- Г-жо Маринова, малцина се замисляме, но една трета от живота си прекарваме в сън. Защо древният човек за разлика от съвременния е обръщал толкова голямо внимание на този колкото физиологичен, толкова и духовен процес?
- В древността субективното време се е движело много по-бавно от това в днешното ни забързано ежедневие, а информационните потоци, ако мога да ги нарека така, са имали скоростта на охлюв. От друга страна предците ни са били много по-близо до природата, до стихиите на Сътворението и до духовете на земята. Те умеели да общуват с тях независимо дали това се е случвало в будно състояние или насън. Контактите с духовните същности винаги и за всички ни са били и ще си останат дълбоко впечатляващи. Затова ние се опитваме да разберем посланията им и да съхраним спомените за тях.
В дълбоката древност пещерният човек се е опитвал да изрази по разбираем за него начин контактите си с тези нематериални, но достатъчно силни духовни същности, изобразявайки ги като рисунки по стените на обитаваните от него пещери, във вид на петроглифи, като фини орнаменти по предмети от кост. С течение на времето хората започнали да осмислят тези енергии като магически и вълшебни същества, които можели и да помагат, и да вредят, ако усетят неуважение. И така започнали да се развиват символите, превръщайки се постепенно в универсален език.
Днес всички ние сънуваме и завладени от странните неща, които ни се случват насън, се опитваме да разберем и да осмислим тази информация. По време на сън границата между съзнание и подсъзнание е много тънка, почти прозрачна и тогава можем да общуваме с дълбоката си същност.
- Колко вида сънища имаме?
- Има няколко разновидности на сънищата. Първият тип е отработването на ежедневния ни опит, когато сънуваме това, което ни е направило впечатление през деня. Или пък когато някаква съвсем дребна случка, миризма, звук, лице ни върне в миналото и успее да отключи стари и забравени спомени. Тогава преживяваме тези спомени насън, но по различен, обогатен от по-сетнешния ни опит начин. Вторият тип сънища са така наречените пророчески. Или богопратени, както през II век Артемидор Далдиански нарича тези послания от интуицията ни. Именно при тълкуването на тези сънища вече трябва да се допитаме до универсалния език, наречен символизъм. Третият тип сънища е смесен. Тогава посланията на интуицията и настоящият ни опит се смесват в един доста сложен енергоинформационен поток. А има и хора, чиито пророчески сънища са буквални – каквото сънуват, това се случва наяве.
- Съвременната наука изследва спането в различни направления, например промяната на мозъчните вълни, водеща до мощна регенерация на тялото. Някои метафизици обаче разкриват, че тогава става и архивирането на душевния опит (преживявания, мисли, емоции), който отива в божествения свят. Това дали наистина е така или има и нещо друго, скрито?
- По време на сън наистина възстановяваме физическата и духовната си сила, тоест тялото регенерира. Също е вярно и това, че в този отрязък от време архивираме и своя опит, но по-скоро в подсъзнанието си. Така се създава така наречената генетична, расова памет, защото с гените си ние предаваме тази памет и опит на поколението след нас.
- Нашият втори космонавт Александър Александров със специална апаратура установи, че човешкият сън има същите фази в орбита, както и на Земята. На фона на това доста негови колеги съобщават за срещи горе (по време на сън) с ангели и невъплътени същества (духове) и дори извънземни. Да не би липсата на гравитация да ни прави по-сензитивни към невидимите измерения?
- Земята е само една малка прашинка в необятния Космос, където енергиите не са само енергии, т.е. вълната и частицата имат още един компонент – духовна същност. Предполагам, че откъсвайки се от земното притегляне, мозъкът на човека, този много сложен компютър, става по-възприемчив за феномените, които всъщност винаги и навсякъде са около нас. Тогава дори и пълните скептици са принудени да признаят реалността на това, което смятат за немислимо и невъзможно.
- Често по време на сън се дават различни пророчески символи. Какво значи например, ако ни се присъни бебе, змия или починал човек?
- Символизмът е универсален език. Той като всички други езици има диалекти, които зависят от особеностите на бита, културата и поминъка на всеки конкретен регион. Но въпреки тези малки различия символизмът е напълно разбираем за всеки посветен в неговите тайни.
Пеленачето в съня по правило означава проблеми и грижи. Но ако то е спокойно и чисто, грижите ще са по-малки. Тълкуванието е доста по-благоприятно, когато сънуваме жената, която кърми пеленачето.
