Н а 6 април цялата Православна църква отбелязва кончината на свети Методий. Делото на двамата Солунски братя, обявени, заедно със свети Бенедикт Нурсийски, за съпокровители на Европа от папа Йоан-Павел I, се отбелязва от всички славянски народи, независимо от споровете за техния етнически произход.

Така днес в България и по света има общо над 80 паметника на светите братя, като броят им расте.

По понятни причини много рядко свети Методий е изобразяван и в иконографията, и в скулптурата отделно от брат си Константин-Кирил Философ. Най-известният солов негов монумент е този от Требич, Чехия. А наскоро негова дървена статуя беше поставена в чешкото селце Врешовице в Южноморавския регион. Дясната ръка на светеца сочи към близкия връх, наречен Свети Климент.

Вляво: В Требич е един от малкото солови паметници на свети Методий. Вдясно: Духовните исполини се издигат и край Киевско-Печорската лавра на р. Днепър.

 Вляво: В Требич е един от малкото солови паметници на свети Методий. Вдясно: Духовните исполини се издигат и край Киевско-Печорската лавра на р. Днепър.
wikimedia.org/monuments.top

Предполага се, че той и съратниците му именно тук са завършили превода на Библията на старославянски. Култът само към Методий в Централна Европа е разбираем, тъй като той е бил там архиепископ на съществувалата през средновековието славянска мощна държава Великоморавия. През IX-X век тя се е простирала върху части от днешните Чехия, Полша, Словакия, Унгария, Австрия.

Плочи

У нас първите паметни знаци на първоучителите са каменните оброчни плочки от втората половина на XIX в., когато 11 май вече е включен в църковния календар. Най-старата такава пластика е от 1874 г. и е открита в село Големаните, Великотърновско. Висока е 95 см, широка 65 см и дебела 15 см. А първият истински паметник на Кирил и Методий (от типа на мемориалните плочи) се намира в дряновското село Керека. Този 6 април се навършват 140 години от откриването му в двора на местната църква „Свето Благовещение Богородично“. Това се е случило малко след Освобождението през 1885 г., за 1000-годишнината от смъртта на Методий.

Скулптура

Първият паметник със скулптурни изображения на Кирил и Методий в България е издигнат близо половин век по-късно през 1932 г. в Казанлък, в двора на тогавашното Девическо училище, днес Хуманитарна гимназия „Св. св. Кирил и Методий”. Фигурите са изработени от преподавателя по рисуване Иван Топалов и са отлети от бронз в Държавната военна фабрика (днешния завод „Арсенал“) и в Механотехническото училище в града.

Първият паметник с фигурите на светците е открит в Казанлък през 1933 г., отлят във военния завод Арсенал.

 Първият паметник с фигурите на светците е открит в Казанлък през 1933 г., отлят във военния завод Арсенал.
knews.bg

Но най-популярният днес паметник на светите братя е този пред Националната библиотека в София, носеща техните имена. Фигурите са високи 4,2 м и представят двамата братя, държащи свитък, на който са изписани първите букви от азбуката. В лявата си ръка Методий държи книга. Копие на монумента има и в двора на българското посолство в Рим.

Злато

Особено въздействаща е 5-метровата бронзова пластика на равноапостолите в Пазарджик. Тя ги представя с позлатени ореоли, държащи в ръце свитък с кирилицата, който също е позлатен. Творбата, която тази година става на 20 лета, е дело на скулптора Спас Кирчев и на архитект Нина Костадинова-Васева.

Скулпторът Петко Москов е автор на цели два паметника - в Асеновград, и в Пловдив. Именно той подарява своя миниатюра на славянските първоучители на папа Йоан Павел II по време на посещението му в България през 2002 г.

Азбуката

Доста оригинален е паметникът на славянските първоучители в Плиска. Там той е част от уникалния културно-исторически комплекс „Двор на кирилицата“. Светите братя държат заедно книга, в която са изписани буквите от глаголицата, а от двете страни на паметника в целия двор са подредени буквите на кирилицата, високи по 2 м.

Дърворезба

През 2011 г. е открит дървен паметник на българските светци в земенското село Дивля. Той е изработен от дърворезбаря Боян Александров от Перник. Скулптурата е поставена в центъра на селото, където в продължение на дванайсет години твори художникът Владимир Димитров – Майстора.

В Дивля Солунските братя са изрязани от дърво.

 В Дивля Солунските братя са изрязани от дърво.
bmollovarchart.wordpress.com

Паметници на Кирил и Методий има също в Стрелча, Балчик, Благоевград. Петметрови Кирил и Методий от бронз се издигат във Враца. Но най-високите им фигури са в Добрич – цели 9 метра.

Великоморавия

Съвсем логично е, че първите паметници на двамата братя са издигнати именно в Чехия и Словакия - днешните наследници на древната Великоморавия, в която започва тяхната велика мисия. В Чехия най-старите скулптурни изображения се намират в катедралата „Свети Вит“ в Прага. През 1870 г. в нейния параклис „Свети Йоан Предтеча“ са поставени мраморни статуи на книжовниците. Върху дъбовите врати на другия Возмутов параклис солунските писмовници заемат централно място сред редицата просветители на чехите, а под фигурите е изобразена срещата им с папа Адриан II. Сред останалите скулптурни изображения в Прага се откроява това в храма „Свети Кирил и Методий“ в квартала Карлин, осветен през 1863 г. в чест на 1000-годишнината на моравската мисия.

