Е дна от книгите на световноизвестния писател Жул Верн носи заглавието „Около света за 80 дни“.
А една от най-атрактивните дестинации на българска туроператорска агенция предлага обиколка на чудото на световната икономика Китай за 15 дни. Екзотичното в това предложение е, че транспортът и придвижването из голямата азиатска държава не е със самолет, автобус или джип, нито дори с мотоциклет или велосипед, а с пътнически влак. И ако за някой българин офертата не звучи достатъчно привлекателно и примамливо, тук е моментът да се отбележи, че китайските железници нямат ама нищо общо с българските.
А пътуването с тях може да се определи като положителна атракция и дори удоволствие.
Програма
Програмата е изключително богата и разнообразна и би задоволила вкусовете и на най-претенциозните наши туристи. А цената за две седмици удоволствие е около 5000 лв.
Екскурзията започва с пътуване до Китай. То, разбира се, не може да бъде осъществено с влак и поради това туристите ще трябва да се приготвят за дълго пътуване със самолет с прикачване до столицата на Китайската народна република – Бейдзин, или както градът е известен у нас повече като Пекин. Със своите над 22 милиона жители и с площ от над 17 хил. кв. км столицата е един от най-големите световни мегаполиси. Въпреки това градът е на второ място по население в страната след Шанхай. А името в превод от езика мандарин означава „северна столица“. Наименуван е така в началото на XV век, за да се отличава от „южната столица“ Нанкин. Любопитното е, че населението на столицата се дели на две части. Около 13 милиона от тях притежават специални разрешителни, че имат право на постоянно местожителство и пребиваване в Пекин. Останалите 9-10 милиона са с разрешителни, които им дават право на ограничено пребиваване в столицата. Поради това обаче те нямат правото да се възползват от социалните придобивки, предоставяни от общинската управа на Пекин. Въпреки че през последните години Китай бързо се превърна в център на световната икономика, в столицата й живеят едва около 100 хиляди чужденци от цял свят. Което си е направо нищожна бройка спрямо цялото население на столицата.
И тъй като Пекин е с многовековна история, то и културно-историческите забележителности в столицата са много и е трудно да се посетят и обходят в рамките само на 1-2 дни. Само за информация на територията на мегаполиса към 2024 г. вече има над 150 различни музея. Трябва да се отбележи обаче, че посещението на двете основни забележителности, към които туристите от цял свят проявяват най-голям интерес, са: Забраненият град и Великата китайска стена, и се заплащат допълнително и на място.
Традиции
Забраненият град е символ на китайската императорска власт и традиции през вековете. Той е разположен върху площ от 72 хектара в центъра на китайската столица. Неговото пълно наименование е „Пурпурният забранен град“ („Дзъ дзин чун“). Името му „забранен град“ идва от факта, че от самото му създаване достъпът до територията му е забранен, а нарушението на тази забрана се е наказвало със смърт. През 1924 г. последният китайски император Пу И е официално прогонен от Китай и от резиденцията си в Забранения град.
Достъпът до целия комплекс е отворен за всички и е обявен за дворец музей. И най-любопитното е, че самият император е назначен за градинар в бившия си дворец и на тази длъжност половин век по-късно го застига и смъртта. След победата на комунизма в Китай, на 1 октомври 1949 г., от терасата с изглед към Портата на небесното спокойствие новият партиен и държавен лидер Мао Дзедун обявява страната за Народна република.
Днес Забраненият град е част от комплекса „Императорските дворци на династиите Мин и Цин в Пекин и Шънян“, който е включен в Списъка за културно-историческото наследство на ЮНЕСКО. Освен Забранения град комплексът включва още и Мукденския дворец в Шънян, резиденция на китайските императори от първата половина на XVII век.
