П оредна революция беше постигната в медицината. Лекари от Китай проведоха първата в света дистанционна роботизирана операция за лечение на рак на белия дроб на пациент и отстраняване на тумора.
Global Times пише за уникално събитие в областта на медицината, което се е състояло в Синдзян-Уйгурския автономен регион в сътрудничество с Шанхайска болница. Тази хирургическа процедура, която е била на дистанция от 5000 километра, беше революционна стъпка в областта на роботизираната гръдна хирургия. Операцията бележи важен крайъгълен камък в развитието на технологиите, преодолявайки географски и пространствени бариери.
В материала се отбелязва, че успешната операция ще позволи на пациенти от отдалечени региони да се възползват от усъвършенстваните „умни“ предимства на Китай. Операцията беше ръководена от професор Луо Кингкуан, водещ специалист по роботизирана гръдна хирургия от Шанхайската гръдна болница.
Особеност на тази операция е използването на 5G мрежа, която има висока скорост и ниска латентност. Това позволи на експерти в Шанхай да управляват дистанционно хирургически робот, произведен в Китай. Отстраняването на белодробния тумор на пациента беше успешно. Подобно постижение не само показва значителен напредък в медицинските технологии, но също така демонстрира ново ниво на медицинска помощ, балансирано разпределение на медицински ресурси и подобрено качество на услугите в отдалечени райони.
По време на операцията професор Луо управлява робота чрез хирургическа конзола в Шанхайската гръдна болница, използвайки 3D екран и основен контролер. Това му позволи да наблюдава гръдната кухина на пациента в реално време и прецизно да манипулира робота. Целият процес отне само един час и беше успешен.