскоро в Малкото сомбреро бе намерена свръхнова звезда, образувана от избухването на бяло джудже.

Континент

Dimitris Valianos

Астрономите решили, че мъглявината NGC 7000 им прилича на очертанията на континента Северна Америка или поне на части от него. Светлата част, която е оприличавана на Източния бряг, всъщност е горещ слой от газ, прах и новообразувани звезди, известна още като Стената на Лебеда. Мъглявината Северна Америка се простира на около 50 светлинни години и от нас се намира на около 1500 светлинни години в съзвездието Лебед.