0

Д окато едни са на диети и спортуват, за да се отърват от излишните килограми, други съвсем неочаквано откриват, че теглото им е намаляло с няколко килограма без никакви усилия от тяхна страна. Повод за радост ли е това? Не винаги, понякога може да е симптом на сериозно заболяване.

Може би първото нещо, което идва на м, когато изпитате внезапна загуба на тегло, е ракът. Всъщност много ракови заболявания протичат без изразени симптоми и внезапната загуба на тегло невинаги е свързана с болестта. Лекарите напомнят, че неочакваната загуба на тегло с 5% или повече от телесното тегло без промяна на диетата или други значителни промени е причина да се свържете със специалист и да се подложите на сериозен преглед.

Но рязката загуба на тегло съпътства не само рака. Може да възникне и по други причини, някои от които могат да бъдат доста сериозни.

1. Хипертиреоидизъм

При хипертиреоидизъм (нарича се още тиреотоксикоза) е налице свръхактивна функция на щитовидната жлеза, при което тя произвежда твърде много тиреоиден хормон. На фона на хиперфункция на щитовидната жлеза тялото може да започне да изгаря твърде много калории - складираните мазнини ще бъдат преработени и теглото ще започне да намалява. Обикновено внезапната загуба на тегло при хипертиреоидизъм е придружена от повишена тревожност, нарушения на съня, силна умора и ускорен пулс.

2. Депресия

Това не е просто чувство на депресия и постоянно лошо настроение, това е истинско психиатрично заболяване, чието лечение може да изисква лекарства и психотерапевтични сесии. Загубата на тегло може да бъде един от страничните ефекти на депресията. Самото състояние често е придружено от загуба на апетит, въпреки че в някои случаи хората, напротив, започват да ядат повече. Други симптоми, които съпътстват депресията, включват: постоянна умора, депресия, липса на жизненост дори за обичайните дейности, проблеми със съня, безсъние или прекомерна сънливост, затруднено концентриране и решаване на проблеми на работното място.

3. Болест на Крон

Най-често срещаните възпалителни заболявания на червата са болестта на Крон и улцерозният колит. Тези състояния са придружени от постоянна умора, диария, силна коремна болка, подуване на корема и повишено образуване на газове. При пациенти с възпалително заболяване на червата, производството на грелин хормонът, отговорен за чувството на глад, и лептин, хормонът на ситостта, често са нарушени. Поради това те не изпитват глад и храната често не им се струва вкусна. Липсата на апетит, както и постоянният дискомфорт, който съпътства процеса на храносмилане, води до това хората да ядат по-малко и теглото им, както може да се очаква, спада.

4. Туберкулоза

Туберкулозата вече не е болест на по-ниските социални слоеве, тя се среща при доста проспериращи офис служители и членове на техните семейства. Причинителят на туберкулозата е бактерията Mycobacterium tuberculosis. Когато се зарази, болестта невинаги се проявява; често бактерията преминава в латентно състояние. В някои случаи инфекцията се активизира, пациентът развива силна кашлица (често с кръв), болка в гърдите, силна умора и горещи вълни. Загубата на апетит и рязката загуба на тегло също са сред най-характерните симптоми на туберкулозата.

5. Адисонова болест

Това е рядко ендокринно заболяване, при което надбъбречните жлези спират да произвеждат достатъчно кортизол и алдостерон. Дефицитът на кортизол води до намаляване на апетита, а теглото, напълно логично, намалява. В допълнение пациентите с болестта на Адисон изпитват постоянна умора, ниско кръвно налягане, мускулна слабост и силно желание за солени храни.

6. Сърдечна недостатъчност

При сърдечна недостатъчност тъканите и органите може да не получават достатъчно кислород просто защото сърцето не е в състояние да изпомпва кръв толкова ефективно, колкото преди. Поради това чувството за ситост може да е налице дори когато в действителност човек е ял малко или изобщо не е ял. В допълнение възпалението, което възниква, когато сърцето не функционира правилно, може да повлияе на метаболизма ви – калориите ще се изгарят по-бързо и по-ефективно, причинявайки драматична загуба на тегло.

7. Ревматоиден артрит

Това е често срещано автоимунно заболяване, чиято точна причина е неизвестна. Човек изпитва силна болка и става трудно да извършва дори най-простите движения. Ревматоидният артрит е придружен от атака от страна на имунната система на организма върху собствените му стави. Това води до постоянно възпаление в тялото, на фона на което обичайният метаболизъм се ускорява - изгарят се както калориите, така и складираните мастни депа. Човек отслабва дори ако яде същото количество, както обикновено.

Лекарите подчертават, че всяка загуба на тегло, която сякаш е настъпила от само себе си, трябва да е повод за консултация с лекар. За съжаление хората често не забелязват рака въпреки привидно очевидните признаци, а ако заболяването е нетипично, те са склонни напълно да игнорират всички тревожни симптоми.