П ри новите методи за лечение на разширени вени няма разрези и шефове, те са много по-атравматични.
Това обяви пред „Здраве с Телеграф“ съдовият хирург д-р Анастас Анастасов.
„В миналото разширените вени се лекуваха основно хирургично, което предполагаше много разрези, обща упойка или упойка в кръста... Говорим за необходимост от по-дълго отсъствие от работа и един възстановителен период, който понякога протичаше повече от месец. Сега всичко става с убождане или се прави лазерна аблация, което става с убождане и голямата подкожна вена, и малката подкожна вена се затварят и се прави склеротерапия, при която с една тънка игличка се вкарва едно лекарство под формата на пяна. Тези нови методи не изискват отсъствие от работа и почти няма възстановителен период след тяхното прилагане. Затова много хора вече са склонни да се лекуват навреме. От тази гледна точка все по-рядко виждаме много големи вени и сериозни усложнения в сравнение с времената от преди 20 години“, коментира специалистът.
Сезони
„Разширените вени се обострят през лятото в големите горещини, тъй като от топлото вените се разширяват и оплакванията се засилват. През зимата от студеното време те се свиват и оплакванията намаляват, докато през следващото затопляне не се проявят отново. Говорим за хронично заболяване, което постепенно се развива, и с годините разширените вени стават все по-големи и по-големи и в един момент или водят до оплаквания като тежест, отичане на краката и болки, или водят до усложнения. Най-честите са тромбофлебит, понякога се получават рани на краката, понякога има кървене, когато веничка се спука...“, разяснява д-р Анастасов от Медицински център „Римската стена“. Той е категоричен, че колкото по-рано се лекува един пациент, толкова по-лесно става процедурата, която се изпълнява и е по-добър козметичният резултат.
„Трябва да уточня, че когато човек има разширени вени и те не са много големи, няма оплаквания, няма тежест или болки, то тогава проблемът е по-скоро козметичен. Има много млади жени, които си лекуват разширените вени, за да могат да носят къси поли и да ходят, без да се притесняват, на плажа. Но колкото по-големи стават вените, краката започват да тежат, да се чувства парене, болка... Тогава, когато ги има тези оплаквания, или се получи рана или тромбофлебит, проблемът става медицински и трябва да се лекува на всяка цена. Вече казахме, че най-честото усложнение е тромбофлебитът и това е червената лампичка, която показва, че тези вени задължително трябва да се лекуват“.
Подготовка
Преди да се премине към лазерната аблация, задължително трябва да се направи консултация с кардиолог и пълна кръвна картина. „Пациентът идва сутринта, правим процедурата, слагаме му един ластичен чорап, става и след това трябва да се разхожда един час. Много от пациентите още на следващия ден се връщат на работа, ако работата му е по-тежка и свързана с вдигане на тежки неща например, може да се даде болничен до 10 дни. Имал съм и пациенти, които стават от масата и отиват на работа, така че няма голям възстановителен период“, разяснява съдовият хирург.
„Основна роля за разширените вени играе наследствеността. Човек се ражда с едно предразположение към тяхното образуване. Начинът на живот може да ускори или да забави образуването и развитието им. Например, ако мъж, който обича да ходи на фитнес, да вдига тежести и има склонност към разширени вени, при него има вероятност малко по-бързо да се развият. Или ако седи цял ден седнал, шофира продължително или работи пред компютъра. Основното обаче е наследствеността и ако тя е налице, рано или късно те ще се появят. Известно е, че при жените разширените вени най-често се проявяват при бременност и раждане. Те или се проявяват по време на бременността, или има доста голямо усложняване на състоянието“, казва още д-р Анастасов.
Рецидиви
„Със сигурност няма такъв метод, който да гарантира, че веднъж като се лекуват, разширените вени няма да се появят отново. Това си е венозна болест, която лека-полека прогресира. При 70% от пациентите обаче, след като ги оперираме, нямат никакви проблеми цял живот. Но има 30%, които може би е свързано и с някакъв наследствен фактор, и като минат 5-6 години, тук-там започват да се образуват нови вени. Говорим за правилно извършени процедури, по показания, както трябва. Иначе голяма част от рецидивите са свързани с недобре проведена процедура или неправилно поставени индикации, тоест при грешки. Но и при правилно проведена процедурата от квалифицирани лекари при определен процент е възможно след няколко години да се появи рецидив. Правилният подход е да се започне с радикално лечение и дори да има рецидив, да има едно поддържане през 5 или 10 години, така че краката след 20 години да изглеждат в добро състояние“, добави специалистът и уточни, че холестеролът има отношение към артериите и плаките, но не й към разширените вени.
Людмил Христов