- Доктор Михова, какво е редно да направят мъжете в месеца на мъжкото здраве по отношение на скрининга за рак на простатата и стресиращи ли са тези профилактични прегледи, които се препоръчват?
- Не бих казала, че са стресиращи, дори изобщо не са. Просто профилактиката е от изключително голямо значение. PSA тестът е вид кръвно изследване на маркера, който най-вече ни показва дали имаме проблем с простатата. След това се прави ехографски преглед на органите на отделителната система. Ако е повишена стойността на PSA, може да се касае и само за възпалително заболяване. Мъжете над 50, даже над 45-годишна възраст е хубаво да се изследват, но аз много бих искала да вметна и нещо друго – според мен е хубаво мъжете от всички възрасти да се преглеждат веднъж годишно при своя уролог, както жените ходят на гинеколог. В по-ранна възраст простатите не страдат от карциноми, но има други онкологични заболявания, които могат да засегнат по-младите мъже. Освен това има безсимптомни състояния при мъжете, които могат да причинят безплодие и стерилитет. Те са напълно лечими, ако се хванат в много ранен етап. Така че на всяка една възраст е хубаво да се правят профилактични прегледи.
- Като млад лекар сте спътник на процеса на засилване на информационните кампании по отношение на мъжкото здраве, има ли увеличение на желаещите да се преглеждат профилактично?
- Това, което ме учудва, но и ме радва, е, че има много мъже над 50 години, които идват, за да си направят профилактичен преглед. Има обаче и доста хора, които ни търсят с вече изразени оплаквания като затруднение при уриниране, често нощно ставане, дори изпускане по малка нужда. Това най-често води пациентите при нас в кабинета. Има хора, които профилактично се изследват при различни специалисти и не пропускат и уролога. Важно е да се отбележи, че много често сме намирали патология по този начин, сериозна патология.
- Споменатите симптоми ли се най-определящи, когато се касае за проблем с простатата?
- Да. Най-често са това. Може да добавим и чувството за не докрай изпразнен пикочен мехур след уриниране, което не може да евакуира спонтанно. Понякога имаме и насложена инфекция, парене при уриниране, наличие на кръв в урината. Това са вече симптоми, на които трябва да се гледа с по-повишено внимание и които изискват неотложна консултация с уролог.
- Какво е лечението на откритите при профилактика патологични отклонения?
- Има редица изследвания, които се правят, преди да се даде терапия. Хубаво е да се изследват маркерите за възпаление, защото, както казах, при завишение на PSA теста може да се касае за възпалителен процес. Може да се направи микробиология на урината, понякога се прави микробиологично изследване и на еякулат. Понякога инфекциите са скрити и е хубаво да се откриват, за да се лекуват. Правят се ехографски и образни изследвания, включително с магнитен резонанс, за да се постави точна диагноза и да се търси най-адекватното лечение за всеки конкретен случай. Хората не бива да се стресират излишно. Те трябва да са наясно, че има състояния, които се лекуват консервативно и се постигат добри резултати. Не е задължително веднага да се препоръчва операция. Ако имаме доброкачествено нарастване на простатата, първоначално има и фитопрепарати на растителна основа, които могат да се дадат на пациента, има и алфаблокер препарат. След това, ако няма повлияване и простатата продължава да резистира и ако пациентът продължава да има задържане на урина в мехура, се добавят по-силни препарати. Ако и те не подействат, вече може да се помисли за оперативно отстраняване на простатната жлеза.
- Какви са вариантите за това?
- Има съвременни нови оперативни техники, които са изключително щадящи за пациента. Правят се операции по ендоскопски или лапароскопски път и възстановяването е сравнително бързо.
- Мъжете много се притесняват и от темата с еректилната дисфункция, която също е свързвана с функциите на простатната жлеза...
- За съжаление все повече млади мъже страдат от еректилна дисфункция, но с времето въпросът придобива и психологически характер. Това са вече едни по-дълбоки теми, в които и психолозите могат да се намесят и да окажат помощ. Това, което мога да кажа, е, че за съжаление този проблем се среща при все по-млади мъже, които страдат от това. Въпросът е много повече психологичен, като, разбира се, ако има надсложена някаква патология, тя също влияе на ерекцията. Става въпрос за различни възпалителни и онкологични заболявания.
- Отделителната и половата система при мъжете доколко са свързани?
- Много тясно са свързани. Уролозите се занимаваме с проблемите на всички органи в отделителната и мъжката полова система. Възможно е симптомите за проблеми с простатата да се припокриват и с някои нарушения във функциите на бъбреците. Тези неща се установяват след обстойни прегледи от специалист. Може да има и проблем, който да се прояви и в друга система на човешкото тяло. Една продължителна инфекция, дали уринална или някаква друга, може да крие под себе си един захарен диабет или някаква вродена малформация. Така че нещата в човешкия организъм са изключително свързани като цяло.
- Има ли състояние или проблем, които се срещат по-често и заслужават по-специално внимание?
