0

О тменено е разрешителното за строеж на къщата на ул. „Стара планина“ 9 и тя ще се сдобие със защитен статут, каза кметът на София Васил Терзиев, съобщава Dariknews. 

В къщата е живял основателят на турската република Мустафа Кемал Ататюрк по време на престоя си в София като военен аташе. В сряда стана ясно, че вр.и.д главен архитект оттегля издаденото разрешение за строеж на основание на съдебното решение и започва цялостна ревизия на дългогодишната преписка (повече от 5 години), включително всички действия на администрацията на НАГ по казуса за сградата, намирща се на улица "Стара планина". Това съобщиха в сряда  от Столична община. 

Във връзка с възникналия обществен интерес по повод издаденото от НАГ разрешение за строеж на основание на съдебно решение за сграда на ул. „Стара планина“ 9 и постъпило в Столична община писмо от НИНКН, с което ни уведомяват, че след исканото от кмета на София Васил Терзиев от март 2024 г. прерзаглеждане на отнетия статут и регистрация на сградата като паметник на културата, НИНКН ще предложи на Министерство на култура на следващо заседание на специализирания експертен съвет за опазване на недвижимото културно наследство да определи сградата като единична недвижима културна ценност.

"Няма да допусна къщата на “Стара планина” №9 да бъде съборена! Oтменено e разрешителното за строеж и къщата ще се сдобие със защитен статут. Радвам се, че след Къщата на ягодите още една красива стара сграда ще бъде опазена. Надеждата ми е много други къщи, които дават на София нейния неповторим облик и душа, да имат същата съдба. Опазването на историческите сгради е много важна за мен тема и са направени доста стъпки в тази посока още от първите дни на мандата", написа Терзиев.

Терзиев написа още, че Георги Георгиев, бившият председател на Столичния общински съвет от ГЕРБ е излязъл с новина, че е издадено разрешително за строеж за една стара къща, намираща се на ул. “Стара планина” №9. По думите на Терзиев на нейно място е трябвало да се появи 7-етажна жилищна сграда.

Той обвини ГЕРБ заради действията им и предишното управление на Столична община. По думите му бившият главен архитект и СОС свалят защитения статут на къщата и одобряват Подробния устройствен план, издават виза за проектиране, одобряват инвестиционния проект и правят възможно събарянето на къщата, въпросните решават да не издадат разрешително за строеж.

Той припомня, че случаят добива публичност, Националният институт за недвижимо културно наследство (НИНКН) официално поема ангажимент да предложи възстановяване на статута на недвижима културна ценност за сградата.

"Тази стъпка е част от по-големия ни ангажимент да опазим културно-историческото наследство на София. През последната една година съм изпратил редица официални писма до Министерството на културата и НИНКН за промяна на статута на десетки обекти в града. Провел съм и безкрайно много неформални разговори с министри и зам.-министри по темата. За щастие, след вчерашния случай може да има трайно позитивно развитие и най-накрая да излезнем от зимния сън – защото ако искаме да опазим старите и красиви сгради трябват бързи и решителни мерки", написа още Терзиев.