0

Н аблюдава се спад с близо 30% в отчетените нарушения в края на първата седмица от въвеждането на нискоемисионната зона за автомобили в София. Започна и изпращането на уведомленията на нарушителите от Столичния инспекторат, като хората ще ги получат по пощата, на адрес по лична карта.

НА ДЕН: 3000 нарушители в нискоемисионната зона на София

“Целта ни не е да глобяваме гражданите, а да им помогнем за изграждане на навици, които ще допринесат за подобряване чистотата на въздуха - не с глоби, а със спазване на правилата ще направим средата ни на живот по-благоприятна - както за всички столичани, така и за гостите на столицата", коментира заместник-кметът Надежда Бобчева.

ОЩЕ В ПЪРВИЯ ДЕН: Мръсните коли пак в центъра

Установяването на нарушенията става автоматично - от 90 камери, разположени по външните кръстовища на “малкия ринг” и автоматизиран софтуер, който изпраща информация за нарушенията до Столичния инспекторат.

Съгласно разпоредбите на Закона за административните нарушения и наказания, нарушителите се известяват по пощата, а за автомобилите с регистрация извън столицата, уведомленията ще бъдат изпращани по служебен път, чрез кметовете на съответните населени места. 

Столичната община не отчита увеличение в интензивността на трафика около “малкия ринг”. Шофьорите могат лесно и бързо да проверят коя екогрупа е техният автомобил, а автомобилите, за чиято екологична категория няма данни, не се считат за нарушители.

От общината припомнят, че в София има изградени пет буферни паркинги на спирки на метрото, където може да се използва услугата „паркирай и пътувай“, която спестява време и неудобства на жителите и на гостите на София. Паркингите са при метростанциите „Джеймс Баучер“, „Цариградско шосе“, „Васил Левски“ и два при метростанция „Бели Дунав“.

Въвеждането на нискоемисионна зона е само една мярка, част от приоритетите, по които Столична община работи с цел подобряване качеството на въздуха - проблем, който досега е бил неглижиран в продължение на десетилетия. 

Екипът на кмета Васил Терзиев включват още ограничаване на нерегламентираното изгаряне на отпадъци, намаляване на емисиите и от битово отопление, за което също се въвежда нискоемисионна зона от 1 януари и подменяне печките на твърдо гориво с по-екологични алтернативи, ограничаване на вторичното разпрашаване, разширяване на зелената система и други.

*Източник: БГНЕС