Друга забележителност в Централен Пекин е даоисткият комплекс Храмът на небето. Той е изграден през първите десетилетия на XV век по време на управлението на император Юнг Ло. Чак половин хилядолетие по-късно, през 1918 г., храмът е отворен официално за посещения от обикновените граждани, като е превърнат в обществен парк. Комплексът се състои от три основни групи постройки: Зала за молитви и добра реколта, Императорски небесен свод и един Кръгъл олтар в центъра, на който се намира кръгла плоча - Сърцето на небето или Върховният Ян.
Пред тази плоча императорът е отправял своите молитви.
700 години
Другата забележителност, която туристите посещават в Пекин, е Великата китайска стена, едно от днешните чудеса на света. На китайски названието й е „Стената, дълга 10 000 ли“.
Днес общата дължина на стената е 21 196 км, като тя е строена в продължение на повече от 700 години през управлението на различните императорски династии. Височината на стената е различна. На места достига и до 15 метра, но средно тя се определя на 5 метра.
За грандиозността на това строителство свидетелстват и някои факти и цифрови данни. Изчислено е, че за направата на стената са използвани общо 180 млн. куб. м пръст и 60 куб. м други строителни материали. Изчислено е, че ако този материал се използва за строеж на стена с дебелина 1 метър и с височина 5 метра, то тази стена ще може да обиколи цялата Земя близо един път и половина. Смята се също, че това е и обектът, при строежа на който са загинали най-много хора. Според китайски историци техният брой е 10 милиона души, предимно затворници и изпратени тук да изтърпяват наказанието си. Това е и причината Великата китайска стена често да бъде определяна като „Най-голямото гробище в света“, което по броя на загиналите работници и строители надминава и египетските пирамиди.
Престоят в китайската столица обаче не свършва с посещение на историческите обекти и забележителности. За туристите ще представлява интерес и разходката по търговската улица „Кянмен“, изпълнена с множество магазини и занаятчийски работилници. Това е едно от най-добрите места за купуване на автентични сувенири, изработени ръчно, а не в някоя от милионите китайски работилници за производство на различни ментета, поръчвани тук от търговци и бизнесмени от цял свят.
Сиан
От Пекин екскурзията продължава до Сиан с високоскоростен влак, като продължава само няколко часа. Градът е административен център на провинцията Шънси. С населението си от около над 2,5 милиона души той се определя като един от малките областни центрове. Известен е с това, че е бил център на страната при 13 императорски династии. Интерес тук представлява Мюсюлманският квартал, привличащ посетители от цял свят с културата и кулинарията си. Тук, в селището Линтун, край планината Лишан, се намира и известната в цял свят Теракотена армия. Тази уникална археологическа находка е открита през 1974 г. край мавзолея на император Цин Шъхуан. Представлява ансамбъл от 8101 воини в реален размер. Височината на воините и конете им е 185 до 210 см. Смята се, че могилата, в която е открита Теракотената армия, е строена около 240 г. пр. н. е. А за общия брой на хората, изградили този обект, се приема, че те са над 700 хиляди души, които са извършили това невероятно строителство за повече от 40 години.
Посока
Следващите два дни от посещението в Китай е отделено на Луоян, до която също се стига с високоскоростен влак. Това е една от четирите древни китайски столици. Туристите тук задължително трябва да посетят Белия кон (първия будистки храм в Китай) и Музея на древните гробници. А на 12 км южно от града се намират пещерите Лонгмен, в които са изсечени в скалите стотици статуи на Буда. Другата забележителност на Луоян са градините с милиони божури. Цветето е и символът на града, включен в герба му.
И отново следва вече добре познатото пътуване с високоскоростен влак, този път в посока към Суджоу. Градът е познат още и като Венеция на Изтока заради каналите, минаващи през него. В региона има и други забележителности като пещерите Драконовата порта, в които има над 10 000 статуи на Буда и неговите ученици. В този регион е и легендарният манастир „Шаолин“, намиращ се под егидата на ЮНЕСКО. За съжаление не всички туристи ще могат да участват в кунгфу тренировка, но за гостите е предвидено изпълнение на този вид бойно изкуство.