От моя личен опит мога да прозвуча като вестител на черна статистика, но за съжаление на база и прегледите, които съм направила в последните година, година и половина, мога да кажа, че има увеличение на онкологичните заболявания. Затова апелирам към хората да се профилактират и да се изследват, защото, когато се откриват навреме, заболяванията се лекуват много по-успешно. В ранните стадии те не се изявяват в някакви симптоми и остават скрити, като откриването им става само при такива профилактични прегледи.
- Какъв е протоколът за прегледи, за да се открият евентуални репродуктивни проблеми при мъжете? При много двойки, които искат да имат деца, късно се обръща по-голямо внимание и на желаещите да станат татковци?
- Да, това наистина е така и е много важно да се коментира и говори за него. Някак си мъжете се изследват по-късно, а при тях тези изследвания по принцип са по-безболезнени. Прави се ехографско изследване, дава се и еякулат в специфична лаборатория, в които правят спермограми. Така може да се види сперматозоидите в какво състояние са по вид, по форма, концентрация... Много са параметрите. Освен това ехографията, заедно с анамнезата и обективното състояние, може да ни даде информация за това какво е състоянието на мъжките полови жлези. Говорим най-вече за тестисите. Има вродени състояния, които могат да причинят такова безплодие. Едното състояние или анатомичен дефект се нарича варикоцеле. Много голям процент от мъжете го имат. Ако е в по-лека степен, то не предизвиква някакви симптоми, но пречи на нормалното развитие на сперматозоидите. При навременно лечение нещата са обратими. Лечението е оперативно.
- Какво друго подлежи на профилактика във вашата специалност?
- Ами имаме широк поглед върху всичко, когато се правят кръвни тестове, ехография, изследване на урината, когато се говори с пациента и се следи за симптоми.
- Влияе ли и как начинът ни на хранене на бъбречно-каменната болест?
- Има различни видове конкременти, които биха се повлияли от различни типове лечение или профилактика, свързана с диетата и начина ни на живот. Ако човек има уринални конкременти или камъни, както ги наричат, е хубаво да си ги изследва. Някои от тях се дължат на хормонални проблеми, на инфекция, могат да бъдат метаболитни. Най-различни са и те също подлежат на изследване в лаборатория, за да се прецени какво ги причинява и как да трябва да се подходи при лечението.
- По отношение на диетата какво най-общо може да препоръчате?
- Трябва да се избягва всичко, което е в големи концентрации. В медицината има една максима, че няма вредни вещества, има вредни дози. С нищо не е редно да се прекалява, защото оттам тръгва наслагването на проблемите. При някои конкременти се избягват ядките и черният шоколад, при други трябва да се направи скрининг на хормоналния статус на човека. Паращитовидните жлези имат голямо участие при образуването им. Трябва да се изследва отново урината за микроби и инфекции...
- Какво да обясним на хората, за да не допускат грешки, когато трябва да дават урина за изследване?
- Урината може да се изследва с общохимично изследване, в което просто се търси дали има наличия на кръв или възпалителни клетки – левкоцити. Другото изследване е на стерилна урина, при която пробата се взима сутрин от първата урина и се отделя средна порция. Общо взето, всеки, който реши да си направи такова изследване, ще получи нужните инструкции във всяка една лаборатория, към която се обърне.
- Каква информация дават тези изследвания и как се процедира, ако всичко при тях е наред, но продължава да има някакви симптоми?
- Понякога изследването наистина може да бъде и фалшиво отрицателно, така че докторът трябва да е нащрек и за другите симптоми. Винаги едни изследвания трябва да се интерпретират спрямо конкретния случай и резултатите им невинаги се взимат като чиста монета. Лекарят трябва да е нащрек и да е наясно дали е имало скорошно лечение с антибиотик или пък урината е дадена по време на антибиотично лечение. Твърде вероятно е в такива случаи да има инфекция, която да не се хване от изследването. Затова резултатите се интерпретират от специалиста абсолютно винаги според конкретния случай и конкретния пациент. Медицината не е съвсем точна наука и хората сме много различни едни от други.
- Установявате ли връзка между различните вируси от последните години и мъжката полова или отделителна система?
- Някои вируси като цяло удрят жлезите с вътрешна секреция. Това са хормоналните жлези, а половите жлези са едни от тях. Има връзка, а мога да кажа, че след ковид се наблюдава и зачестяване на спонтанните аборти при дамите и се увеличават репродуктивните проблеми при двойките. В момента също има доста вирусни заболявания, които могат да дадат отражение и в отделителната система. Доста често наблюдаваме възпалителни състояния вследствие и на вирусните инфекции.
- Какво може да кажете в обобщение?
- Най-важното е това, за което на няколко пъти апелирах към пациентите – да правят профилактични прегледи и да посещават уролога си веднъж годишно. Пожелавам им да бъдат здрави и да не четат прекалено много в интернет. Ако имат някакви оплаквания и съмнения, нека отидат при специалист. Не искам да кажа, че информацията в интернет е лоша, но може да е много объркваща за човек, който не се занимава с медицина. Медицината е едно огромно море от информация и ако човек не е добре запознат, може лесно да се обърка. Затова призовавам хората да се профилактират.
ТОВА Е ТЯ
Завършва медицина в Медицински университет – Плевен през 2019 година
Специализира урология в Университетска болница „Дева Мария“ в Бургас
Людмил Христов