0

С толичният общински съвет (СОС) ще заседава извънредно днес заради смяната на ръководствата на шест общински дружества. Това става известно от дневния ред, публикуван на сайта на институцията. 

В дневния ред на извънредното заседание има един единствен доклад и той е за връщане за ново обсъждане на решението на СОС за назначаване на членове на съвет на директори и надзорни съвети на шестте големи общински търговски дружества - „Център за градска мобилност“ ЕАД, „Столичен електротранспорт“ ЕАД, „Столичен автотранспорт“ ЕАД, „Метрополитен“ ЕАД, „Топлофикация София“ ЕАД и „Софтинвест“ ЕАД“.

СЛЕД СКАНДАЛ: СОС решава за рокадите в най-големите общински фирми

Вносител на доклада е кметът на Столична община Васил Терзиев. Съгласно Закона за местно самоуправление и местна администрация градоначалникът може да върне за ново обсъждане незаконосъобразните или нецелесъобразните актове на общинския съвет, се посочва в доклада, предаде БТА.

Сред мотивите за връщане на решението на СОС за ново обсъждане кметът Терзиев посочва нарушение на процедурните правила и нарушение на материалния закон. 

Вносители на доклада за смяна на ръководствата на общинските дружества, който бе приет на 11 юли тази година, бяха общинският съветник от ВМРО  Карлос Контрера и независимите общински съветници Севдалина Петрова и Красимир Гълъбов. Предложените промени в доклада предизвикаха спорове между Васил Терзиев и общински съветници от различните групи в СОС. 

След като на 10 юли Комисията по икономика към СОС прие доклада, по време на извънреден брифинг Терзиев каза, че „изхвърлянето на Стоян Братоев като директор на "Метрополитен" е атентат срещу софиянци“. В дневния ред на заседанието на СОС на 11 юли бяха и шест доклада на общинските съветници Борис Бонев, Бойко Димитров, Емилия Ангелова, Димитър Шалъфов, Симеон Ставрев от групата на "Продължаваме промяната - Демократична България ("Спаси София") , в които се предлагаха нови правила относно обявяване на публичен подбор за избор на членове на съветите на директорите на същите шест дружества. 

Борис Бонев от ПП-ДБ-СС определи като „терористичен акт на икономиката“ смяната на ръководствата на дружествата и добави, че те са част от системата за национална сигурност и определят и начина на живот в града. Той предложи докладът, внесен от Карлос Контрера, да бъде отложен и предлаганите за временно назначаване на ръководните позиции да бъдат изслушани в зала на следващо заседание на Съвета. Предложението обаче не беше прието от общинските съветници.

Иван Таков от групата на БСП заяви, че на „групата на спасителите“ изведнъж е започнало да им харесва статуквото. Явно забравяте, Бонев, като ми звъняхте по телефона да се разбираме какво ще правим с дружествата преди време, обърна се Таков към колегата си от ПП-ДБ-СС. 

Според общинския съветник от групата на „Възраждане“ Деян Николов смяната на ръководството на шест общински дружества е втора част от сделката, с която е била "отпушена" работата на Столичния общински съвет преди шест месеца. Той призова прокуратурата и ДАНС да се самосезират и да започнат да разследват, защото по думите му става въпрос за търговия с влияние и корупция в особено големи размери.

Карлос Контрера се обърна към колегите си от ПП-ДБ-СС, че са бездействали по темата с ръководствата в продължение на месеци. Припомни, че мандатите на ръководствата на общинските дружества са изтекли отдавна.

След деветчасово заседание СОС смени ръководствата на шестте основни общински дружества. Единствено за досегашния изпълнителен директор на „Метрополитен“ Стоян Братоев бе гласувано да остане в Съвета на директорите, където може да се реши дали да бъде издигнат отново за ръководител на дружеството.

На 13 юли Терзиев обяви, че връща решението на СОС за смяна на управляващите бордовете на шестте общински дружества. По думите му то е „не само безпринципно, но е и незаконосъобразно“. 

На 29 юли от групата на ПП-ДБ-СС в СОС настояха за оставката на областния управител на София-град заради смяната на ръководствата на общинските дружества. Общинският съветник Христо Копаранов от групата на ПП-ДБ-СС обясни, че актът на кмета, с който се връща решението, не подлежи на оспорване и на отмяна от областния управител. Законът предвижда срок от 14 дни от връщането, в който срок, Общинският съвет трябва да се произнесе, добави Копаранов. По думите му областният управител обаче, без да има право, спира това връщане, като по този начин се опитва Общинският съвет да не успее да влезе в 14-дневния срок за произнасяне, с което да предреши въпроса. 

По-късно същия ден Областна администрация на област София отмени изцяло като незаконосъобразен и нищожен акта на кмета на Столична община Васил Терзиев за връщане за ново обсъждане на доклад за смяна на ръководствата на шест общински дружества. От областната управа определиха като неоснователни доводите на кмета на Столична община за връщане на решението на Столичния общински съвет за шестте общински дружества поради необосновано удължаване на срока, през който ще действат новоизбраните членове на органите на общинските дружества.