У крайна тества новите гаубици RCH 155 в бойни условия, а Донбас се превръща в опитното поле. Използването на гаубицата в сраженията с Русия в Донбас и Курск ще е тест и ще даде на производителя и следващите клиенти безценна информация за бойните й способности.
ПОСЛЕДНО ОТ БАЙДЪН: САЩ обявиха $500 млн. военна помощ за Украйна!
На 13 януари в завода на KNDS Deutschland в Касел бе церемонията по предаването на Украйна на първата 155 mm колесна самоходна гаубица (САУ) RCH 155/L52. Гаубицата бе предадена от министъра на отбраната на ФРГ Борис Писториус на украинския посланик в Германия Олексей Макеев. Това бе първата RCH 155, която слиза от поточната линия за окончателно сглобяване, а Украйна стана стартов оператор на RCH 155, изпреварвайки оригиналните стартови оператори Германия и Обединеното кралство. Това е формално, защото първата батарея ще пристигне в Украйна едва през април 2025 г.
Сигнал
Доставката на RCH 155, интегрирана на шасито на Boxer, бе сигнал, че Украйна ще получи и от тези модерни БТР-и. Това бе косвено потвърдено от Ралф Кетцел, главен изпълнителен директор на KNDS, който заяви, че Украйна ще получи Boxer RCT30 във вариант „машина за командна поддръжка и патрулиране“. Тя е с безекипажен купол с 30 mm оръдие от верижната БМП Puma на Бундесвера. Машините ще имат за основна задача борбата с руските FPV дронове, които нанасят най-големи щети на украинската бронетехника. Заедно със системите за управление на огъня (СУО) на шаси на лекобронирани колесни машини Dingo 1 тези БТР-и ще осигурят обучението на украинските артилеристи. Броят на СУО Dingo 1 и БТР Boxer RCT 30, които ще получи Украйна, не бе разкрит. Обучението е 2 месеца, до март/април 2025 г., и ще бъде осъществено съвместно от специалисти на KNDS и експерти на Бундесвера в артилерийско училище в Идар-Оберщайн.
Вражески
RCH 155 ще позволи на Украйна да поразява вражески цели с по-голяма точност и на по-големи разстояния, което ще усложни задачата за руските сили. Така не само ще се повиши ефективността на артилерията, но и ще намали рисковете за екипажа в бойни действия. Това технологично предимство може да изиграе ключова роля в бъдещите бойни действия.
До края на годината Украйна ще получи общо 6 RCH 155, с които да сформира една батарея. Германия ще достави на Украйна общо 54 RCH 155 за 3 артилерийски дивизиона по 3 батареи всяка.
RCH 155 е първата в света гаубица, която може да стреля в движение.
През 2022 г. Украйна поръча 18 RCH 155, реално платени със средства от инициативата на германското правителство за модернизация на Бундесвера. През 2023/2024 г. бройката набъбна до 54 единици. На журналистически въпрос министър Писториус посочи сума от 890 млн. евро за 54 гаубици. Доставките на машините ще продължат и след 2027 г.
Министър Писториус допълни, че до 2027 г. Украйна ще получи и 18 чисто нови 155 mm верижни САУ PzH 2000. Германия ще предаде на Киев общо 54 от тях. Досега са доставени 36, 25 от които са свалени от въоръжение в Бундесвера. Част тях вече са унищожени или пленени по време на боевете в Донбас и Курска област.
Купол
Куполът на RCH 155 е напълно автоматизиран и е без екипаж. Дистанционно управление е с напълно автоматична система за зареждане на снаряди и модулни заряди и за програмиране на взривателите. СУО има компютър с интегриран балистичен изчислител и радиовръзка към система за насочване на артилерия. Данните се подават от високопрецизна навигационна система с/без GPS поддръжка. Свързаността е жизненоважна в съвременното мрежово-центрично бойно поле, където доминирането на информацията и бързото вземане на решения са от решаващи за успеха. Интегрирането на цифрова СУО и автоматизираната обработка на данни позволяват на RCH 155 да изчислява и коригира решенията за изстрел почти мигновено. RCH 155 е може да получава целеуказване от предни наблюдатели или БЛА, което й позволява да атакува цели бързо и ефективно. Така екипажът е само 2 души - водач-мерач и командир. За сравнение PzH 2000 със същото оръдие има екипаж от 5 души.
Куршуми
Екипажът е защитен от 14,5 mm куршуми от тежки картечници, от артилерийски осколки, както и от противотанкови и противопехотни мини. Има опции за вторично въоръжение с дистанционно управлявана оръжейна станция (ДУОС); ПУ за димни гранати и ЯХБЗ система. Все още не е ясно коя от наличните ДУОС ще получат и дали въобще ще получат машините за Украйна.
Командирът избира цел чрез оптрониката, а оръдието автоматично я следи и стреля веднага щом това е възможно. Екипажът трябва само да провери с 360-градусовия прицел Setas дали няма препятствия в непосредствена близост, които да пречат на траекторията на снаряда.
Ако е необходимо, командирът може да смени целта за балистична стрелба с друга по-приоритетна цел, представляваща непосредствена заплаха, в режим на директен огън, например танк или БМП.
Огън
RCH 155 има скорострелност 9 изстр./min и използва всички 155 mm снаряди, съвместими с Меморандума за разбирателство за съвместна балистика (JBMOU) на НАТО. Далечина на стрелбата е 40 km със снаряди с дънен газ-генератор и 54 km с V-LAP муниции (артилерийски снаряд с разширен обсег с повишена скорост). Предвижда се използването на управляеми снаряди като Vulcano и M982 Excalibur. В купола има 30 готови за изстрелване снаряда и 144 модулни заряда.
Възможен е режимът на многократни едновременни удари (MRSI). При него траекториите и времето за полет на снарядите се съгласуват чрез промяна на ъгъла на цевта и на броя на метателните заряди. Задачата е няколко последователни снаряда да поразят целта почти едновременно. Това гарантира възможно най-голям ефект, преди врагът да реагира.
Уникално
Пътният просвет е 0,5 m, радиусът на завой е 21 m, преодоляват се праг (0,7 m), канавка (2,0 m) и брод (1,2 m). Макс. надлъжен наклон, който гарантира стабилно движение е 60%, а напречният е 30%. RCH 155 има дизелов двигател MTU Friedrichshafen 8V 199TE21 с мощност 816 к.с. (600 kW) със специфична мощност от 20,9 к.с./t (20 kW/t).
RCH 155 е първата в света гаубица, която може да стреля в движение за избягване на вражески контрабатареен огън. Съвременните контрабатарейни радари откриват артилерийските позиции почти в реално време. RCH 155 може да стреля в движение с помощта на усъвършенствана система за стабилизация. Нейният компютър непрекъснато следи позициите на шасито и цевта, насочвайки оръдието към точката на прицелване. Изстрел се реализира само ако точните параметри са изпълнени.
*По информация на kyivindependent.com; mil.in.ua и twz.com
Димитър Ставрев, военен експерт