320 000 българи се очаква да пътуват в страната и чужбина в почивните дни около Великден. Това коментира директорът на Института за анализи и оценки в туризма Румен Драганов пред „Телеграф“. От тях 60 000 се очаква да изкарат празниците извън страната, като една трета ще пътуват към Турция. Въпреки земетресенията в Турция интересът към дестинацията не е намалял, обясни Драганов. Той посочи, че районите, пострадали от природното бедствие, обичайно не се посещават от туристи. Очакванията са българите, които пътуват, да похарчат средно около 480 лева в страната, а зад граница бюджетът е 620 лева.

Чужденци

По време на великденските празници страната ни ще посрещне и около 70 000 чужденци. На Българското Черноморие ще отворят 12 хотела, които очакват основно румънски туристи. 80% от резервациите са от северната ни съседка, коментират хотелиерите в курорта Златни пясъци, които са в усилена подготовка за посрещането на гостите си за празниците, когато слагат началото и на новия  летен туристически сезон. Гостите избират висококатегорийни места за настаняване, които разполагат и със СПА центрове и други екстри. Освен на румънци, местните хотелиери разчитат и на гости от България.

Българи

„Вече сме почти запълнени за трите дни, като сме оставили възможност за редовните ни, директни български клиенти, които така или иначе резервират в последния момент“, казва Кирил Пантелеев, един от мениджърите на хотел, подготвящ се за Великден. Според представителите на туристическия бранш цените за 5-звезден хотел за три нощувки от 14 до 17 април с включен ол инклузив, анимация и тържествени вечери за празника могат да достигнат и 700 лева.

„Високите цени се дължат на търсенето и предлагането, както е във всеки бизнес. След като има кой да плаща тези цени, естествено, че те са валидни. Аз се учудвам, че се спори. Не можем да натискаме цените. Когато търсенето се оттегли, тогава и цените ще паднат“, коментира проф. Стоян Маринов от Варненската туристическа камара. Той отбеляза, че цените в туризма се определят освен от инфлацията, така и от разходите за енергия. Според експерта цените в туризма не бива да се понижават изкуствено, защото това ще се отрази негативно на инвестициите и на качеството на предлагания продукт.