Бронзовият релеф на двамата братя върху централните врати на църквата е от 1879 г., а две огромни дървени статуи са поставени в олтара през 1936 г.

Свети Вацлав

Много известни са бронзовите релефи и в църквата „Свети Вацлав“ и мраморните статуи в пищния бароков храм „Св. Игнац“ от двете страни на олтара. В друг стил е керамичната композиция на светите равноапостоли в Хусовия храм в Прага, която образува ансамбъл с фигурите на Ян Хус и Ян Коменски.

През 1720-1748 г. статуи на двамата братя са поставени в църквата „Свети Петър и Павел“ в Бърно. На фасадата на Енорийската църква в града на 24 май 1936 г. от името на българското академично дружество „Св. Кирил и Методий“ е поставена паметна плоча с релефи на Кирил, който държи азбуката, и на Методий с книга и кръст в ръце.

За 1000-годишнината от моравската мисия и във Велеград се появяват няколко монумента. Такива има и в Бочурище, в Рожков, в Нитра и на още няколко места в Словакия. От името на словашкия народ пластични творби са поставени в Рим – символичен каменен гроб на Кирил с височина 1,2 м в църквата „Св. Климент Римски“, паметна плоча с бронзови скулптури в базиликата „Санта Мария Маджоре“, мраморна паметна плоча с релеф в базиликата „Санта Праседе“.

Русия

Първите скулптурни изображения на Кирил и Методий в Русия са част от известния бронзов монумент „Апотеоз на славянството“ в Новгород от 1862 г. Той е издигнат в чест на 1000 г. от създаването на славянската азбука във формата на огромна камбана. Фигурите на светите Кирил и Методий са поставени на върха.

Техни изображения има и от по-ново време. На 24 май 1990 г. в Мурманск, където в Русия за пръв път е честван съвременният граждански празник на славянските светии, е поставено точно копие на паметника пред Народната библиотека в София, подарено от фондация „България 1300“. През 1992 г. е издигнат паметник и в Москва. Той е поставен близо до монумента на героите на Плевен от Руско-турската война, а мястото е наречено Славянски площад. В постамента е вграден вечен огън, донесен от Божи гроб.

Най-големият монумент на двамата братя оттатък Черно море се намира в Самара. Характерни за тази част на света са още и т.нар. поклоннически кръстове, които се оказва посветени пак на Кирил и Методий.

Във Владивосток пък те са изобразени символично като мореплаватели, водещи кораба на Църквата.

Съседите

Паметта на светите братя е увековечена и в съседните православни страни. В родния им град Солун те се появиха върху монумент през 2012 г. в чест на 1150-годишнината от началото на просветителската им дейност. Други два техни паметника има в Северна Македония – в Скопие и Охрид, а също така и в Белград.

Още през 1885 г. върху стена на параклис в Елванген, Германия, където се смята, че е бил заточен Методий, е изваяно негово барелефно изображение. До него през 1975 г. е поставена паметна плоча с релефи. Доста любопитно е, че скулптура на двамата светии има и в Унгария.

Зад океана

Почитта към Кирил и Методий прехвърли и океана, след като станаха част от църковния комплекс „Света София“ в предградието на Чикаго Дес Плейнс. Планира се изграждането на още един паметен знак на славянските първоучители в Чикаго, пред сградата на българския православен храм „Свети Иван Рилски – Чудотворец“.

Братята замениха Лойола на Карловия мост

Сред най-монументалните изображения на Солунските братя в Чехия е скулптурната група „Кирил и Методий сред народа на Моравия“, която се намира на Карловия мост в Прага. Любопитното е, че на нейното място се е издигала статуята на основателя на Иезуитския орден Игнасио Лойола.

Светите братя сменили Лойола на Карловия мост в Прага.

 Светите братя сменили Лойола на Карловия мост в Прага.
wikimedia.org

По време на наводнението през 1890 г. неговата фигура е била отнесена от реката Вълтава. Днес тя се намира в Лапидариума на Националния музей.

Болшевиките ги демонтираха в Киев

Особено символичен е паметникът на Кирил и Методий в Киев, намиращ се на Михайловския площад. Той е част от скулптурна композиция, която включва и фигурите на света княгиня Олга и Свети Андрей Първозвани, символизираща историята на християнството в днешна Украйна.

В Киев Кирил и Методий са заедно със света Олга и свети Андрей.

 В Киев Кирил и Методий са заедно със света Олга и свети Андрей.
geograf.bg

Първоначално паметникът е бил открит на същото място през 1911 г., но след болшевишката революция през 1919 г. скулптурата на княгиня Олга е съборена и на нейно място е поставен бюст на Тарас Шевченко. Останалите пластики са заковани с дъски, а през 1923 г. всичко е демонтирано. След разпадането на СССР и провъзгласяването на независимостта на Украйна паметникът е възстановен и тържествено преосветен на 25 май 1996 г.

Кирил и Методий в исполински мащаб се издигат и на площад до близките пещери на манастира Киевско-Печорска лавра.