0

Д о средата на XIX век боксът в страната на неограничените възможности е без правила и извън закона. Срещу залагания се организират буквално нелегални побоища – млатят се с голи ръце и крака, мераклиите за слава и малко пари направо се претрепват. Понякога подземните боксови вечери са „посещавани“ от полицейски „гости“, участниците арестувани и обвинявани в побой. Няма правила, няма лицензи, няма официални разпоредби и регламент в боксовите сблъсъци.

Правилник

През 1865 г. маркиз Куинсбъри с рождено име Джон Шатло Дъглас съставя първия правилник, с който донякъде се узаконява боксът и се въвежда някакъв ред. По-интересните от 10-те задължителни изисквания в правилника са: състезанията да се провеждат върху квадратен ринг със страна 7,30 м, задължително е използването на боксови ръкавици, а ударите да се нанасят само с ръце. Не се разрешава прилагането на похвати за борба или хващането на противника с увисване над него. Продължителността на рунда е определена на 3 минути с едноминутно прекъсване. Ако единият от противниците падне на пода, той е длъжен да стане без странична помощ в продължение на 10 секунди, а в същото време другият е длъжен да отиде в своя ъгъл. На боксиращите се забранява да обуват обувки с пирони и с токове.

Маркиз Куинсбъри е пропуснал да впише едно единствено задължително изискване в своя правилник – не уточнява максималния брой на триминутните рундове в един боксов мач.

Датата 6 април 1893 година е легендарна в историята на световния бокс. Олимпийският клуб в Ню Орлиънс, щата Луизиана, става арена на най-дългия боксов мач, рекорд, който скоро няма да бъде подобрен. 26-годишният Анди Боуен и 2 години по-младият Джак Бърк кръстосват ръкавици в първенството на Юга на вече Съединените американски щати. Категорията е лека, а наградата за победителя е $2500. Награда, която сега е смешна, но през онези години с тези пари се купува една средно голяма къща.

Фаворит

Фаворитът в двубоя Анди Боуен е роден на 3 май 1867 г. в Луизиана. 20-годишен започва да се боксира и до 1890 г. печели шампионската титла на Олимпийския клуб в Ню Орлиънс. Активът му е 12 победи, 0 загуби и 2 равенства. Съперник на Боуен трябва да бъде ученик на Джак Бърк, но той отпада от битката в последния момент. Тогава учителят заема мястото на ученика. Джак Бърк е роден на 1 януари 1869 г. в Чикаго. Въпреки статута на треньор Джак е по-млад и по-неопитен боец от Анди. Зад гърба си Бърк има 6 победи, 1 загуба и 2 равенства.

Съпротива

Епичната схватка започва в 21,00 часа и продължава 110 рунда - 4 часа и 19 минути. Залата е препълнена. 9000 души са си купили билети от по 25 цента (около $10 днешни пари), за да се насладят на двубоя. Джак Бърк започва агресивно, взема надмощие в първите 25 рунда, но „Айрън Боуен“ (Железния Боуен) оказва яростна съпротива. Дори в края на 25-ия рунд той почти нокаутира Бърк, но гонгът прекъсва отброяването на 10-те секунди. Двубоят продължава, а бойците показват геройска издръжливост – първо Бърк, а след него и Боуен чупят и двете си ръце. След 50-ия рунд близо половината от 9-те хиляди зрители се разотиват, а останалите, в очакване на развръзката, заспиват на местата си.

Джак Бърк

 Джак Бърк
Архив

В последните 10-ина рунда противниците едва се движат на ринга, просто обикалят един около друг в очакване противникът сам да падне.

В паузата след 108-ия рунд единственият останал рефер, Джон Дъфи, предупреждава бойците, че ако не завършат битката преди края на 110-ия рунд, ще обяви равенство след 6 минути. Така и става, призори в 04,20 часа след 7 часа и 19 минути бокс съдията дава край на мача. Наградата от $2500 е разделена между двамата наполовина.

Последствия

Трагични са последствията за двамата боксьори след тази историческа битка. Джак Бърк е хоспитализиран с множество счупвания на двете си ръце и мозъчна травма - става от леглото едва след 6 седмици. Бърк умира на 25 октомври 1913 г. на 44-годишна възраст. През последните години от живота си той страда от деменция и хронични наранявания на китката.

Краят на Анди Боуен е още по-жесток. Освен счупванията на ръцете си в битката и той получава сериозно сътресение на мозъка, което в онези години не се лекува. Това не го отказва и само след месец влиза в следващата си битка – в 85-ия рунд отказва Джак Евърхард.

Анди Боуен

 Анди Боуен
Архив

Около година след срещата с Бърк, Анди Боуен се изправя срещу Кид Лавин в последния двубой в живота си. В 18-ия рунд Лавин сваля Анди в нокдаун, който удря главата си в дървения под на ринга и изпада в безсъзнание. Битката е прекратена. В 7,00 сутринта на следващия ден 27-годишният Анди Боуен издъхва, без да дойде в съзнание.

70-годишен шампион държи рекорда

Според последната справка в Книгата с рекорди на Гинес боксьорът, който държи първенството в схватките за световната титла между легендите ветерани, е американецът Албърт Хюз-младши. На 14 декември 2019-а той се качва на ринга в Индианаполис на 70 години и 234 дни. След 36-годишна пауза той нокаутира в Индианаполис значително по-младия си съперник, 43-годишния сънародник Тремейн Таунс. Така понастоящем Алберт Хюз-младши е най-възрастният световен шампион между легендите ветерани.

Преди този двубой професионалната си кариера Хюз-младши приключва през 1983 г. Дотогава визитката му сочи 22 мача, в които е постигнал 11 победи, 7 загуби и четири равенства.