Разчитането на змия (или змии) е по-сложно, защото това е много стар и многопластов символ. Според професията, здравословното, имотното, социалното и семейното положение на сънуващия змията може да означава зачеване, болест, лекарство, отрова, придобиване на мъдрост, опит и дори на тайни знания. Друго, което трябва да се отчете, е как приемаме змията наяве, т.е. страхуваме ли се от нея или не.
Сънищата с покойници трябва да се тълкуват според това какви са били отношенията ни приживе. По принцип сънуваме починалите си близки и любими хора, които проявяват любов и загриженост към нас и често дори от Оня свят се опитват да ни предпазят да не направим някаква грешка.
- Доста често нашенци споделят, че след среща с мечка подир заспиване те или техен близък са били сполитани от болест. Имате ли обяснение на това странно съвпадение?
- Тайната причина се крие във факта, че мечката е символ на болестите и грижите. Има дори една скрита закономерност, която ще ви издам – колкото са мечките в съня ви, толкова месеци или години ще продължат грижите. Символът има и още доста варианти, които не са толкова негативни, и зависят от цвета на животното, както и дали е диво или е дресирано.
- Според вас защо точно образът на мечката се свързва със здравния статус на българина в апокрифния език на сънищата?
- Трудно е да се каже – това са духовни тайни. Но в миналото като предпазна мярка срещу болести по селата е имало обичай да „гастролират“ мечкар и мечка, които изнасяли представление. След него болни хора лягали по земята, за да ги нагази мечката, защото който го е газила такава мечка, ще се радва на крепко здраве и сили. А жените гледали да си откъснат меча козина за лек през годината. Тези представления се случвали главно около Андреевден (30 ноември, събота - б.р.), наричан още Мечкинден. И едно уточнение – за да работи силата на мечката, главната грижа на мечкаря е била тя да е здрава и доволна от живота си. Затова мечкарят е бил уважаван и почитан, а връзката мечкар-мечка - много силна.
- Докато сме в обятията на Морфей, се мяркат още котката и кучето. Те за какво са знамение?
- Ако са ваши собствени, сънуваните кучета символизират доблест и преданост, а чуждите и бездомните - враговете. Ако сънуваното куче е домашен любимец, то е символ на приятните и веселите неща в живота. Каквото му се случи насън, това ще се случи и със стопанина му наяве. Ако сънувате, че си играете с кучето си, наяве ще се любите до насита; може да имате и придобивка. Но ако насън нараните или убиете собственото си куче, наяве ще загубите приятел. Ако сънувате, че храните кучето си, наяве ще получиш помощ за нещо.
Като домашен любимец котката е символ на приятните и веселите неща в живота. Тук важи същата закономерност каквото й се случи насън, това ще се случи със стопанина й наяве.
Котка, която не е домашен любимец, значи враг, измама и лукавство; съдилище. Котарак, ако сънувате, наяве ще срещнете съблазнител. Той е знак и за нощен крадец. Ако го хванете, наяве ще уловите крадеца (ще изобличите съблазнителя), а ако вземете кожата на котарака, ще си върнете откраднатото.
- А кои са знаците на печалбата и успеха или съдбовната любов според вашия съновник и опит в тълкуванието?
- Сънищата за пари и благоденствие са свързани най-често с окосмяването – гъста и добре поддържана коса, при мъжете – брада, независимо дали наяве човекът се бръсне или не, окосмяване по гърдите. Обратно, ако косата липсва или е рядка и недобре поддържана, ако окосмяването липсва и парите съответно ще липсват. Но ако косата или брадата са прекомерно дълги и гъсти и е трудно да бъдат поддържани, тълкуването е неблагоприятно. Благоденствие вещаят също така и сънища, свързани с празници и богати трапези. И колкото и да е странно – сънуваният капчук също е много добър символ.
А тъй като заговорихме за мечката – ако сънуваната мечка танцува – това може да е знак за печалба от хaзарт; пари, богатство, благоденствие.
Малко кученце, ако сънуваш, и то е здраво и весело, наяве ще получиш пари изневиделица.
- Всъщност тези символи превръщат тривиалното спане в един прекогнитивен процес, при който получаваме необяснимо информация от бъдещето, която не може да бъде логически заключена от предишния ни опит. Кой е източникът на пророческите сънища?
- Според мен това е гласът на нашата интуиция, коренящ се в подсъзнанието и натрупаната там информация, примесен с опита от ежедневието. Може да се каже и така – това е гласът на висшият ни АЗ, на нашия ангел-хранител.
- Съществува доста старо поверие у нас, че сънищата в пазарен ден не се сбъдват. Други сочат за това вторник и четвъртък. Има ли значение моментът от седмицата?
- От опит знам, че когато един сън наистина е пророчески, няма значение кога и къде е сънуван.