П родължителното излагане на високи нива на замърсяване на въздуха и екстремни температури може да увеличи вероятността от продължителна бременност, показва ново изследване.
Анализ на близо 400 000 живородени деца в Австралия разкрива, че бъдещите майки, изложени на екстремно високи или ниски температури, както и на повишени нива на фини прахови частици (PM2.5) по време на бременността, са по-склонни да родят след 41-ата гестационна седмица в сравнение с тези, които не са били подложени на такива условия.
Средната бременност продължава около 40 седмици, а ражданията след 41 или 42 седмици се категоризират като „късни“ или „следсрочни“. Забавеното раждане може да доведе до усложнения като прекомерен растеж на плода, риск от вагинално кървене или хеморагия при раждане, както и повишена вероятност от мъртво раждане или смърт на новороденото.
Връзката между климатичните промени и продължителната бременност
Резултатите от проучването, публикувано на 31 януари в списание Urban Climate, са първите по рода си, които разглеждат въздействието на климатичните промени върху риска от удължена бременност. Водещият автор на изследването, д-р Силвестър Додзи Нядану, изследовател в областта на екологичното здраве в Университета Къртин в Австралия, коментира:
„Добре известно е, че преждевременното раждане крие сериозни рискове за здравето, но досега беше отделяно малко внимание на опасностите, свързани с късното раждане.“
В рамките на изследването учените анализират нивата на замърсяване с PM2.5, на които са били изложени 393 384 жени преди и по време на бременността им, като обхващат периода от три месеца преди зачеването до момента на раждането. В същото време те използват индекс, известен като Универсален термален климатичен индекс (UTCI), за да оценят нивото на топлинен стрес, на който телата на майките са били подложени. Този индекс отчита фактори като температура на въздуха и влажност.
Как замърсяването и топлинният стрес влияят на бременността
Изследователите установяват, че 12% от жените (47 380 случая) са имали продължителна бременност (41 или повече седмици). Установено е, че по-високите нива на PM2.5 и топлинният стрес, измерен чрез UTCI, значително увеличават вероятността от удължена бременност, дори след отчитане на други фактори като тютюнопушене, социално-икономически статус, расова и етническа принадлежност, както и възрастта на майката. Най-уязвими към тези ефекти са жените, които раждат за първи път, тези над 35 години и тези, живеещи в градски зони.
Излагането на екстремни температури и замърсяване на въздуха може да удължи бременността чрез различни механизми. Например, и двата фактора могат да увеличат производството на нестабилни молекули, известни като „реактивни кислородни видове“, които могат да нарушат хормоналните процеси в организма.
С нарастването на климатичните промени и честотата на екстремни метеорологични явления, подобни рискове могат да станат още по-осезаеми, предупреждава д-р Нядану.
„Това изследване подчертава необходимостта от целенасочени политики и превантивни мерки за намаляване на климатичните рискове за здравето. Сред тях са по-строги регулации за качеството на въздуха и обществени здравни инициативи, насочени към защита на бъдещите майки и техните деца от екстремни климатични условия,“ заключава той.
*Източник: ФАКТИ