Б езплатните антибиотици за деца не са два, а само един, алармират педиатри. Става въпрос за един антибиотик с активна съставка азитромицин в две разфасовки.
Книжка
Лекарите още нямат указания за безплатните антибиотици. Оказва се, че в първия ден от въвеждането те все още нямат яснота как да ги изпиват. Те не знаят дали трябва да се докаже бактериална инфекция, ще се използва ли рецептурна книжка както при безплатните лекарства за сърце и кръвно налягане, обяснява д-р Костадин Сотиров, лекар в Пловдив.
„Те не са два антибиотика, той е един… и то антибиотик, който поради масовата му употреба, погрешна употреба и безконтролна по време на COVID-19, е с много високо ниво на резистентност. Това, което получих като указание от здравната каса снощи, беше програмистите да подготвят софтуерите. Получих ъпдейт. Само че още не съм го отработил, за да мога да видя как става. Засега няма яснота, по-скоро има голяма неяснота“, обясни д-р Сотиров пред БНР.
Пневмония
Безплатните лекарства са предназначени за лечение на 26 от най-често срещаните инфекции при малки деца - като синузит, фарингит, пневмония, както и инфекции на кожата и меките тъкани. Медикаментите се отпускат само по лекарско предписание.
Общопрактикуващият лекар д-р Гергана Николова изрази разочарование от липсата на чуваемост към предложенията, правени от години. Тя обясни, че отдавна предлагат различни решения. „Това, което предлагаме години наред, не бива чуто. Като от сорта на това да ни се дадат ваксини, за да можем да предпазим малките деца до 7 години от грип и да не затваряме училища и детски градини поради грипна епидемия, но получихме антибиотици, които ще увеличат още повече бюджета, който ще бъде похарчен. Искаме едно, а получаваме съвсем друго“, коментира тя пред Нова телевизия. Според д-р Николова е нужна реформа на системата с акцент върху извънболничната помощ.
НЗОК
От касата съобщиха, че са в ход преговори с представител на притежателя на разрешение за употреба за договаряне на още един антибиотик. Подадено е заявление към Националния съвет по цени и реимбурсиране на лекарствените продукти, което е постъпило и в НЗОК, за включване и на противовирусен лекарствен продукт. Заявлението е в процес на разглеждане. В бюджета на НЗОК има предвидени 10 млн. лв. за отпускането на безплатни антибиотици и противовирусни препарати за деца до седем години.