„Александровска“ болница възстанови бъбречните трансплантации от жив донор, съобщиха от лечебното заведение. Първата успешна операция за тази година е извършена от екипите на проф. Маринчо Георгиев и проф. Красимир Янев от Клиниката по урология на болницата. Благодарение на успешната трансплантация 31-годишна жена от Плевенско получи втори шанс за живот. Неин донор стана 54-годишният й баща, като и двамата са в отлично състояние.
Пациентът
От болницата разказват, че младата жена е на хемодиализно лечение от една година. За нея единственият шанс за нормален живот е трансплантацията, а тя е най-добра, когато се направи бързо и с орган от жив донор, тъй като тогава той е най-витален, обясни началникът на урологичната клиника проф. Георгиев. Специалистът потвърди, че в клиниката готвят още една двойка за живо донорство, като трансплантацията е планувана да се извърши идната седмица.
Това е третата бъбречна трансплантация, реализирана в лечебното заведение в рамките на две седмици. На 24 октомври двама мъже с хронична бъбречна недостатъчност в “Александровска“ болница получиха шанс за „нови бъбреци“ от трупен донор (мъж на 43 години от Стара Загора).
Операция
Трето дете, на което беше направена костно-мозъчна трансплантация в Клиниката по детска онкохематология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“, беше изписано. То ще продължи лечението си под стриктен лекарски контрол, при домашни условия, информираха от лечебното заведение. Става въпрос за 17-годишното момиче от София с Болест на Ходжкин, на което беше направена автоложна трансплантация, при която са използвани собствени клетки на детето, които са обработени по определен начин. Междувременно е даден ход на четвърта костно-мозъчна трансплантация, отново автоложна, на 15-годишно момиче от Украйна, което също е с Болест на Ходжкин. Детето е диагностицирано със злокачественото заболяване на кръвта още в родината си, но се е наложило да продължи лечението си в България, след като с родителите си е трябвало да напусне Украйна заради бушуващата там война. Плановете са до края на годината да бъдат извършени още две автоложни костно-мозъчни трансплантации.
В България средногодишно около 10-12 деца се нуждаят от алогении и 15-20 деца от автоложни трансплантации.