Е ксперти от Световната здравна организация (СЗО) и световноизвестни лекари предупредиха, че до средата на XXI век инфекциите, причинени от резистентни на антибиотици бактерии, могат да убият повече от 39 милиона души, съобщава научното списание Lancet.
Предвижда се „супербактериите“ да удвоят смъртността до 2050 г. в сравнение с днешно време и взетите днес мерки за избягване на това явно не са достатъчни. „За да се предотврати този сценарий, е необходимо спешно да се разработят нови стратегии за борба с инфекциите“, цитира изданието професора от Вашингтонския държавен университет Стайн Волсет.
Според изследването на учения само през 2050 г. броят на смъртните случаи от „супербактерии“ ще бъде приблизително 8,22 милиона души. Това означава, че приблизително 39 милиона души могат да умрат от нелечими инфекции през следващите 25 години.
Наскоро американски изследователи от Университета на Илинойс (Чикаго) и Университета на Орегон (Юджийн) публикуваха плашещи данни: почти 80% от антибиотиците, които зъболекарите предписват на пациентите в САЩ, всъщност не са необходими. Друг учен, биологът Андрю Дей, наскоро излезе с практически сензационна хипотеза. Той заяви, че причината за алкохолизма може да е нарушение на чревния микробиом.
Беше съобщено също, че учените са открили бактерия, която е 5 хиляди пъти по-голяма от нормалното.
Освен това стана известно, че за да се спаси от коронавируса, човечеството е поставило рекорд за използване на антибиотици. И микробите се възползваха от това, за да се адаптират към лекарствата. На човечеството му предопределен за ужасен сценарий, пише Lancet.