Д о 300 лева от частни уроци могат да спестят родителите с ранни записвания за частните школи. Те вече са започнали, показа проверка на „Телеграф“. Причината да са толкова търсени е, че помагат на децата да се представят по-добре на националните външни оценявания (НВО) и държавните зрелостни изпити (ДЗИ).
Някои от тях предлагат записване на два етапа – летен и есенен. За първия от тях заявките за попълване на курсовете се подават още до края на настоящата учебна година, като се изисква и превод на таксите до седмица след крайния срок. По-големите школи предлагат като улеснение записването да става чрез попълване на електронни формуляри. В столицата и по-големите градове за децата, които искат да учат в математически гимназии или паралелки, курсовете започват още от втори клас. В тях опитни преподаватели помагат на децата не просто да усвояват материала, който им се преподава в училище, но и да надграждат с по-трудни задачи.
Учителят Любомир Любенов пред "Телеграф": Повечето деца спират да учат математика след 7 клас
„Резултатите, които децата получават на нашите пробни изпити, след като са се готвили добре през цялата година, в по-голямата си част са наистина показателни за оценките, които реално получават на самия изпит. Повечето са много добри и са обикновено с единица над средните резултати за страната“, гарантират от една от школите в София.
Обучението в тези курсове е целогодишно, като за второкласниците са предвидени 90 учебни часа годишно. Обикновено заниманията се провеждат веднъж седмично по 3 учебни часа (2 астрономически), с почивка от 10 минути.
Контролни
В рамките на обучението правят и контролни за проверка на знанията. Те решават различни математически задачи за възрастта си, които им помагат не само да се справят с учебния материал. Със занимателни задачи децата развиват своите логически умения.
ЗАД БЮРОТО ПОВЕЧЕ ОТ ЧИНОВНИЦИТЕ: В 7-и клас децата учат по 10 часа на ден!
При летните кампании за записване, където на места са до 31 юли, а другаде до 15 септември, отстъпките варират от 50 до 100 лева, а цените започват от 300 лева или 10 лева на учебен час на модул. Масово курсовете са разделени на три модула, като при ранно записване другите два също могат да са на промоционална цена. Така общо могат да се спестят до 300 лева. Иначе уроците излизат по 1000-1500 лева на година. Цените в школите са по-ниски от тези при частните учители. Там минимумът е 20 лева на час, но на места достигат до 70-80 лева. При това най-високите цени не са в столицата, Пловдив и Варна, където все пак има повече конкуренция, а в градове като Велико Търново. Освен това школите предлагат и допълнителни отстъпки до 30%, ако детето се запише на курс и по втори предмет. Има и бонуси за второ дете от семейство, както и за деца, които са били предишна година в същата школа. За тях намаленията достигат до 20%.
ЧЕРЕН ПЕТЪК И ПРИ ИЗПИТИТЕ: 5 стотака, за да няма стрес на матурата!
Олимпиади
Още по-скъпи са курсовете по физика, химия и география, които осигуряват целогодишна подготовка за състезания и олимпиади в 7-и клас по тези предмети. Доброто представяне на тях, освен че ще донесе удовлетворение за децата, ще увеличи шанса им за по-добро класиране в желаните паралелки с разширено изучаване на тези предмети в някои професионални училища. Частните образователни центрове си сътрудничат и с конкретни училища, към които има сериозен интерес от кандидат-гимназистите, каквато е Националната природо-математическа гимназия (НПМГ) в София.
Курсове има и за учениците в 11-и и 12-и клас. За тях програмата включва занимания веднъж седмично, като се вземат наведнъж 4 учебни часа (3 астрономически). При тях също са предвидени пробни матури във формата на държавните зрелостни изпити. В школите групите са малки - от 8 до 15 ученици.
В шести и седми клас най-масово учат допълнително
Най-голям интерес към частните образователни центрове и школи има при учениците от шести и седми клас, които усилено търсят по-добра подготовка в стремежа си за високи резултати на НВО след 7-и клас, за да влязат в предпочитаните гимназии и специалности. За тяхната подготовка се ангажират действащи преподаватели в най-елитните училища в страната. При тях учениците масово се записват на курсовете по български език и литература (БЕЛ), и по математика след 7-и клас. За тях в края на всеки модул са предвидени пробни изпити по съответния предмет върху материала, изучен до момента. Както „Телеграф“ вече е писал, те се провеждат според протокола, който от Министерството на образованието и науката изискват и за тях също се заплащат такси по около 50 лева на дете.
При седмокласниците уроците в школите започват от 11,30 лева на учебен час, но при тях има проблем и с разпределянето на времето заради нуждата от сериозна подготовка и по двата предмета, за които се провежда НВО.
74% от родителите плащат, за да се справят децата с материала
74% от родителите плащат за допълнителни уроци на децата си, за да могат да се справят с учебния материал в прогимназиалния етап. Тревожните данни изнесе депутатът Елисавета Белобрадова по време на кръгла маса за проблемите в образованието, проведена през февруари. От 5-и до 7-и клас семействата инвестират най-много средства по това перо. Само 26% от тези разходи са насочени към подобряване на резултатите, докато цели 74% от родителите плащат допълнително, за да могат децата им изобщо да се справят с учебния материал.
Учители, родители и експерти продължават да отчитат, че учениците от 5-и до 7-и клас показват значителен спад в резултатите в сравнение с началния етап.
