0

В ъзобновяват костно-мозъчните трансплантации, които бяха временно спрени поради липса на достатъчно сестрински персонал. Това съобщиха от УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“. Вече е извършена и първата трансплантация. Става въпрос за момиченце на 3 годинки, което е с коремен тумор - невробластом. Високоспециализираната интервенция бе направена преди няколко дни. Трансплантацията е автоложна, т.е. за нея са използвани собствени клетки на детето, които са обработени по определен начин.

Пациенти

„Планираме постепенно да увеличим броя на трансплантациите, като се надявам през есента да имаме възможност да направим и алогенна трансплантация, при която стволовите клетки са от лице, различно от пациента, която е по-сложна от автоложната“, обясни доц. д-р Боряна Аврамова, която от два месеца е началник на Клиниката по детска клинична хематология и онкология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“.

В България средно годишно около 10-12 деца се нуждаят от алогении и 15-20 деца от автоложни трансплантации. Възстановяването на алогенните трансплантации е по-сложно, тъй като зависи от много фактори, вкл. възстановяване на контактите с донорни регистри, с имунологичната лаборатория на УМБАЛ „Александровска“, осигуряване с медикаменти, назначаване на още медицински сестри, вкл. и финансово обезпечаване.

„Искаме максимално бързо да възстановим всички дейности, така че да не се налага да се изпращат деца в чужбина. Работим активно по привличане на специализиран персонал, планираме и посещение на годишния конгрес за костно-мозъчни трансплантации, където да научим всички новости в областта“, разказва доц. д-р Аврамова. На по-късен етап амбициите на специалиста са в Клиниката по детска клинична хематология и онкология да бъде въведена и най-модерната клетъчна терапия, при която се използва генно инженерство, за да се засили антитуморната активност на лимфоцитите от кръвта на пациента. Това е най-модерният начин за борба срещу злокачествените заболявания на кръвта.

Възстановяване

Предстои възстановяването и на дом. пансионат към  Клиниката по детска клинична хематология и онкология на "Царица Йоанна - ИСУЛ".  След 4-годишна пауза заради пандемията от COVID-19 той отново ще приютява деца със злокачествени заболявания от цялата страна, както и техните родители. Съоръжението се намира в двора на болницата и в момента върви активна кампания за неговото дооборудване. Сред плановете е и ремонт на самата клиника, която не е ремонтирана от 10 години.