П рез зимата е хубаво откритите части от тялото да се мажат с по-мазен крем. Така се създава един филм, който предпазва от ниските температури и ни защитава от студовата алергия или студовата уртикария, както е по-точно да се каже. Това обяви пред „Здраве с Телеграф“ дерматологът д-р Георги Ценов от Кюстендил и отбеляза, че за хората, които имат такъв проблем, най-важна е превенцията.
„Сама по себе си студовата алергия не може да се причисли към другите често срещани и известни алергии. Те са причинени от някакъв конкретен дразнител, вещество, на което организмът реагира – прах, косми от животно, лактоза, глутен, фруктоза и т.н. При студовата уртикария организмът реагира на външни условия. Студът не може да се смята за алерген, но при много хора се наблюдава този здравословен проблем, който се изразява в редица неразположения, свързани с освобождаването на хистамини, които предизвикват сърбежа в тези участъци, където се получава обривът. По-мазните кремове пречат на освобождаването на тези хистамини “, коментира още д-р Ценов.
Причини
Причините за поява на студова алергия не са напълно изяснени. Някои смятат, че човек е генетично предразположен. Според други източници причините за поява са нарушения в имунната система и имунитета на човек като прекарани инфекции, заболявания на стомашно-чревния тракт или наличие на други алергии. Студовата алергия може да има както леки и почти незабележими симптоми, така и някои доста тежки проявления. Най-общо можем да наблюдаваме кожни проблеми, зачервявания или някакъв друг тип реакция към студа (мигренозни пристъпи, ринит, кихане или зачервени и насълзени очи).
„Това, което препоръчваме на пациентите, е през зимните месеци да приемат повече храни, които са богати не само на витамини, но най-вече на микроелементи. Не може да говорим, че диетата решава проблема, но тя помага да се справим по-лесно с него. В менюто трябва да включваме моркови, спанак, цвекло, цитрусови плодове“, препоръчва още д-р Ценов.
Децата
„Рядко се случва да ме потърсят за помощ за това заболяване при деца, защото като цяло тях по-добре ги защитават от студеното време откъм облекло и излагане на открито. Възрастните пренебрегват някои от тези наглед елементарни съвети и по-често идват. Клиниката е свързана с едно подуване на пръстите на краката и ръцете. Перниони е друга дума за самата диагноза. При нея пръстите са много подути и зачервени и са болезнени. Това е по-тежката фаза и при нея проблемът не е толкова в зоните на обрива, а с парещата болка от отока. Той от своя страна създава един комплициран момент, при който кръвта стои в тъканите и се движи по-бавно. Така и затоплянето е по-бавно и се стига до един порочен кръг. Терапията е основно с антихистамини и кортикостероидни мехлеми, които премахват отока и болката, сърбежа и паренето. Има лечение, но най-важното наистина е профилактиката – топли дрехи и ръкавици, затопляне преди излизане, топли бани... Това предпазва, за да не се стига до терапия“, категоричен е специалистът.
Фактори
По отношение на факторите, които влияят, според д-р Ценов влагата е по-голям проблем от ниските температури. „Има сутрини, когато термометърът показва 0 градуса, но заради влагата се усеща като минус 4-5. Така много по-лесно се измръзва. Зависи и от времето, в което сме изложени на такива условия, но и строго индивидуално. Някои хора по цяла зима работят по обектите, а други излизат от офисите за по 20 минути и идват с оточни и болезнени пръсти на краката, накуцват даже и се нуждаят от терапия. При лечението има и таблетки, които разширяват кръвоносните съдове на ръцете и краката. Симптомите започват с леко мравучкане и сърбеж, но при усложнение се стига и до тези по-болезнени отоци, които налагат по-активно лечение. Пациентът може да изтърпи 4-5 дни дискомфорт, иначе състоянието не е сред най-тревожните“, завърши д-р Ценов.
Людмил Христов