Шанхай
Следващата спирка по маршрута е Ханджоу, поредният 10-милионен мегаполис. Намира се в югоизточната част на страната и е административен център на провинцията Джъдзян.
Ханджоу е стар център на занаятите и текстилната индустрия, основно в производството на памук и коприна. Развити са още хранително-вкусовата, каучуковата и химическата промишлености. Тук се намират още Градината на майстора на мрежите и Градината на лъвската горичка. От Ханджоу следващата влакова спирка е Шанхай, най-големият и един от най-желаните за посещение градове в Азия. Той има доста интересно административно положение и е един от четирите „градове провинции“, подчинени пряко на централното управление. Общо населението на града с метрополиса е над 40 милиона. А към 2005 г. Шанхай е обявен официално и за най-голямото товарно пристанище в света. От едно обикновено пристанище в края на XIX век днес Шанхай вече се е утвърдил като промишлен, банков и финансов център не само на страната, но и в световен мащаб. Освен това Шанхай е и един от образователните центрове. В него има 930 детски градини, 1200 основни, 850 средни училища, в които се обучават над 1,5 милиона ученици. В града има и 30 университета и колежи. Според световно проучване държавното образование в Шанхай е признато за най-доброто в цял свят.
Перлата на Изтока
Културните и историческите забележителности в Шанхай са много. Един от символите на града е кулата Перлата на Изтока.
Със своите 468 м тя е втората по височина сграда в Азия и четвърта по височина в света. В нея се намират въртящ се ресторант, площадка за танци, бар и 20 зали за караоке. В Шанхай се намира и М50 ARZ, един от творческите паркове на града. В миналото в него са се намирали над 140 занаятчийски работилници, творчески ателиета и галерии, представящи културата и изкуството на над 20 региони и страни по света. В Шанхай се намира и Храмът на нефритения Буда, в който от векове се пазят двете бели нефритени статуи на Шакямуни Буда, донесени от Бирма. В Шанхай се предвижда също и посещение на крайбрежната ивица, както и на градината Ю Юан, която се намира в центъра на Стария град и е построена преди половин хилядолетие по време на управлението на императорската династия Мин. В Шанхай се намират и дом-музеите на китайските политически водачи Чан Кайши и Сун Ятсен и ген. Ли Хунчжан.
Пазар
Изключително интересни са и пазарът за птици и цветя на ул. „Цзянъи Лу“ и пазарът за антики на ул. „Дунтай Лу“ и градината Юйюан. Интересни за туристите са и религиозните храмове, сред които: църквата „Дунцзяду“, катедралата „Сюйцзяхуей“, синагогата „Охел Рахел“ и джамиите „Сундзян“ и „Сяодаоюан“. Много интересна е и жилищната архитектура и т.нар. шикумени – триетажни сгради, обградени с високи кирпичени стени. В дворовете между отделните домове минават красиви прави алеи. В шикумен по особен начин са съчетани елементи на местната и европейската архитектура. Шанхай е и последната спирка в 15-дневния туристически маршрут с влак в Китайската народна република.
За желаещите да се възползват от този маршрут е необходимо да знаят някои важни неща.
В цената, която е около 5000 лв., са включени предимно транспортните такси и разходи: двупосочният самолетен билет с летищните такси и трансфери, нощувките в хотели и 12 закуски на блок маса, както и билетите за влаковете до отделните градове. Допълнително се заплащат: задължителната медицинска застраховка и такса обслужване – за шофьор и екскурзовод в размер на 5 евро на човек. На място се заплащат и допълнителните пакети. Пакетът „Допълнителни екскурзии“ в размер на 769 лв. включва посещения на: Великата китайска стена, Забранения град, Теракотената армия, Манастира „Шаолин“, както и две целодневни екскурзии в Ханджоу и Шанхай. Пакетът „Вечери“ е за 599 лв. и включва 11 вечери и една вечеря патица по пекински в ресторант. А по желание двата пакета могат да се обединят в един „Мега пакет“ с обща цена от 1339 лв.
