0

З емеделците от двете най-големи асоциации Национална асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ) и Асоциация на земеделските производители в България (АЗПБ) скочиха срещу проектобюджет 2025 г. Те изпратиха писма до всички медии, в които са единодушни, че в законопроекта липсват предвидени средства за напояване през 2025 г. въпреки изминалите няколко години на суша, като 2024 г. беше пикова. „Как да повярваме, че земеделието е приоритет, като не фигурира в бюджета“, пита Венцислав Върбанов, бивш зам.-министър на земеделието и лидер на АЗПБ.

Очаквания

Предложенията в законопроекта за Бюджет 2024 г. не срещат очакванията на земеделската общност за обещанията от властта през последните няколко месеца важни приоритети, свързани с амбицията за увеличаване на поливните площи в страната с над 2,5 млн. декара до 2028 г., пише в позиция, изпратена до медиите на Асоциация на земеделските производители в България (АЗПБ) и Национална асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ). От нас предупреждават, че ако не се изпълнят исканията, са готови за протести.

Инвестиции

В анализа на браншовиците се изискват инвестиции в размер на 1 милиард и 200 млн. лв. за обещаното увеличение на поливните площи. Тази стойност Министерство на земеделието определи в началото на месец октомври тази година и обяви, че ще бъдат предложени в хода на бюджетната процедура, изтъкват от АЗПБ.

Криза

Според браншовиците същото е положението и със залагане на средства в бюджета за компенсиране на загубите на фермерите през 2025 г. заради войната в Украйна, което в края на месец септември тази година бе обявено като позиция на МЗХ.

За АЗПБ в настоящите няколко поредни кризисни години и очаквания те да продължат и в бъдеще, тъй като са обусловени от войната в Украйна, геополитическите предизвикателства, екстремните прояви на климатичните промени, понижаващата се конкурентоспособност на агросектора заради зелени политики на ЕС и без защита от вноса от трети страни, държавата следва реално да посочи земеделието като национален приоритет, значим за икономиката и за развитието на селските райони сектор в страната, включвайки в държавния бюджет средства за: инвестиции в напоителната инфраструктура, за подкрепа на фермерите да реализират инвестициите по Плана за възстановяване и устойчивост и Програма за развитие на селските райони, както и за т.нар. „украинска“ помощ, пише в апела.

Перо

Според министъра на финансите Людмила Петкова парите за войната в Украйна, както и други земеделски дейности, били в скрито перо и затова не могат да се открият на първо четене на законопроекта. Те са предвидени, в случай че помощта за Украйна бъде удължена от европейската комисия и за да не се повтори ситуацията от 2024 г., когато ЕК даде разрешение за плащане, но ние нямахме предвидени такива средства.

НАЗ искат промени в закона за рентите

Стотици фермери до Долни Богров в очакване да атакувах столицата.

 Стотици фермери до Долни Богров в очакване да атакувах столицата.
Светлана Трифоновска

Освен исканията за бюджета НАЗ поставят изисквания и за влизане на важни законопроекти, важни за селското стопанство. Зърнопроизводителите искат промени в Закона за арендата в земеделието, целящи регламентиране на сключването на дългосрочни договори при наемане/арендоване на земеделска земя; приемане на държавен механизъм за регулация на рентните плащания в страната, основан на добив и продажни цени; създаване и приемане на Закон за браншовите организации в земеделието, Закон за аграрната камара и Закон за селскостопанските кооперативи; определяне на напояването като стратегически национален приоритет и облекчаване на нормативните режими за инвестиционни проекти, свързани с водоспестяващи технологии.