А ко сте над 40, наскоро сте станали раздразнителни и като цяло сте „просто уморени“ – това може да е тя, мъжката менопауза.
Наричат я още андропауза или мъжки климакс и се използва като термин за промените, които настъпват при мъже на възраст 40-50 години и малко по-големи.
За разлика от женската менопауза, която се причинява от рязко намаляване на производството на определени полови хормони, мъжката невинаги е свързана с промени в хормоналните нива.
Емоционалните и физически симптоми на това състояние включват:
- Намалено сексуално желание (либидо).
- Проблеми с ерекцията (самолетът се вдига по-рядко).
- Промени в настроението, раздразнителност.
- Загуба на мускулна маса.
- Намалена сила и издръжливост, затруднено изпълнение на физически упражнения.
- Забележимо преразпределение на мазнините. Например появява се впечатляващ корем или растат гърди (това състояние се нарича гинекомастия).
- Повишена чувствителност към фрактури. Това се дължи на факта, че костите губят сила.
- Приливи и отливи. Мъжът от време на време се „разгорещява” (нещо подобно на горещите вълни при жените) и има пристъпи на изпотяване.
- Слабост, умора, обща загуба на енергия.
- Нарушения на съня, като безсъние или напротив, постоянно желание за сън.
- Намалена концентрация, нарушение на паметта.
Такива симптоми значително развалят живота, така че е важно да разберете причината за тях и ако е възможно, да я премахнете.
Причини
Нека повторим, че мъжката менопауза не е непременно причинена от хормонални промени. Нивата на тестостерон при мъжете намаляват с възрастта и липсата на хормона може да предизвика някои от симптомите на мъжката менопауза. Това обаче е постепенен процес, който също не засяга всички.
След 40-годишна възраст тестостеронът спада с около 1% годишно, но повечето възрастни мъже имат нормални нива на хормона. И само 10-25% са диагностицирани с дефицит на тестостерон.
Като вземат това предвид, учените предполагат, че проявите на мъжката менопауза могат да имат други, нехормонални причини: психологически или физически, свързани с начина на живот.
Психологически
Намаленото либидо, еректилната дисфункция и промените в настроението често са резултат от хроничен стрес, тревожно разстройство и депресия.
Физически
- Липса на сън.
- Нездравословно хранене.
- Заседнал начин на живот.
- Пушене.
- Злоупотреба с алкохол.
- Проблеми със сърдечносъдовата система, които се натрупват с възрастта, например намален съдов тонус.
Съвети
Ако се появят неприятни симптоми, първо трябва да се консултирате с терапевт. Лекарят ще проведе преглед и ще попита за начина ви на живот. Най-вероятно той ще ви посъветва леко да промените обичайното си поведение:
- Ходете и спортувайте по-често;
- Спете поне осем часа на ден;
- Откажете пушенето и алкохола;
- Наблюдавайте диетата си, яжте повече зеленчуци и плодове и по-малко бързо хранене;
- Научете се да управлявате стреса.
Консултация
Ако лекарят подозира тревожно разстройство или депресия, той ще предложи консултация с психотерапевт.
Лекарят може също да назначи кръвен тест, за да определи нивото на половите хормони. Ако се открие дефицит, тестостеронът трябва да се увеличи. Понякога е достатъчно да преразгледате малко начина си на живот - както е написано по-горе. Но в някои случаи може да е необходима хормонозаместителна терапия с помощта на хапчета или инжекции, които ще върнат тестостерона в норма.
Автор: Цвета Дилова