0

400 български фирми могат да кандидатстват за финансиране за изграждане на фотоволтаични инсталации, финансирани по Националния план за възстановяване и устойчивост. Това заяви Илияна Илиева, директор Главна дирекция „Европейски фондове за конкурентоспособност“ в Министерството на иновациите и растежа, пред „Телеграф“. Бюджетът по програмата е в размер на 200 млн. лева. Родните компании могат да получат субсидия в размер от 75 000 лв. до 1 млн. лв. Документите се подават изцяло електронно през системата ИСУН 2020, а приемът ще приключи на 15 май, уточни Илиева.

Собствениците на фирми, които кандидатстват за финансиране, не трябва да са осъждани за злоупотреби с европейски средства, е записано в условията към бенефициентите, обясни Илиева. Също така фирмите не трябва да имат задължения към държавата, както и да са в процедура по несъстоятелност и да бъдат регистрирани преди края на 2019 г.

Кандидати

Мярката е насочена към дружества с до 3000 служители. Допустими за финансиране са почти всички сектори, включително „Хотелиерство и ресторантьорство“, „Търговия“, „Транспорт, складиране и пощи“, „Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; Далекосъобщения“, по-голямата част от „Преработваща промишленост“ и др. Съфинансирането е до 50%, като най-голям процент е предвиден за малките и средните компании. С до 15% по-малко безвъзмездни средства ще получат част от фирмите от Югозападния регион, тъй като той е най-добре развит икономически.

Инсталации

Предприятията ще могат да инвестират единствено в нови фотоволтаични системи за производство на ток от слънцето. Доизграждането на вече съществуващи или допълването им с нови панели не е допустимо. Инсталираните мощности могат да са до 1 MW, като еленергията трябва да се използва само за собствени нужди и няма да може да се продава в рамките на 5 години. По новата процедура ще се финансира и закупуването на батериите за съхранение на електроенергия. Минималното изискване към тях е да могат да запазят поне за един час 100% от произведения ток.