С мята се, че Евразия е била заселена след първоначалната експанзия на хоминини от Африка преди най-малко 1,8 милиона години, както се вижда от останки от хоминини, открити в Дманиси в Република Грузия.
Въпреки това доказателствата за ранно присъствие на хоминини в Западна Европа са оскъдни, състоящи се главно от силно фрагментирани фосилни проби от Иберийския полуостров, предлагащи малко представа за техния външен вид и класификация.
Проучване, публикувано в Nature, ръководено от д-р. Роса Хугует от Каталонския институт за човешка палеоекология и социална еволюция (IPHES-CERCA) обявява откриването на вкаменени останки от лявата страна на възрастен хоминин на мястото Сима дел Елефанте в Атапуерка, Северна Испания.
Подробно изследване на фосила, обозначен като ATE7-1, разкрива, че той не принадлежи към Homo antecessor, вид, идентифициран в този район и датиран преди около 860 000 години, а вместо това представлява по-примитивен хоминин.
Въпреки че останките споделят някои черти с линията на Homo erectus, изследователите не са успели окончателно да ги класифицират в тази група. В резултат на това те временно са класифицирали фосила като Homo aff. erectus, което показва връзка с Homo erectus, като се очакват допълнителни доказателства.
Това откритие предполага, че ATE7-1 принадлежи на популация, достигнала Европа в по-ранна миграционна вълна от H. antecessor, потвърждавайки, че най-малко два различни вида хоминини са обитавали Западна Европа по време на ранния плейстоцен.