0

П иенето на кафе многократно е свързвано с подобряване на здравето на сърцето и по-дълъг живот в различни проучвания. Ново проучване обаче предполага, че ползите от пиенето на кафе може да зависят от това кога го пиете.

Според проучване, публикувано в European Heart Journal, се оказва, че е най-добре да ограничите консумацията на кафе до сутринта - и това изглежда е независимо от това колко пиете и други потенциално влияещи фактори.

„Това е първото проучване, което изследва времето за консумация на кафе и въздействието му върху здравето“, каза водещият автор д-р Лу Ци, професор в Училището по обществено здраве и тропическа медицина на Силия Скот Уедърхед към университета Тулейн в Ню Орлиънс. „Обикновено не даваме препоръки за времето в нашите диетични указания, но може би трябва да обмислим това в бъдеще.“

Повечето предишни проучвания, които изследват консумацията на кафе на участниците във времето, установяват, че умерените нива на консумация на кафе могат да бъдат свързани с по-нисък риск от развитие на диабет тип 2, сърдечно-съдови заболявания и преждевременна смърт. Но научните доказателства за това дали фактори като генетиката и количеството консумирани или добавени подсладители влияят върху тези взаимоотношения са непоследователни и понякога противоречиви, казаха авторите.

Авторите са изследвали диетични и здравни данни от 40 725 възрастни на възраст 18 и повече години от Националното проучване за изследване на здравето и храненето, проведено от 1999 до 2018 г., съобщи CNN. В течение на 10 цикъла в продължение на много години, тези участници предоставиха подробна информация за диетата си за предишния ден. Авторите също така включват подгрупа от 1463 възрастни, които са участвали както в женската, така и в мъжката версия на проучването за оценка на начина на живот и които са водили диетични записи за поне една седмица.

Проучването включва както кофеиново, така и безкофеиново кафе, като времето за пиене е разделено на три периода: сутрин (от 4 сутринта до 11:59), следобед (от 12:00 до 16:59) и вечер (от 17:00 до 3:59 сутринта).

Изследователите са идентифицирали два модела във времето на консумация: сутрин и през целия ден. До края на средния период на проследяване от почти 10 години е имало 4295 смъртни случая по всякакви причини, 1268 от сърдечно-съдови заболявания и 934 от рак.

В сравнение с хората, които не пият кафе, пиенето на кафе само сутрин намалява риска от преждевременна смърт по каквато и да е причина с 16% и риска от смърт от сърдечно-съдови заболявания с 31%. Тези, които пият кафе през целия ден, не намаляват риска. Тези резултати не се променят дори след като авторите са взели предвид фактори като продължителност на съня, възраст, раса, етническа принадлежност, пол, доход на домакинството, образование, ниво на физическа активност, диета и здравословни състояния като диабет, хипертония и висок холестерол.

За пиещите сутрешно кафе количеството кофеиново или безкофеиново кафе, което пият, също няма значение, независимо дали пият по-малко от една или повече от три чаши кафе на ден. Пиенето на кафе сутрин все още е по-добро от другите възможности по отношение на риска от смъртност.

„Изследването е проведено с цел наблюдение, което означава, че не е експериментално, което е златният стандарт“, каза Ванеса Кинг, регистриран диетолог и говорител на Академията по хранене и диететика, която не е участвала в проучването.

Естеството на изследването означава също, че то само установява връзка, а не причинно-следствена връзка, между пиенето на сутрешно кафе и риска от ранна смърт. Но констатациите „са значими, защото водещата причина за смърт в Америка е сърдечно-съдовата болест“, добавя Ванеса Кинг.

Д-р Дейвид Као, който не е участвал в проучването, нарече изследването „завладяващо“ и едно от най-добрите проучвания по темата от години.

„Акцентите включват използване на метод за машинно обучение за класифициране на моделите на пиене на кафе и валидиране на резултатите спрямо (повече от един) външен източник на данни, който е различен от първичния източник, което значително намалява шанса за случаен/фалшив положителен резултат“, казва Као.

Според проучването екипът „не може да изключи възможността сутрешната консумация на кафе да е показател за цялостен здравословен начин на живот“. „Например, пиещите сутрешно кафе може да са по-склонни да спортуват и да консумират храни, които не са ултрапреработени.“

Освен това не е налична генетична информация, така че авторите не са успели да изследват каквото и да е възможно влияние на генетично обусловените метаболитни нива на кофеина.

Възможно обяснение за констатациите „е, че пиенето на кафе през деня или вечерта може да наруши циркадните ритми и нивата на хормони като мелатонин“, отбелязва Qi. Ниските нива на мелатонин се свързват с повишено кръвно налягане и оксидативен стрес, както и повишен риск от сърдечно-съдови заболявания.

Според Ванеса Кинг кафето съдържа и антиоксиданти, които намаляват възпалението в тялото чрез неутрализиране на свободните радикали, които могат да увеличат риска от сърдечни заболявания. Свободните радикали, нестабилните молекули от околната среда, като цигарен дим или пестициди, могат да навредят на клетките.

Според авторите, някои маркери за възпаление в кръвта имат свои собствени часовници и те обикновено са най-високи сутрин, така че „противовъзпалителният ефект от пиенето на кафе концентрирано сутрин може да бъде по-полезно от пиенето на кафе разпръснато сутрин и вечер." Това се отнася както за пиенето на кафе с кофеин, така и за безкофеиново кафе.

„Ако искате да започнете да ограничавате приема на кафе сутрин, но имате проблеми, помислете дали си почивате достатъчно редовно, качествено“, съветва Кинг. Може също да е полезно да посетите специалист по съня, за да разберете дали имате някакви медицински състояния, като сънна апнея, които пречат на почивката ви, казва Као.

Можете също да започнете, като разредите ежедневните си порции с вода, за да се хидратирате, което също може да ви помогне да се почувствате по-бдителни, казва Кинг.

Проверката на нивата на щитовидната жлеза, витамин D и желязо може да ви помогне да определите дали недохранването се дължи на нещо по-сериозно, казва Сю-Елън Андерсън-Хейнс, регистриран диетолог и говорител на Академията по хранене и диететика.

Ако не пиете кафе и смятате, че пиенето му ще ви бъде от полза, първо „погледнете голямата картина“, казва Андерсън-Хейнс, който не е участвал в проучването. „Поддържате ли физически активен, балансиран, устойчив и здравословен начин на живот и диета?“

Тя добави, че докато не бъдат предоставени повече доказателства за това кога трябва да пиете кафе, следвайте препоръките на вашия лекар или диетолог за прием на кофеин.

*Източник: glasnews.bg