Е дин от най-малките молитвеници в света (и една от най-малките книги въобще) беше продаден на търг в Брюксел за 4200 евро (3500 британски лири). Артефактът е голям колкото върха на пръст и съдържа Господнята молитва „Отче наш“ на 7 езика: холандски, английски, американски английски, френски, немски, испански и шведски. Въпреки че книгата е с размер едва 5 мм на 5 мм, има и красива кожена подвързия със златно разпятие отпред. Уникалният молитвеник бе оценен между 1000 и 1500 евро, но анонимен купувач го грабна на аукциона в Брюксел за 4200 евро (заедно с разходите). Водещият наддаването Анри Годс коментира следното: „Печатният текст е толкова дребен, че не можете да го прочетете с просто око. За това ще имате нужда от силна лупа.
Според присъстващи това е може би най-малкият молитвеник в света. Той носи заглавието „Отче наш“. Издаден е през 1952 г. от музея „Гутенберг“ в Майнц, Германия. Книгата е била част от инициатива за набиране на средства за реконструкцията на сградата след Втората световна война. Институцията е един от най-старите печатни музеи в света, кръстен на Йоханес Гутенберг, който е пионер в механичното книгопечатане в Европа през XV век. Микромолитвеникът се пази в частна колекция от десетки години, като е съхраняван в кутия за бижута, сякаш е скъпоценен камък. Новият собственик на артефакта може дори да го вложи в прозрачно бижу и да го носи на врата си. Книгата се продаваше заедно с металните печатарски плаки, използвани за направата й.
От Библията на Гутенберг са оцелели само 21 екземпляра.
Издаването на миниатюрни книги има дълга история. В миналото са се използвали от пътешественици, които са ги зашивали за дрехите като талисмани. В тази роля влизали и микротекстове, молитви дори на арабски език, като защита по време на път. В началото те са се писали на ръка, но в Европа от XVI век започват да навлизат и печатните амулети и талисмани. Всъщност са се печатали всякакви микротекстове в опит на печатарите да достигнат лимита на новата в онези дни технология. Най-ранните опити за създаване на миникниги са от Месопотамия, датиращи от 2325 г. пр. Хр. Там са се писали свещени текстове, използвани като талисмани. Иначе за най-ценна книга в света се счита Библията на Гутенберг. Тя е първата отпечатана книга в света през 1455 г.
Най-голямата книга в света
Проповед на Мохамед e най-голямата книга в света
В Книгата с рекордите на Гинес като най-голяма книга в света през 2012 г. е вписана последната проповед на пророка Мохамед. Книгата е създадена в Дубай и е с размери 5 м на 8,6 метра и тежи 1500 кг. Най-малката книга в света, призната от Гинес, пък е озаглавена „Тини Тед от град Ряпа“. Тя е истинско чудо с размери от 0, 07 мм на 0,10 мм. Буквите са издълбани с помощта на лазер в 30 микротаблетки върху полирано парче монокристален силиций. Историята е написана от Малкълм Дъглас Чаплин и е басня за победата на Тини Тед в състезанието за ряпа на годишния окръжен панаир. За да може да се прочете обаче, е необходим електронен микроскоп.