З аболяването, свързано с гръдните импланти (Breast Implant Illness - BII), представлява съвкупност от симптоми като болки в ставите и мускулите, хронична умора, проблеми с паметта и концентрацията, които могат да се появят при хора с всякакъв вид гръдни импланти.

Това коментира пред „Здраве с Телеграф“ турският пластичен хирург Алиджан Гюненч, който работи и с пациенти от България.

„Все повече хора съобщават за симптоми на BII, но медицинските специалисти и изследователи все още изучават причините и оптималните методи на лечение. Някои експерти смятат, че BII може да е резултат от автоимунна или възпалителна реакция към имплантите. Симптомите могат да се появят при всеки тип гръдни импланти. Началото на симптомите може да настъпи веднага след операцията или години по-късно. Заболяването, свързано с гръдните импланти (BII), все още няма официална медицинска диагноза, тъй като причините и механизмите му не са напълно изяснени“, коментира д-р Гюненч.

Автоимунно

Според някои вероятната причина за BII е автоимунен или възпалителен отговор на организма към импланта. Теоретично организмът може да реагира на имплантите като на чуждо тяло, предизвиквайки възпалителна реакция и активиране на имунната система. Според някои изследователи това може да доведе до автоимунни заболявания като лупус, ревматоиден артрит, синдром на Сьогрен, склеродермия и тиреоидит на Хашимото. През последните години Американската агенция по храните и лекарствата (FDA) и водещите медицински организации отделят повече внимание на BII. От 2021 г. FDA изисква производителите да включват предупреждения за системни симптоми в продуктовата информация. Продажбата на импланти е ограничена само за здравни доставчици, които информират пациентите за потенциалните рискове. Заболяването, свързано с гръдните импланти, остава спорен въпрос, тъй като няма общоприето медицинско становище за неговото съществуване. Въпреки това много хирурзи признават, че е възможно, но са необходими повече изследвания, за да се разбере напълно състоянието. „В нашата болница съветваме пациентките, желаещи поставяне на импланти, да преминат през определени имунологични изследвания, особено ако в рода си имат прояви на автоимунни заболявания“, разясни още д-р Алиджан Гюненч, който ще бъде в София на 13 юни и ще се срещне с хора, проявяващи интерес към работата му.

Диагностика

Кръвни тестове могат да помогнат за откриване на антитела, потвърждаващи автоимунни заболявания. Ако пациент развие BII или автоимунно състояние след поставяне на импланти, може да се обмисли тяхното премахване – макар че регресията на симптомите след премахването не е гарантирана. Някои пациенти съобщават за подобрение след премахването, докато други не. Важните изводи са, че BII изисква допълнителни научни изследвания, но гръдните импланти не трябва да се сменят след 10 години, освен ако не възникнат проблеми като капсулна контрактура или други усложнения.

Кърменето е безопасно след поставяне на импланти, но периареоларните разрези могат да повлияят на способността за кърмене. Няма доказателства, че имплантите влияят върху качеството на кърмата.

Уголемяване

„По моите наблюдения вече две десетилетия най-търсената оперативна естетична процедура е уголемяване и реконструкция на бюста. При младите момичета остава тенденцията за желание за уголемяване на гърдите чрез имоканти, а при по-възрастните пациентки по-скоро да повдигнат и направят необходимата реконструкция, за да имат естествен бюст като на 20-годишни“, разкрива още специалистът. „Все така търсена е и ринопластиката – промяна във формата на носа, като и там се наблюдават определени тенденции. Мога да кажа, че се е увеличил интересът и към фейслифтинга, като там има най-много иновативни методи, които все по-широко се прилагат. Следват абдоминопластики, липосукции и т.н.“, добавя турският лекар.

Реконструкция

Пред „Здраве с Телеграф“ лекарят говори и за това какви могат да бъдат реконструкциите при жени, преминали през операция заради рак на гърдата.

„Гръдната реконструкция може да бъде едномоментна или отложена, в зависимост от медицинските показания и индивидуалните предпочитания на пациента. Едномоментната реконструкция се извършва по време на самата операция за отстраняване на злокачественото образувание или засегнатата област. Ако наличната тъкан не позволява директно поставяне на постоянен имплант, се използва тъканен експандер, който постепенно увеличава обема си до желания размер, преди да бъде заменен със силиконов имплант. Основните предимства на този метод са психологическият комфорт и бързото възстановяване на естетическия вид на гърдата. Макар че едномоментната реконструкция може да забави последващи терапии (като лъчетерапия) с няколко седмици, това обикновено не влияе критично върху лечението. Отложената реконструкция се извършва след мастектомия и след определен период на възстановяване. Тя може да бъде поетапна, като се използват различни хирургични техники за оформяне на гърдата. Този метод е подходящ в случаи, когато се налага допълнително лечение като химиотерапия или лъчетерапия, преди да бъде извършена реконструкцията. Вариантите за реконструкция са с импланти или със собствена тъкан, ако позволява. Все по-често в Турция избираме да работим без експандери, като реконструкцията и отстраняването на тумора се извършва в една операция заедно с пластичен хирург и онкохирург. Изборът между двата варианта зависи от типа и стадия на заболяването, плана за лечение и индивидуалните предпочитания на пациента. Консултацията със специалист ще помогне да се вземе най-доброто решение“.