М алко повече от 60 българи работят като частни охранители в горещи точки по света. Държавите, в които работят, са Ирак, Сирия, Либия, Северен Судан, Еритрея.
Това показа проверка на „Телеграф“ сред най-големите компании, които наемат частни контрактори за зоните с военни конфликти. „В момента има оферти за Украйна, но там все още няма българин, който да се е съгласил да отиде, въпреки че предлаганата сума за ден е 2000 евро“, коментираха контрактори пред медията ни. Още преди войната са се набирали частни гардове за Донецк и Луганск, но също няма информация нашенци да са приели. „Този конфликт не се приема добре и се изправят руснаци срещу украинци. Там не се месим“, обясниха бивши военни, отказали категорично подобни предложения.
Масово
От всичките около 60 българи, десетина са частни охранители на изявени дипломати от Европейския съюз и ООН. Става въпрос за представителства на тези институции, които имат клонове в горещи точки на света. Само допреди броени месеци именно българи пазеха мисията на ЕС в Афганистан, но контракторите бяха изтеглени след завземането на властта от талибаните.
В момента най-голям брой БГ контрактори работят основно в Ирак. Охраняват инженери на нефтени платформи, както и доставки на петрол от набези на частни милиции и различни криминални групи и отделни групировки. „Там редовно биват нападани платформите, инженери и служители, които гарантират нефтени доставки, се взимат за заложници, искат се откупи. Работата на българите е тежка. Работят по минимум 12 часа. Заплащането тръгва от 70 долара на ден, но може да стигне и много повече в зависимост от ранга на охраняваните лица“, обясниха бивши военни. Една от най-нежеланите от българи държава е Сомалия.
Секретно
Частните охранители за военни зони и такива с конфликт се подбират изключително трудно. Едно от условията е да са работили поне 5 години в армията или полицията, както и да са били на мисии в горещи точки. Ако става въпрос за ексченгета, се търсят такива от специални отряди, които боравят добре с огнестрелно оръжие, както и разбират от тактика. Въпросните кандидати са задължени да минат и квалификационни курсове, като основните струват 7000 лв. „Това е само основата. След това трябва да надграждаш и може да отиде в подготовката на един човек и още 20 000 лв. Не става дума само за стрелба, а за много други подробности“, обясниха бивши рейнджъри. След като всички тези условия са покрити, преди всяка мисия контракторите минават през събеседване в ДАНС. Там попълват въпросници за проучване и получават становище дали стават за тази работа или не. Вече този документ се предоставя в ДКСИ, за да може на контрактора да бъде издаден сертификат за достъп до секретна информация.
Черен списък
Големите фирми за контрактори работят основно с препоръчани специалисти, които имат опит зад гърба си. Обикновено практиката е да се наемат и да се изпращат в горещи точки за пробен период. Ако служителят се издъни или не може да се справя, се връща обратно в България и се вкарва неофициално в черен списък. Така става ясно, че лицето Х не може да издържа в зони с военни конфликти и няма смисъл да се наема отново. Гардовете дават съгласие и за достъп до социалните им мрежи, за да може във всеки момент работодателят да следи какво качва даденият човек в профилите си, издава ли информация за местонахождение, за дадени секретни рискови ситуации и т.н., които могат да застрашат живота на охраняваното лице.
Бивши рейнджъри и ченгета с най-голямо предимство
Бившите рейнджъри особено от 68-а бригада специални сили и полицаи от СПС, Жандармерия и СОБТ са сред най-предпочитаните контрактори от големите компании, показа проверка на „Телеграф“. Въпреки че имат подготовката и уменията, те също минава подготвителните курсове.
„Най-сложното при такива служители е да свикнат с мисълта, че вече не служат на държавата, армията и полицията и не са зад гърба им, а само техните колеги в зоната с военен конфликт. Тук става въпрос за сътрудничество с мисии на ЕС, НАТО, но успоредно с тях“, обясниха служители, които набират частни охранители.
Виктория Пенкова